A vércsoportos nem csak az életmentő vérátömlesztések során fontos, hanem egészségedre és élettartamodra is hatással lehet. Egy friss, nagyszabású kutatás szerint ugyanis nem mindegy, hogy milyen vércsoporttal rendelkezel.
Ez is érdekelhet: A vércsoport nem hazudik, elárulja, mely betegségekre lehet hajlamunk
A 0-ás vércsoportúak örülhetnek
A felmérésben több mint 50 ezer ember vett részt Iránban, és kiderült, hogy a nem 0-ás vércsoportú embereknél nagyobb az egészségügyi kockázat. A tanulmány kiemelte, hogy az A és B vércsoportú emberek esetében különösen magasabb a szív-érrendszeri betegségekből eredő halálozási kockázat. Ezen felül még sőt a gyomorrák kialakulásának esélye is jelentősen megnő náluk.

Mi állhat a jelenség hátterében?
- A kutatók szerint a nem 0-ás vércsoportú emberekben a von Willebrand faktor (vWF) és a VIII-as faktor magasabb szintje figyelhető meg. Ezek a vérben található anyagok fokozzák a trombózis kialakulásának kockázatát, ami közvetlen kapcsolatban állhat a szív- és érrendszeri betegségek gyakoribb előfordulásával.
- Az A vércsoportú embereknél magasabb LDL-koleszterinszintet is mértek, ami szintén növeli a kardiovaszkuláris betegségek kockázatát.
- A vércsoport és a gyomorrák kapcsolatát korábban is vizsgálták, és úgy vélik, hogy ez az összefüggés a Helicobacter pylori fertőzésre adott eltérő immunválasz miatt alakulhat ki, különösen az A vércsoportú egyéneknél.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a vércsoport ismerete és annak figyelembevétele a személyes egészségügyi kockázatok felmérésében kiemelten fontos. Az egyéni prevenciós stratégiák kialakításában háziorvosod segítségedre lehet.
Érdemes tehát tisztában lenned vércsoportoddal, és annak megfelelően odafigyelni életmódodra és egészségedre, csökkentve ezzel a súlyos betegségek kockázatát.
Mi is az a véércsoport?
A vércsoportrendszerek az emberi vért a benne megtalálható fehérjék [antigének(nem fehérje), antitestek] alapján kategorizálják. 2021 közepén 43 ilyen rendszert ismer el a Nemzetközi Vértranszfúziós Társaság (ISBT).[1] A vérátömlesztés során csak az AB0- és az Rh-rendszereket veszik figyelembe, mivel az indirekt antiglobulin teszt és a keresztpróba segítségével kiszűrik az egyéb antigén/antitest-inkompatibilitást a donor vére és a transzfúziót befogadó között.
Fotó: unsplash