Sétáljunk nagyokat!
A fizikai aktivitás az egész test, így az agy vérellátását is javítja. Ha ráadásul a friss levegőn mozgunk, oxigéndús levegővel is segítjük a kognitív folyamatokat. Az ajánlások szerint legalább heti 150 percet kellene közepes intenzitású aerob mozgással töltenünk. Remek ötlet például a tempós séta vagy a hétvégi kirándulás, amelynek során a természet relaxáló hatását is élvezhetjük.
Fő a nyugalom
A stressz kutatásokkal igazoltan rontja a memóriánkat. Amikor feszültek, idegesek vagyunk, nehezebben tudunk rövid távú emlékeket létrehozni, és különösen a részletekre visszaemlékezni. Stressz alatt új dolgokat is lassabban tanulunk. Épp ezért, ha elkerülni nem is tudjuk, mindenképp fontos, hogy igyekezzünk feloldani az idegességet. A séta, a mozgás ebben is segít, de kialakíthatunk saját feszültségoldó „rituálékat” is. Vegyünk mély lélegzetet, hunyjuk le pár percre a szemünket, és rendezzük a légzésünk mellett a száguldó gondolatainkat is. És természetesen aludjunk eleget, hiszen a kialvatlanságtól szintén sokat romolhat a memóriánk.
Fejben is maradjunk aktívak!
Ahogy a testgyakorlás edzésben tartja az izmokat, úgy erősíti a szellemi tevékenység az agyunkat. Számos memóriajavító tevékenységet építhetünk be a mindennapjainkba, a keresztrejtvénytől kézimunkán és az olvasáson át a nyelvtanulásig. A közös élmények is gondoskodnak a szellemi frissességünkről, így a beszélgetés, a társasjáték, a közösségi programokban való részvétel sem csupán kellemes időtöltés, hanem a fiatalságunk megőrzésének eszköze is.
![memória memóriazavar gyakorlatok](https://meglepetes.hu/uploads/2025/01/memoria-gyakorlatok-1024x587.jpg)
Tartsunk rendet!
Minél szervezettebben éljük az életünket, annál ritkábban kell egyszerre több dologgal foglalkoznunk. Legyen rend körülöttünk, hogy ne kelljen folyton keresgélnünk valamit, jelöljünk ki mindennek állandó helyet. A dátumokat is jegyezzük fel a naptárunkba. Ha el is ismételjük az időpontot, amikor felírjuk, akkor még könnyebben jegyezzük majd meg. Kerüljük el az olyan helyzeteket, amikor többfelé kell koncentrálnunk: ha belemerülünk valamibe, kapcsoljuk ki a telefonunk értesítőit, hogy ne vonja el a figyelmünket.
Agyserkentő ételek
Az étrendünkbe is beiktathatunk olyan alapanyagokat, amelyek segítenek az elménk frissen tartásában. A bogyós gyümölcsök vitaminjai és antioxidáns hatóanyagai például sokat segítenek az emlékezőtehetségünknek. A kurkuma hatóanyaga, a kurkumin is memória-karbantartó hatásáról ismert.
A tökmag cinkkel, vassal, rézzel és magnéziummal járul hozzá az idegrendszer működéséhez és a szellemi frissességhez. A diófélék és a tengeri halak az omega-3 zsírsavak remek forrásai, amelyek az E-vitaminnal együtt segítik az agy működését. A tojás kolinnal és B-vitaminokkal járul hozzá az elme egészségének megőrzéséhez. Az agy megfelelő vérellátásának fenntartását egyes étrend-kiegészítők is támogathatják leggyakoribb hatóanyagaikkal, a gingko bilobával, a B-vitaminokkal, a halolajjal. Ezek szedését azonban mindenképp meg kell beszélnünk az orvosunkkal.
Fotó: gettyimages