Szeretném megkérdezni Öntől, hogy az elküldött növényminta alapján liliomfám vagy tulipánfám van? Ugyanis két fát vásároltam, az egyik, a lila színű, a vásárlást követő évben már virágzott is, de a fehér színű fa a mai napig se, és már 10 éves, 160 centiméter magas. Amennyiben nem fehér liliomfa vagy tulipánfa, úgy ki fogom vágni. Erre szeretném szíves válaszát megkapni – kérdezte korábban egy aggódó olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A minta alapján egyértelműen liliomfát vásárolt. A tulipánfa nevét a tulipánformájú leveléről kapta, melyet a gyermekek gyakran inkább macskafejhez hasonlítanak, igaz, ami igaz, kísérteties a hasonlóság. A liliomfák esetében a virágzást befolyásolhatja a szaporítási mód, azaz, ha magoncot vagy olyan növényt vásárolt mely ugyan oltvány volt, de a nemes rész elpusztult, és az alany hajtott ki, akkor hosszú évek kellenek az első virágzáshoz. Ez lehet 10-15 év is.
Nem szeretnek nyílni erős árnyékban, hiába nyílnak lombfakadás előtt, ha épület árnyékol rájuk, nem virágzanak. Én, ha már egy egészséges szép fává nőtt, nem vágnám ki, már csak kíváncsiságból is meghagynám, hogy mikor, és valóban fehéren fog-e nyílni.
Ez is érdekelhet: 13 különleges virágos kirándulóhely itthon, amit nem hagyhatsz ki idén tavasszal
Szárad és pöndörödik a tulipánfa levele
A liliomfa, melyet oly sokan tévesen tulipánfának neveznek, savanyú talajt igényel. Ettől eltérő kémhatású közegben előbb jelentkeznek a tápanyaghiány tünetei, mint például a levél sárgulása vagy a levél szélének száradása, pöndörödése, melytől előbb-utóbb el is deformálódik a lombozat. Éppen ezért, már ültetéskor figyelembe kell venni az ilyen növény igényeit.
Érdemes lett volna legalább egy fél-egy köbméteres gödröt ásni neki, amit rhododendronfölddel vagy akár sima tőzeggel feltöltve ideális hely a liliomfa számára.
Most azonban már nincs más hátra, mint előre: tápoldatozni kell, mindaddig, amíg él a növény.
Erre akkor is szükség lenne, ha savanyú földben élne, csak azért jóval ritkábban. Vashiány ellen libfer vagy librel oldatát öntözze a tövéhez, úgy, hogy egy ásóval nyit néhány rést, és azt tölti fel a tápoldattal. A kálium-, magnézium- és foszforhiány ellen szilárd műtrágyát vagy tápoldatot, netán lombtrágyát is használhat. Ez utóbbi hamarabb kerül a növénybe, ám az előzőek tartósabb hatást biztosítanak. Ne aggódjon, a fa idővel helyrejön, de kell hozzá 2-3 év, kitartó gondoskodás mellett is!
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Ez is érdekelhet: Építsen kertet az örökkévalóságnak: ezek a legszebb díszfák, amik árnyékot adhatnak
Fotó: pexels