Egyéni, de mégsem
Rögtön az elején le kell szögezni, hogy a helyes alvási pozíció nagyon egyéni dolog. Attól is függ, hogyan van elhelyezve az ágyunk (vannak, akik mindig háttal a falnak szeretnek aludni), vagy van-e bármilyen ortopédiai-egészségügyi problémánk stb. Egyértelmű, hogy a várandós anyák vagy a jelentősen túlsúlyos emberek nem alhatnak hason.
Az alvásszakértők azonban egyetértenek abban, hogy fiziológiai szempontból a legegészségesebb testhelyzet az, ha a bal oldaladon alszol.
Az oldalfekvés általános előnyein túl, a bal oldalfekvés első fő előnye a has elhelyezkedésével függ össze. A hasüreg a test bal oldalán található, így a bal oldalon fekvés természetesebb az emésztőrendszerünk számára. A megemésztett ételnek és a béltartalomnak nem kell akkora gravitációt leküzdenie, mint amikor a jobb oldaladon fekszel.
A második előny az, hogy kutatások szerint a bal oldalon alvás megakadályozza a refluxot és a kapcsolódó gyomorégést. Amikor jobb oldalon fekszel, a gyomor és a nyelőcső közötti izmok ellazulnak, ami elősegítheti a savak felszabadulását a nyelőcsőbe, és kényelmetlenné teheti az alvást.
Az oldalfekvés a leggyakoribb
Az oldalfekvés, akár bal, akár jobb oldalon, a legnépszerűbb alvási pozíció az emberek körében. Ezt számos felmérés is megerősíti. Például egy 2017-es tanulmány megállapította, hogy bár az emberek váltogatják a testhelyzeteket – háton vagy hason is fekszenek –, éjszaka mégis az idejük nagy részét az oldalukon töltik.
A bal vagy jobb oldalunkon alvás segít tisztán tartani a légutakat, így kevésbé vagyunk hajlamosak a horkolásra és az alvási apnoéra. Ez a pozíció ortopédiai szempontból is megfelelő, de ehhez megfelelően magas és formázott párnával és matraccal kell rendelkezned.
Ez is érdekelhet:
Egy 2018-as tanulmány kimutatta, hogy a bal oldalon alvás csökkenti a szívizomra nehezedő nyomást, mivel több helyet teremt a mellüregben. Egy másik tanulmány szerint pedig, hogy a pangásos kardiomiopátiában (gyenge szívizom) szenvedő emberek jobban érezték magukat, ha a fent említett és ajánlott bal oldalon aludtak.
Az oldalfekvés hátránya lehet a vállak, könyökök, csípők és térdek túlerőltetése . Ha mindig ugyanazon az oldalon alszunk, a fent említett testrészeink elkezdhetnek fájni, ezért jobb, ha időnként oldalt váltunk, vagy más pozíciókat is kipróbálunk.
Háton- és hason alvás
A háton fekvés valószínűleg a második legegészségesebb testtartás a szakértők szerint. Ha megfelelő a matracod és a párnád, a tested a helyén van, a súlyod nagy felületen oszlik el alvás közben, ennek köszönhetően pedig egyetlen terület sem lesz túlterhelve. Ez a pozíció alkalmas magasabb BMI indexű emberek és várandós nők számára is.
Jelentős hátránya viszont a már említett horkolás és alvási apnoe. Hanyatt fekvéskor a torok és a nyelv izmai ellazulnak, ami részben elzárja a légutakat. A nyákkibocsátás a légutak szűkületét és horkolást is okozhat.
A szakértők szerint a hason fekvés azért nem túl egészséges, mert az ember ritkán „támasztja ki” magát párnákkal és paplannal úgy, hogy a gerince természetes helyzetben legyen. Hason fekvéskor a nyaki gerinc szenved, mert a fej kissé hátrabillen, és az alsó háti terület is megterhelődik. Amikor hason akarsz feküdni, jobb, ha leveszed a párnát a fejed alól, és a medencéd alá helyezed.

Sok múlik a párnákon és a matracokon
Az alvásszakértők, és különösen az ortopédusok, egyetértenek abban, hogy egyetlen pozíció sem garantálja a minőségi alvást, hacsak nem fektetünk be egy minőségi ágyba, matracba és párnába.
- A legfontosabbak a párnák és a díszpárnák. Oldalt vagy háton alváskor egy mélyedés keletkezik a nyak területén, amelyet meg kell támasztani.
- Egyszerűen behelyezhetsz egy kis párnát vagy feltekert törölközőt ezekbe a területekbe, de jobb megoldás, ha vásárolsz egy speciális ortopédiai párnát.
- Megfelelő formával rendelkezik, memóriahabból készült, és háton vagy oldalt fekve is használható.
- A gerinc megfelelő alátámasztását egy minőségi matrac is biztosítja, amelynek keményebb anyagból kell készülnie.
- Egy túl puha matracba bele fogsz süppedni, és a hátad folyamatosan fájhat.
Fotó: gettyimages