Egészség

Gyomnak hiszed, pedig valódi kincs, ami a kertedben nő: apró gaz a legjobb vízhajtó 50 év felett

Gyomnövényként ismert ez az apró, de látványosnövény. Sokféle haszna miatt érdemes vigyázni rá, akár vetni is, hogy később felhasználhasd.
piros árvacsalán

A piros árvacsalánt a népi gyógyászat már nagyon régóta használja vérzéscsillapító, sebösszehúzó és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Szinte minden kertben megtalálható, márciustól szeptemberig ontja apró, lila virágait. Alkalmazhatod borogatásként, ha kisebb sérülésed van, gyorsabban fog gyógyulni tőle.

Az árvacsalánban található vegyületek gyulladáscsökkentő hatásúak, így a belőle készült tea enyhíti a gyulladásos panaszokat. Vízhajtó hatású, élénkítő hatása miatt pedig a tavaszi fáradtság ellen is bevetheted. Már a 16. században azt állították, hogy felvidítja az elmét, ragyogóvá varázsolja az arcot, és életerőt ad.

Ez is érdekelhet

  1. Ez a legjobb tea 50 év felett: javítja a memóriát és jobban is alszol tőle
  2. Gyors segítség a hasi zsír ellen: a 10 legjobb fogyasztótea, ami a vizesedésen is segít
  3. Az atomtámadást is túléli ez az évezredes gyógynövény: javítja a memóriát és a vérkeringést 50 év felett

Árvacsalán alkalmazása

A növény egésze ehető, értékes kora tavaszi zöldségféle. Nyersen is eheted salátákba csipkedve, érdekes, ánizsos íze van, de főzve, párolva is tökéletes. Ha sebgógyításra használnád, zúzd össze a leveleit, tedd két gézlap közé és borítsd a sebre.

piros árvacsalán
A piros árvacsalán gyógyhatásai régóta ismertek

A kertben alig igényel gondozást, a hűvösebb évszakokban bőven elég neki a természetes nedvesség. Takarónövényként ideális, erdők aljában más hasonló életmódú növénnyel, például tyúkhúrral, borostyánlevelű veronikával, gyermekláncfűvel együtt nagyon jó vegyes takarót alkot. Tavasszal gyorsan átadja a helyét a többi növénynek.

Erre használhatod az árvacsalánt

  • gyulladásgátló
  • elnyomja a fájdalmas menstruációhoz kapcsolódó kellemetlen tüneteket
  • hat a húgyúti fertőzések ellen
  • vízhajtó
  • ajánlott az irritáló köhögés ellen
  • szabályozza az emésztést
  • felgyorsítja az aranyér gyógyulását
  • pozitív hatással van a visszerek elleni küzdelemben
  • megnyugtatja az irritált bőrt

Így készíts árvacsalán teát

Szedj két jó nagy marék árvacsalánt – szedd nyugodtan kézzel, nem fog megcsípni. Hűvös, sötét helyen szárítsd ki, majd törd apróra a leveleket. Meleg, de nem forró vízzel öntsd le és hagyd állni 10 percig.

Ezt a főzetet is teheted sebre, de meg is ihatod. Ismert mellékhatása nincs, de nyolc hétnél tovább nem ajánlott a folyamatos fogyasztása.

A szárított leveleket télire is elteheted, hogy a náthás időszakra is legyen elég gyógynövényed.

Forrás

Fotó: gettyimages