Otthon és Kert

Hol nem lehet füvet nyírni vasárnap? Vigyázz, mert büntetést kaphatsz, ha a kertben zajongsz

Itt a jó idő, sok a teendője azoknak, akik kertes házban laknak, vagy nyaralójuk van: elérkezett a fűnyírás időszaka. Megnéztük, milyen csendrendeletek szabályozhatják a zajkeltést, hol nem lehet füvet nyírni vasárnap.
füvet nyíró férfi

A lakosság nagy része hétköznap dolgozik, estefelé ér haza, így a fűnyírás főleg hétvégére marad. Ha viszont vasárnap a szomszéd tovább aludna, vagy csendben inná meg a kávét a teraszon, a fűnyírás zavarhatja a pihenését. A vasárnapi fűnyírás tiltására nincsen országos jogszabály, viszont az önkormányzatok különböző módon szabályozhatják a zajjal járó kerti munkákat. Van olyan település, ahol nincs rendelet a fűnyírásról, máshol viszont szabályozzák, mikor lehet hangoskodni.

  • A fővárosban és az agglomerációjában is eltérő csendrendeletek vannak érvényben. Budapest környékén a legszigorúbb szabályozás Pátyon van érvényben. A településen vasárnap egyáltalán nem engedélyezett semmiféle zajkeltés, így a fűnyírás sem. Szombaton este 8-ig lehet zajongani, hétköznapokon pedig reggel 8 és este 8 óra között.
  • Érden lazább szabályok vannak érvényben. Hétköznap 8 és 19 óra között, szombaton és munkaszüneti napokon pedig 9-12 óra között lehet zajongani. Vagyis vasárnap délelőttönként nyugodtan lehet füvet nyírni.
  • A főváros környékén Mogyoród a legengedékenyebb, itt nem tiltják és nem korlátozzák a zajkeltő kerti munkákat. A körülmények döntik el, hogy a zajkeltés, így a fűnyírás is szükséges, illetve indokolt-e és ezt tűrniük kell-e a szomszédoknak.
  • Budafokon hétköznap este 8 óra után nem lehet füvet nyírni vagy más zajt keltő tevékenységet folytatni. Szombaton és a pihenőnapnak minősített napokon (amikor a szombati munkarend érvényes) pedig csak reggel 8 és délután 4 óra között. Vasárnap és munkaszüneti napokon pedig reggel 9 és 12 óra között engedélyezett a fűnyírás.
  • Budapest 12. kerületében munkanapokon reggel 7 és este 8 óra között zajonghatunk a kertben, szombaton és pihenőnapokon pedig 9-12, illetve délután 3-6 óra között. Vasárnap és a munkaszüneti napokon pedig egyáltalán nem szabad hangos kerti munkát folytatni, így füvet nyírni sem.

Mit tehetünk a szabályokat áthágó szomszéddal?

Ahol nincs külön rendelet a fűnyírásra vonatkozóan, ott érdemes a szomszédoknak beszélni egymás között, mikor nem zavaró számukra a kerti munka. Ha mégis problémánk adódik egy zajos szomszéddal, először érdemes megkérni arra, hogy tartsa be a mindenkire vonatkozó csendrendeletet.

Amennyiben erre a szomszéd nem hajlandó, és átlépi a megengedett zajszintet kihívhatjuk a rendőrséget, csendháborítás miatt. Amennyiben a probléma visszatérő, úgy birtokvédelmi eljárást is lehet kérni a helyi jegyzőtől, hogy a szomszédot tiltsa el a zavaró magatartástól. Aki nincs tisztában a helyi csendrendelettel, vagy nem tud megegyezni a szomszéddal, komoly (maximum 200.000 forintos) bírságot is kaphat.

fűnyíró
A vasárnapi fűnyírás tiltására nincsen országos jogszabály
  • Debrecenben a hétvégi zajos tevékenység, többek között a fűnyírás és a flexelés szombaton délelőtt 9-12, délután pedig 3-6 óra között engedélyezett. Vasárnap pedig minden zajjal járó tevékenység tilos.
  • Balassagyarmat és Salgótarján helyi rendelete alapján hétköznapokon és munkaszüneti napokon reggel 6 és este 8 óra között. Vasárnap és ünnepnapokon reggel 8-tól délután 6 óráig engedélyezett a fűnyírás.
  • Akad olyan település is, ahol a fű nagyságát szabályozzák. Hódmezővásárhelyen például a nagy zajjal járó tevékenységet, mint a flexelés, munkanapokon reggel 7-től este 8-ig, szombatonként, vasárnaponként és ünnepnapokon pedig 8-tól este 7 óráig lehet csak végezni. De az, hogy mikor lehet füvet nyírni, nincs szabályozva. Viszont a helyi rendelet kimondja: a fű nem lehet nagyobb, mint 15 centiméter.

Ez is érdekelhet:

Indulhatnak a kerti munkák: 3 lépés az irigylésre méltó portáért

Jobb, mint bármelyik edzőterem: fűnyírással és porszívózással ledolgozható a téli úszógumi

Szabályok a Balaton-parton

  1. Alsóörsön annak ellenére, hogy dupla annyi nyaralótulajdonos van, mint helyi lakos, a nyaralók pedig leginkább hétvégén érnek rá a fűnyírásra, nem szokott harc lenni a szomszédok között. Nyáron – június 1-től augusztus 31-ig minden nap 12 és 13 óra között – csendes pihenő van a kiírva a városban, ami minden zajkeltő gépre érvényes. A nyári két hónapot leszámítva egész évben minden hétköznap este 7 órától reggel 8 óráig, szombaton és vasárnap, valamint ünnepnapokon pedig este 7 órától reggel 9 óráig tilos a zajkeltés.
  2. Balatonalmádiban is lakossági csendrendelet van érvényben. A kertépítéssel, zöldterület-fenntartással kapcsolatos tevékenységet, így a fűnyírást május 1. és szeptember 30. között hétköznap 8 óra előtt és este 7 óra után. , szombaton reggel 8 óra előtt és 12 óra után, vasárnap és munkaszüneti napokon pedig egyáltalán nem végezhetnek. Október 1. és április 30. között hétköznap korlátozás nélkül végezhető a kertszépítő tevékenység, azonban szombaton 8 óra előtt és délután 6 óra után, valamint vasárnap és munkaszüneti napokon tilos.
  3. Csopakon a helyi rendelet szerint a fűnyírás, fakivágás, kertépítéssel és fenntartással összefüggő, zajjal járó tevékenység hétköznapokon 8 és este 7 óra, szombaton délelőtt 9 és 12 óra, délután pedig 3 és 7 óra között végezhető. Vasárnap és ünnepnapokon minden zajjal járó tevékenység tilos.

Jó tudni!

A kertes házzal és nyaralóval rendelkező tulajdonosoknak nem árt tudni, hogy jogszabály rendelkezik arról is, hogy minden ingatlant és a közvetlenül előtte lévő területet, járdaszakaszt és közterületet is a tulajdonosa, kezelője, vagy használója köteles rendben és tisztán tartani. Ehhez tartozik a gyomnövények, különösen a parlagfű eltávolítása. Télen a járdák és bejárók síkosságmentesítése, a fűnyírás, valamint az esővíz-elvezető árkok karbantartása. Aki ezeket nem végzi el, bírságot is kaphat.

Fotó: pexels.com