Otthon és Kert

Jobb, ha nem ülteted magaságyásba ezeket a növényeket: elszívják az energiát a többiektől

A magaságyás nem tiltott zóna, elvileg azt ültetsz bele, amit csak szeretnél. Vannak azonban növények, amelyek hosszú távon problémát okoznak, vagy túl sok helyet foglalnak el.
szép nő dolgozik a kertben magaságyást gondoz

Egyes növények nem valók a magaságyásba – vagy túl sok helyet igényelnek, vagy elnyomják a többi növényt. Az évelő növények (például a  fűszerek) mellett tudatosan kell dönteni, hiszen évekre ott maradnak, és mást már nem lehet mellettük ültetni.

Menta – ha egyszer bekerül, mindig ott marad

A menta akár két méter hosszú, erősen elágazó gyökérsarjakkal terjed. Ezek mentén új hajtások nőnek, így a menta hamar elözönli az egész magaságyást. A gond az, hogy szinte lehetetlen megszabadulni tőle – egy apró gyökérdarabból is új növény fejlődik.

  • Tipp: Nem szeretnél lemondani a mentáról? Akkor tedd zárt, lyuk nélküli cserépbe, és helyezd azt a magaságyásba vagy mellé.

Ez is érdekelhet: Magaságyás készítés lépésről-lépésre: az öntözésen bukhat el minden

Magányos típus a lestyán

A más néven Maggikrautként ismert fűszernövény egyedül érzi magát a legjobban. Erős illata és a gyökerein keresztül kibocsájtott anyagok akadályozzák a szomszédos növények fejlődését. Emellett akár két méter magasra is megnő, így nehézkes a betakarítása a magaságyásból. Inkább külön ágyásba vagy cserépbe ültesd.

Az üröm – egy újabb szólózó

Az üröm szintén magányosan szeret növekedni. Jellegzetes illata más növényeket elriaszt, emellett akár 150 cm magasra nő, erősen elágazik, és sok helyet igényel.

szép nő dolgozik a kertben magaságyást gondoz
Nem mindegy, mit ültetünk a magaságyásba

Évről évre visszatérők

Egyes fűszernövények, évelő növények és zöldségfélék hosszú évekig is teremnek. Hogy ültetsz-e ilyet a magaságyásba, attól függ, minden évben új zöldségeket szeretnél-e termeszteni, vagy inkább állandó betakarítóhelyet alakítanál ki. Az évelő növények kétféle típusba sorolhatók:

  • Évelő növények: Ősszel visszahúzódnak, tavasszal újra kihajtanak. Tápanyagaikat a gyökereikbe vonják vissza, és évről évre erősebben nőnek. Az első egy-két évben nem érdemes őket betakarítani. Ide tartozik például a rebarbara, csicsóka, torma, valamint az olyan fűszerek, mint az tárkony, izsóp, medvehagyma, metélőhagyma és a már említett lestyán. Kivétel a szamóca – abból már az első évben lehet csemegézni.

  • Télálló növények: A fagy és hó sem árt nekik, sőt, egyesek még télen is betakaríthatók. Ilyenek például a kakukkfű, zsálya, télálló rozmaring, hegyi borsikafű, oregánó és a téli sarjhagyma.

Tipp: Mi lenne, ha külön, alacsonyabb magaságyást vagy fűszernövény-piramist készítenél ezeknek az évelő növényeknek?

Ez is érdekelhet

  1. Ezt vesd el most, hogy egész nyáron illatozzon a kerted: a fagyokig kitart ez a szépség
  2. Virágos oázis: ezt a 7 szépséget ültesd a kertedbe, ha romantikus tündérországot szeretnél
  3. Éjfekete bab, fehér uborka, lila karfiol: a veteményes színes kincseit ültesd idén

Nagyra nőtt zöldségek

Egyes zöldségek rengeteg helyet igényelnek – például a tök 4–5 négyzetmétert is elfoglal. Egyetlen tök is teljesen kitöltheti a magaságyást. Mégis jó kombináció lehet, hiszen a frissen összeállított magaságyás bőven tartalmaz tápanyagot, aminek köszönhetően a tök kiválóan fejlődik.

  • Megoldás: Hagyd, hogy a tök átnőjön az ágyás szélén vagy futtasd fel támasztékra.

A dinnye is szeret terjeszkedni és futni – legjobban akkor, ha a magaságyásból kifelé fut. Ugyanez igaz az olyan terjedelmes évelőkre is, mint a rebarbara és a torma – ezek is gyorsan megtöltik az ágyást.

Fotó: pexels
Forrás: bio-garten