Egészség

Tökéletes időzítés a nagydologhoz: ilyenkor menj WC-re, ha nem akarsz nagy bajt!

A reggeli székelés nem tabu, hanem a tested természetes ritmusának kulcsa. Tudd meg, miért fontos, mikor ideális, és hogyan segítheted elő!
Fabábu ül a wc-n

Mindannyian ismerjük a tökéletes reggelek receptjét: korán kelés, egészséges reggeli, talán egy kis jóga. De van valami, amiről ritkán beszélünk, pedig lehet, hogy fontosabb, mint gondolnánk: ez pedig a reggeli székletürítés.

Bár ritkán kerül szóba társaságban, az orvosok szerint a nap legideálisabb időpontja a székletürítésre éppen a reggel.

Vajon miért fontos ez, és hogyan befolyásolja az egész napodat?

Dr. Kenneth Koch, a Wake Forest Baptist Medical Center gasztroenterológiai főorvosa szerint a testünk éjszaka nem pihen teljesen: csendben dolgozik, feldolgozza az elfogyasztott ételt, így reggelre pontosan tudja, mitől kell megszabadulnia. Ezért van, hogy a reggeli órákra esik a legoptimálisabb időszak a vécélátogatásra, ami természetes ritmust és egészséges emésztést biztosít.

Ez is érdekelhet: 8 kínos betegség, ami miatt az orvos előtt is pironkodunk

Dr. James Reynolds, a Pennsylvaniai Egyetem klinikai orvostudományi professzora még azt is kiemelte, hogy a szervezetünk számára a legideálisabb napi egy jelentősebb székletürítés, és a tökéletes idő erre a reggel. Persze nem kell aggódni, ha többször is menni kell napközben: egészséges emberek átlagosan napi egy-három alkalommal ürítenek székletet. A reggeli alkalom viszont általában a legjelentősebb és legegészségesebb.

két tekercs wc papír egy lány kezében
Egy sikeres nap tényleg a vécén kezdődik.

De mi van akkor, ha ez nem megy ilyen simán?

Ha naponta háromszor vagy annál többször kell vécére menned, az már gyanút keltő lehet – az orvosok szerint ez akár az irritábilis bél szindróma (IBS) jele is lehet. A túl gyakori vagy rendszertelen széklet hátterében sok minden állhat: stressz, étkezési szokások, mozgáshiány, de akár hormonális tényezők is.

Mit tehetsz azért, hogy reggeled tényleg ideális legyen?

  1. Adj időt magadnak: Ne kapkodj! Ha korábban kelsz, könnyebben kialakul a tested számára egészséges ritmus.
  2. Egy pohár langyos víz csodákra képes: Ez beindíthatja az emésztést, és segít, hogy gördülékenyebb legyen a reggeli rutinod.
  3. Egy kis mozgás mindig segít: Pár perces nyújtózkodás vagy egy rövid séta is elegendő, hogy felgyorsítsd az anyagcserédet.
  4. Figyelj a tested jelzéseire. Ha érzed, hogy “menned kell”, ne halogasd.

És ha valami nem stimmel…

Nem ciki orvoshoz fordulni. A bélrendszered egy egész testre kiható rendszer része, ha valami nincs rendben, az kihat az energiaszintedre, hangulatodra, sőt, még a bőröd állapotára is.

Miért fontos ez neked – és miért érdemes beszélni róla?

Mert a jól működő emésztés nemcsak testi, de lelki egyensúlyt is jelenthet. És igen, lehet, hogy a reggeli rutinod legfontosabb része nem a kávé, nem a smink vagy a napindító edzés, hanem az a pár perc csendes egyedüllét a mellékhelyiségben.

Fotó: unsplash, pexels

Forrás