Szépség

Jó még a tavalyi naptej, a felhők tényleg védenek az UV-tól? 14 fontos válasz napozás előtt

Rengeteget lehet olvasni manapság a naptejek, napolajok fontosságáról, mégis sokaknál ez kimerül abban, hogy magukra kennek belőle egy kicsit, amikor kiérnek a strandra. Pedig ennél sokkal precízebbnek kell lenni: a bőrünk meghálálja.
Boldog fiatal nő fürdőruhában, strandkalapban

Ha túlzásba visszük a napozást, az a napégés mellett a bőr ráncosodását, öregségi foltok megjelenését is okozhatja. A leégést az UVB-sugarak okozzák, az UVA-sugarak ezzel szemben mélyen a bőrbe hatolnak, károsítják a DNS-t a bőrsejtekben – ami a kutatók szerint a melanoma (rosszindulatú bőrdaganat) kialakulásának egyik oka. Más fényvédőre van szükség városnézéshez, mint a strandra és még megannyi dolog, amit nem tudtál a helyes fényvédelemről.

De nem csak ijesztgetni akarunk: hasznos és fontos információkat gyűjtöttünk össze, hogy minimálisra csökkentsük a leégés kockázatát.

1. Mit jelent az SPF?

A fényvédők csomagolásán jelölt szám azt mutatja meg, hányszor több időt tölthetünk a napon leégés nélkül ahhoz képest, mintha nem használnánk semmit. Tehát akinek fehér a bőre, és védelem nélkül 15 perc alatt leég, az egy SPF30-as fényvédővel harmincszor ennyi ideig lesz biztonságban – elvileg. Ha elég vastagon kente fel a krémet, és kétóránként újrakrémezi.

2. Üveg mögött nem lehet leégni?

Az ablaküveg kiszűri a leégést okozó UBV-sugarakat, azonban a bőröregedésért felelős UVA-sugárzás nagy részét átengedi, szóval aki ablak mellett dolgozik, vagy autót vezet, annak elkél a fényvédő.

3. A felhők védenek az UV-sugárzástól?

Csak egy kicsit. Akár 80 százalékát is átengedik a sugárzásnak, szóval egy felhős, hűvös napon is könnyen leéghetünk. Sőt, olyan is előfordulhat, hogy a felhők alakja miatt a visszaverődő sugarakkal még erősebben ér bennünket a sugárzás, szóval a naptej ne maradjon a táskában borult időben sem!

4. Mennyi fényvédő elég pontosan?

Több kell belőle, mint gondolnánk és az sem árt, ha már tavasszal elkezdjük kenni. Többféle ajánlás létezik erre, és természetesen függ attól, gyerekről vagy felnőttről van-e szó, és milyen magas, milyen testsúlyú felnőttről. A legkönnyebb talán azt megjegyezni, hogy testtájanként egy teáskanálnyi. Vagyis 1 kanál az arcra-nyakra, 1-1 a két karra. 2-2 a lábakra és 1-1 a törzs elülső és hátulsó részére.

Ha túl keveset használunk, az nem biztosít megfelelő védelmet, és könnyen leéghetünk.

Boldog fiatal nő fürdőruhában, strandkalapban

Ez is érdekelhet: 10 tipp a tökéletesen bronzbarna bőrért: így készítsd fel magad a leghatékonyabb napozásra

5. A vízálló naptej egész napra megfelelő?

Ezek a termékek körülbelül 40-80 percig őrzik meg a hatékonyságukat a vízben, és törülközéskor ledörzsölődnek a bőrről – szóval fontos, hogy rendszeresen újrakenjük őket, hogy az ígért SPF-védelmet megkapjuk.

6. Jó még idén a tavaly megkezdett kence?

A tubuson lévő nyitott tégely ikon és a mellette lévő szám jelzi, hogy felbontás után hány hónapig használható a termék. Fontos tudni, hogy a fényvédőben lévő kémiai és fizikai szűrők idővel veszítenek a hatékonyságukból, ezért a lejárt szavatosságú termék nem biztos, hogy megfelelő védelmet nyújt. Főleg, ha gyakran felejtettük a napon, forró autóban, szennyeződés került a tubusba. Ha rossz a szaga, feltűnően megváltozott a színe, állaga, akkor semmiképp ne használjuk. Egyébként is nagyobb biztonságban lesz a bőrünk, ha az új szezonban egy új flakont nyitunk.

7. Aki lebarnult, annak már nem kell kennie?

Az „alapozó barnaság” egy mítosz. A nyár elején megszerzett enyhe barnaság nem biztosíték a leégés ellen. Sem a napon, sem a szoláriumban, sem az önbarnítóval elért bronzszín nem véd a leégéstől – ahhoz fényvédő termék, árnyék és a testet fedő ruha szükséges.

8. A D-vitamin miatt fontos a napozás?

Igen, fontos, hogy mindennap töltsünk időt a szabadban – de ne a tűző napon. A megfelelő mennyiségű D-vitamin termelődéséhez elég úgy 15 percnyi napon tartózkodás a délelőtti vagy a délutáni órákban, amikor az arcunkat, karunkat, lábunkat éri a napfény. A túlzásba vitt napozás nem termel egy ponton túl több D-vitamint, a leégés kockázatát azonban nagyban fokozza.

9. Mitől égek le idén jóval hamarabb, mint máskor?

Lehet, hogy bizonyos gyógyszerek állnak a háttérben, amelyek fényérzékennyé tehetnek. Ilyenek többek között egyes antibiotikumok, fogamzásgátlók, vízhajtók, gyulladáscsökkentők. Éppen ezért minden újonnan szedett gyógyszer tájékoztatóját alaposan olvassuk el, figyelve a lehetséges fényérzékenyítő hatásra.

10. Tényleg vannak olyan ételek, amelyek védenek a leégéstől?

Egyes antioxidánsok, mint például a paradicsomban található likopin, a sárgarépában lévő béta-karotin vagy a zöld teában lévő polifenolok segíthetik a bőrt a nap káros hatásai elleni védekezésben. De nem helyettesítik a fényvédő használatát – semmiképp nem váltható ki a magas faktorszámú naptejjel való bekenés azzal, hogy elrágcsálunk néhány répát.

11. Mik a legveszélyeztetettebb zónák?

A daganatos elváltozások nem feltétlenül a napnak leginkább kitett területeken alakulnak ki, ezért fontos, hogy ne hagyjunk ki egy területet sem a védelemből. A fül, az ajak és a hajas fejbőr azok, amelyekről a hajlamosak vagyunk a leggyakrabban megfeledkezni, és könnyen leégnek.

12. Tényleg hagyni kell időt a fényvédőnek, mielőtt napra megyünk?

Jó, ha a strandra indulás előtt bekenjük magunkat, hogy alaposan be is szívódhasson a készítmény. A fizikai vagy ásványi, cink-oxidot vagy titán-dioxidot tartalmazó termékek pajzsként működve verik vissza a napsugarakat. Ezek már a felkenés pillanatában hatnak. A kémiai szűrőket tartalmazó krémek a káros sugarakat hővé alakítják – ezeknek időre van szükségük, hogy felszívódjanak a bőrbe és kifejthessék védő hatásukat.

13. Miért vannak a fényvédőkben még mindenféle egyéb vitaminok és antioxidánsok?

Az UV-sugárzás hatására szabad gyökök keletkeznek, amelyek károsíthatják a bőrt. A fényvédő önmagában nem tud ezek ellen száz százalékos védelmet nyújtani. Ezért jó, ha van a termékben például C-vitamin, E-vitamin, niacinamid vagy más antioxidánsok, amelyek segítenek semlegesíteni ezeket a szabad gyököket, védelmet nyújtva a bőröregedés ellen is.

14. Muszáj napozás után after sun készítményt használni?

Egy könnyű, hűsítő testápoló is jó lehet, de a speciális, napozás utáni használatra kifejlesztett termékek tele vannak nyugtató, hűsítő, gyulladácsökkentő, regeneráló és antioxidáns összetevőkkel – a hidratálók mellett. Fontos azonban tudni, hogy ezek a termékek nem semlegesítik a leégés káros hatásait, a sejtszinten történt DNS-károsodást nem tudják „visszacsinálni”, a fényvédelem elengedhetetlen.

Ez is érdekelhet

  1. Egy evőkanállal adj ebből a locsolóvízhez: soha többet nem kell gyomlálnod a kertben
  2. Ettől a „büdösvíztől” kétszer annyi termést hoz a paradicsomod: hetente egyszer locsold meg vele
  3. Itt strandolj, ha szeretnéd elkerülni a tömeget: 11 eldugott csobbanóhely Budapesttől fél órára

Fotó: AdobeStock