Otthon és Kert

A leggyönyörűbb levendulafajták: ezeket ültesd, ha káprázatos kertet szeretnél!

A levendulának többtucat fajtája létezik. Különböző virágokkal, és káprázatos színekkel varázsol el bennünket. Válogassunk kedvünkre ebből a csodás gyógynövényből!
A legszebb levendula fajták

Hová ültessük?

A levendula olyan növény, ami rendkívül változatos dísze lehet a kertünknek. Ültethetjük elválasztó sövényként, önálló bokorként, de akár szegélyezésre is. Mivel örökzöld növény, télen is díszíti kertünket, csodás virágaival pedig szinte egész nyáron megörvendeztet bennünket.

Orvosi levendula

Az orvosi levendula, vagyis Lavandula angustifolia voltaképpen a közönséges levendula. Ez a keskenylevelű fajta a legelterjedtebb hazánkban. Amikor virágzik, úgy 60 centiméter magas, aromás illatú félcserje. Sziklakertbe, mediterrán kertbe, de gyógynövénykertbe is ültethető alacsony sövényként, vagy rózsák közé. Jól tűri a nyírást, és jól fejlődik száraz, napos helyeken.

A legszebb levendula fajták
A legszebb levendula fajták

Ez is érdekelhet: Mediterrán levendulás kert otthonra? Egyáltalán nem lehetetlen, így gondozza ezt a gyógynövényt, hogy minden évben nyíljon

Hibrid levendula

  • A hibridlevendula a keskenylevelű és a széleslevelű levendula keresztezéséből született.
  • Nagytermetű, talán a legmagasabb levendula, virágainak szárai jóval hosszabbak, mint az orvosi levenduláé.
  • A virágai halványabbak, mint keskenylevelű társáé, de illatosak, és rengeteg olajat tartalmaznak.
  • Magyarországon jól tartható, könnyen áttelel. Alacsony sövényként is ültethető, vagy ágyásba, évelők közé, esetleg nagyobb sziklakertbe.
  • Lombja ezüstös-szürke, aromás illatú, magassága pedig úgy 60-80 centi. Fontos számára, hogy miután elvirágzott, vágjuk vissza, minden évben, hogy bokros legyen, különben nehezen újul meg a növény.

Fehér levendula

A keskenylevelű levendula fehér fajtái nálunk még különlegességnek számítanak, pedig minél több színt kombinálunk össze ültetéskor, annál varázslatosabb hatást érhetünk el. Ez a mutatós fajta nem nő magasra, kifejlett korában mindössze 30-40 centiméteres, így hasonló méretű évelőkkel sziklakertekben jól kombinálható. Angol és amerikai kertészetek több tucat fajtát kínálnak melyek méretben, melyek színben, és virágaik formájában is eltérnek egymástól.

3 Fotó megtekintése

A leggyönyörűbb levendulafajták: ezeket ültesd, ha káprázatos kertet szeretnél!

Spanyol levendula
Még több +
Fehér levendula
Még több +
Orvosi levendula
Még több +

Rózsaszín levendula

  • A keskenylevelű levendulából sikerült számos rózsaszín árnyalataiban virágzó fajtát előállítani.
  • A többihez hasonlóan ezek is alacsonyak, dús cserjévé alakíthatóak.
  • Szürkés leveleik, és intenzív illatuk van.
  • A száraz, meszesebb talajt és napfényt kedvelik, csakúgy, mint más fajták.
  • Sziklakertbe, mediterrán kertbe, gyógynövény kertbe egyaránt tökéletes választást jelentenek.

Spanyol levendula

A spanyol levendulát gyakran francia levendulaként is megtaláljuk. Virága Leginkább talán egy ananászra hasonlít. Lila színűek, oválisak és a felső részük egy rózsaszín bojttal végződik.. Nem fagytűrő, egynyáriként ültessük, vagy nagyobb cserében nevelve fagymentes helyen teleltessük.

Széleslevelű levendula

Főleg nemesítések során használják, mert ennek a fajnak köszönhetően, hosszabb szárú és több olajat adó fajta keletkezett. A széleslevelű levendula aromásabb, több kámfort tartalmaz, mint társai, a virága kisebb, és mivel a mediterrán országokban őshonos, a fagytűrő képessége igen alacsony.

Ez is érdekelhet: Magyarország 10 legszebb levendulás kertje

Mire használhatjuk a levendulát?

A levendula minimális törődésért cserébe varázslatos hangulatot és illatot teremt a kertünkben.  Ha ez még nem lenne elég, a virága remek ízesítő lehet lekvárhoz, édességekhez, krémekhez, de a segítségével levendula ízű fagylaltot is készíthetünk, vagy akár sülteket is fűszerezhetünk vele. A fiatal hajtásvégeit felhasználhatjuk salátákba.

A szárított virágcsokrok hosszú ideig illatosítják otthonunkat, ráadásul molyirtónak is kiválók. Teát is főzhetünk a szárított virágból, használhatjuk vérnyomáscsökkentésre, nyugtatóként, és még görcsoldó hatással is bír. Emellett csökkenti a depressziót, elűzi a fáradságot. Bőrápolásra is használhatjuk, fürdővízbe, vagy arcpakolásba keverve.

Így gondozzuk:

  1. Ha szegélyt, vagy sövényt szeretnénk kialakítani, akkor a levendulatövek közti távolság 50 centi, vagy ennél kisebb is lehet, ha nagy, kerek bokrokra vágyunk, akkor 100 centit hagyjunk köztük.
  2. A palántákat jól be kell iszapolni, az ültetés utáni időszakban átmenetileg heti egy-két alkalommal öntözni, amíg meg nem erednek!
  3. Napos és meleg helyen érzik jól magukat, a talajban nem válogatósak, szeretik a meszes, agyagos, tápanyagokban szegény földet is. Jól tűrik a szárazságot.
  4. A bokrosodás elősegítésére évente, virágzás után vágjuk vissza a bokrot a felére, így mindig megújul, és rengeteg virággal ajándékoz meg bennünket. Szerencsére kártevői nincsenek!

Tipp: ha ki szeretnénk szárítani, akkor virágzás elején, amikor a levendulavirágok még éppen nem nyíltak ki, szárral együtt vágjuk le, árnyékos, szellős helyen, lefelé lógatva tároljuk!

Fotó: pexels