Minden kertész álma a gyönyörű, lédús paradicsom, amely frissen kerülhet salátába vagy grillezett hamburgerre. Ám nincs annál nagyobb csalódás, mint amikor a gondosan nevelt, megfelelő módon trágyázott növényed váratlanul sárgulni, fonnyadni kezd, és a termés helyett csak bánatot hoz. Ne ess kétségbe, van megoldás!
Így ismerheted fel, hogy a paradicsomod bajban van:
- Sárguló levelek
- Barnuló foltok
- Lyukacsos levelek, ragacsos bevonat
- Látható kártevők
- Gyenge növekedés
- Terméshiány
A paradicsom pusztulásának 7 leggyakoribb oka


A kertészem árulta el a titkot: ezzel a 7 tippel mentheted meg a haldokló paradicsomot







1. Túlöntözés vagy vízhiány
A paradicsom érzékeny a víz mennyiségére. Ha túl sok vagy túl kevés vizet kap, sárgulni kezdenek levelei, szára megbarnulhat, és a növény elszáradhat. A megoldás: ellenőrizd rendszeresen a talaj felső rétegét. Ha száraz, locsold meg, de ügyelj arra, hogy ne álljon a víz a növény alatt.
2. Kártevők támadása
Ha levelek rágottak vagy ragacsosak, akkor valószínűleg kártevők jelentek meg:
- Levéltetvek
- Hernyók
- Liszteskék
Használj bio megoldásokat, például neem olajat vagy rovarölő szappant, és ültess mellé bazsalikomot vagy bársonyvirágot, melyek természetes riasztóként hatnak.
Ez is érdekelhet:
3. Gombás betegségek a paradicsomon
A barna vagy fekete foltok, az alsó levelek sárgulása és hirtelen levélhullás jelezheti a gombás fertőzéseket. Távolítsd el a fertőzött leveleket, javítsd a szellőzést, kerüld az esti öntözést, és használj természetes gombaölő szereket, például neem olajat.
4. Baktériumos fertőzés
A baktérium okozta hervadás hirtelen történik, a növény összeesik, szára belül barnává válik. Sajnos ez súlyosabb eset, így fertőzött növényt azonnal távolítsd el, és legalább néhány évig ne ültess oda új paradicsomot.
5. Tápanyaghiány jelei paradicsomnál
A sárga levelek, lila színű levélszélek, gyenge termés mind azt jelzik, hogy a növény tápanyagok hiányában szenved. Használj speciális paradicsomtrágyát, és rendszeresen pótold a talaj szerves anyag tartalmát komposzttal vagy gilisztahumusszal.
6. Rossz fényviszonyok és extrém hőmérséklet
A túl nagy hőség vagy hirtelen lehűlés miatt a paradicsom ledobhatja virágait és leveleit. Használj árnyékoló hálót meleg napokon, hidegben pedig takard le a növényt. Rendszeres reggeli öntözéssel is segíthetsz neki megbirkózni az extrém időjárással.
7. Rossz talajminőség hatása a paradicsomra
Ha paradicsomod nem fejlődik megfelelően, lehet, hogy a talaj pH-értéke nem megfelelő (ideális: 6,0-6,8). Kertészeti üzletekben elérhető talajvizsgálattal derítsd ki, mire van szüksége a talajodnak, és pótold a hiányzó elemeket mészkővel vagy kénnel.
Fotó: unsplash