Anno fiatal koromban dolgoztam kertészetben, nem tanult szakterületem, de szeretem a növényeket. Nagyon kedvelem a rovatát, sokat is tanulok belőle. Most nekem is lenne egy kérdésem. Termő citrombokorról dugványozással sikerült kigyökereztetnem egy ágat. Kérdésem: lesz-e ebből termő alany, és ha igen, mennyi idő múlva? – kérdezte korábban egy aggódó olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Gratulálok a sikeres dugványozáshoz! Az a jó a vegetatív úton történő szaporításban, hogy gyakorlatilag az anyanövény kis túlzással klónozása, azaz pontosan ugyanolyan növényt kapunk belőle, mint amelyről szaporítottuk. Ha az egy termő citrom, akkor ugyanúgy termő növényt kapunk belőle, és a termés mérete, színe, íze megegyezik majd az anyanövényével. Ebben az esetben a szaporított növényünk nem alany, hiszen nem szükséges beoltani, magától is hoz majd termést, amint elég erős lesz hozzá. Ez az idő egy megfelelő körülmények között tartott citrom esetében 2-3 év.
Téli citromgondok: hullik a levele
Télen 14 fok körüli helyiség kell a citromnak, különben lombhullás télen mindig lesz.
Ezt a növényt a növekedésben csak a hűvössel lehet megállítani, ha melegebb a hőmérséklet, ő bizony hajtani fog. Így tehát a lombhullást hamarosan hajtásnövekedés követi. Önnek arra kell figyelnie, hogy a növény vízigénye ingadozó lesz, mert amikor nincs rajta lomb, nem párologtat annyit, amikor újra hajt, megnövekszik majd a vízigénye. A tél folyamán inkább legyen mindig szárazabb a földje, mint folyamatosan nedves.
Próbálja meg a fűtőtestektől a lehető legtávolabb elhelyezni, ugyanakkor a lehető legvilágosabb részt kiválasztani a számára a lakásban. A termései melegben legalább hamar beérnek majd, de előfordulhat az is, hogy néhányat eldob.
Ha az összes levél lehullott
A citromfája a pajzstetűfertőzés során legyengült. Ilyenkor elfogadható némi levélhullás. Vigye olyan helyre majd télen, ahol 14-16 fok van, és csak havonta egy alkalommal tápoldatozza. Itt, a hűvösben legközelebb nem fog megfertőződni a növény. Most már nyugodtan tegye ki a szabadba, akár a tűző napra (persze két hétig nem árt félárnyékban tartani, nehogy megégjen), és öntözze rendszeresen, tápoldatozza kéthetente. Ne aggódjon, a növény lombosodik akkor is, ha jelenleg egy levél sincs rajta, mindaddig, amíg van zöld vesszeje.
A pajzstetű szívós kártevő, de kitartó mosogatással, illetve permetezéssel, netán vegyszeres beöntözéssel eltávolítható. Fontos, hogy minél előbb védekezzünk ellene, így javaslom, hetente egy alkalommal bogarásszon a levelek között, kártevők után kutatva, mert a citrom hajlamos a tetvesedésre, ha a kondíciója vagy a helye nem megfelelő.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: pexels