Teknős tanösvény, Dunakeszi
A Dunakeszi tőzeglápján keresztülvezető Teknős tanösvény egy kényelmesen járható, nem hosszú túraútvonal, amely annál izgalmasabb. Egy hídon átkelve, rövid erdei séta után érhetjük el a tanösvény pallósorát. A 900 méter hosszú sétányon gyalogolva különleges lápi világot fedezhetünk fel, amelyen a klasszikus állomások és táblák helyett infópontok és játékos ismeretterjesztő pavilonok sorakoznak. Ha ezt az úti célt választjuk, a lápvidékre jellemző fák, cserjék és indák között igazi vadregényes tájba csöppenhetünk.
Az itt rejtőző teknősöket nagy türelemmel kell kivárnunk, de a különféle szitakötőket, pillangókat, rovarokat és madarakat lépten-nyomon megfigyelhetjük. Az útvonal végén a gyerekek számára kényelmes döntött mászófal és lépcső vezet fel a láperdő teraszára, ahonnan a lápi tóra nézhetünk le, és egy kötélmászókát is felfedezhetünk, amelyet madármegfigyelésre alakítottak ki.
A tanösvény babakocsival is járható, de a pallósétány két végén kis lépcsők találhatók, és esős idő után néhány helyen a sárral is meg kell küzdeni. A nyári időszakban érdemes naptejjel és szúnyogriasztóval is készülni.
Dömörkapu-vízesés és Lajos-forrás, Szentendre
A Szentendréhez közeli népszerű kirándulóhely gyerekekkel is jó úti cél lehet. A nagyjából 10 kilométeres túraútvonalon megnézhetjük a Bükkös-patakot, a Lajos forrást és a Dömörkapu-vízesést is. Szentendre felől kitáblázott út vezet fel a forrásig, és kiépített parkoló is várja a kirándulókat. Az ösvény a turistaházzal szemben indul, ezen haladva juthatunk el a Dömörkapuig.
Az úton lejtők, és kapaszkodók is vannak, így közepesen nehéz túrára kell számítanunk. A kilátás miatt viszont megéri! A Kőrösi Csoma Sándor kilátó után a műútra kiérve, és azon balra fordulva kényelmes sétával juthatunk el a Dömörkapu vízesésig, amelyet a kőlépcsőkön leereszkedve közelebbről is megnézhetünk.
Naplás-tó, Cinkota
Budapest egyik legnagyobb állóvize, a Naplás-tó, a XVI. kerületben, Cinkota mellett fekszik. A Szilas-patak felduzzasztásával létrehozott víztározónál és környékén 3,9 kilométeres könnyen végigsétálható családbarát kirándulóhelyre bukkanhatunk, ahol számos védett és ritka növényfajt, közel 200 különböző madárfajt – köztük harkályt, kakukkot, karvalyt, csuszkát, erdei fülesbaglyot – figyelhetünk meg és az egyetlen vadon élő teknősfajunkat, a mocsári teknőst.
A horgásztóként is üzemelő Naplás-tó partján a Természetvédelmi Terület tanösvény után a mellette fekvő Cinkotai kiserdőben is végigsétálhatunk, az extravagáns formájú, 21 méter magas kilátótoronyig. A Cinkotai kiserdőben több tűzrakó-, és bográcsozó helyet találunk asztalokkal, padokkal.
Kamaraerdő, Budaörs
A 11. kerületi Kamaraerdő Budapest varázslatos erdeje, amely romantikus sétára, családdal, barátokkal, vagy akár kutyával is jó választás. A Budaörsre is átnyúló Kamaraerdő 200 hektáros, vadregényes, erdős terület, számos látnivalót és aktív programlehetőséggel. A túrát érdemes a tanösvényen megkezdeni, ami 4 kilométer hosszú és nagyjából 2 óra alatt bejárható.
A 12 állomás mindegyikén interaktív módon olvashatunk a Kamaraerdő növény- és állatvilágáról, illetve a térség történetéről. Az erdőben sétálva megcsodálhatjuk a tölgyesek, erdei fenyők, kőrisek, hársok, juharok, fehér akácok és cserfák tövében a galagonya, valamint a berkenye bokrokat. Megleshetjük az erdőben élő lombszöcskéket, a mezei tücsköket, a rózsabogarakat, a kabócákat, a szarvasbogarakat, a fák lombjai közt pedig, ha szerencsénk van, megpillanthatunk szajkót, egerészölyvet, karvalyt, vagy a sokféle énekesmadár egyikét.
Ez is érdekelhet:
Ezek a helyek a Balaton-felvidék legszebb eldugott kincsei tavaszi kirándulásokhoz
Tátva marad a szád: ez az 5 legszebb hazai arborétum, amit látnod kell, ha betör a tavasz
Kis- és Nagy-Hárs-hegy, Budai-hegység
A Hűvösvölgyből induló kirándulás hangulatos erdei ösvényen, miniszurdokon vezet keresztül és két kilátót is érint. A sok látnivaló és a kis szintemelkedés miatt a 4,5 kilométeres Hárs-hegy körtúrát a gyerekek is szeretni fogják! A Szépjuhászné parkolójából indulva a sárga jelzést követve kopár fák és mészkősziklák mellett juthatunk fel a Nagy-Hárs-hegyre.
A csúcs közelében megpihenhetünk a Kaán Károly-kilátónál, a pihenőpadok, piknikezőasztalok, és tűzrakó hely mellett, gyönyörű kilátás is vár minket, a Hármashatár-hegyre, a Kis-Hárs-hegy csúcsára, a Nagy-Kopasz, és a Nagy-szénás dombjaira, valamint a fővárosra. Innen széles, lejtős, helyenként sziklás út vezet a Hárs-hegyi-nyeregbe, ahonnan a sárga háromszög jelzését követve elérhetjük a Kis-Hárs-hegyen magasodó Makovecz Imre-kilátót.
A különleges 6 méter magas fatorony megmászása után a körtúra végén újra a Szépjuhászné parkolójába juthatunk vissza. Ha még maradt időnk és erőnk, elsétálhatunk a közeli budaszentlőrinci pálos kolostor 700 éves romjaihoz is.
Fotó: pexels.hu