Címlapsztori Sztár

Ennyi pénzt keres majd havonta az új pápa, XIV. Leó: nem kis összegről van szó

A Vatikánban dolgozni különleges dolog. Ez egy saját szabályokkal és juttatásokkal működő rendszer része, saját munkaidő és saját bérezési rendszer érvényesül.

Körülbelül 800 lakosával a Vatikán a világ legkisebb független állama, belső működése azonban egy külön univerzumra hasonlít, különösen a személyzeti rendszert tekintve. Akár papként, hivatalnokként, svájci gárdistaként vagy IT-szakemberként dolgozik valaki a Vatikánban, egy szokatlan struktúra részévé válik: itt saját törvények, saját munkaidő és saját bérezési rendszer érvényesül.

Egyelőre csak a húsvét vasárnapján elhunyt Ferenc alatti fizetések nyilvánosak, de ezek is jó támpontul szolgálnak, hogy megtudjuk, mennyit is keres a katolikus egyházfő és a többi alkalmazott. Lássuk!

Papok, bíborosok – rendezett bérstruktúra

A Vatikán adminisztrációjában dolgozó bíborosok havi 4000–5000 eurót (körülbelül 1.600.000- 2.000.000 Ft-ot) keresnek a Gizmodo szerint – ami magas összeg, tekintve, hogy számos kedvezmény is jár nekik. Az állami szolgálatot ellátó papok és szerzetesek körülbelül 1500–2500 eurót (körülbelül 600.000-1.000.000 Ft-ot) kapnak havonta.

A világi alkalmazottak – tehát azok, akik nem egyházi személyek – beosztásuk és szolgálati idejük függvényében havi 1300 és 3000 euró (körülbelül 525.000 és 1.200.000 Ft) között keresnek. Ezek az összegek nem tűnnek kiemelkedőnek nemzetközi összehasonlításban, ám a Vatikán számos pluszjuttatást biztosít: adómentes jövedelem, támogatott lakhatás, kedvezményes vásárlási lehetőségek, és mindehhez 36 órás munkahét társul.

vatikán
A Vatikánban saját bérezési rendszer érvényesül

Megszorítások válság idején: a Szentszéknek is takarékoskodnia kellett

A történelmi jelentőségű egyházállam pénzügyi helyzete nem mindig „mennyei”. 2021-ben Ferenc pápa jelentős fizetéscsökkentéseket rendelt el. A bíborosoknak 10 százalékkal csökkentették a fizetését, a magas rangú hivatalnokoknak és részlegvezetőknek 3 és 8 százalék közötti csökkentést kellett elviselniük – számolt be a Catholic News Agency.

Az ok: több mint 60 millió amerikai dolláros (52,88 millió eurós) előrejelzett költségvetési hiány. Ennek egyik fő oka a koronavírus-járvány miatt visszaeső turisztikai bevételek voltak. 2024-ben a Vatikán már körülbelül 83 millió eurós hiányt könyvelt el.

A vagyonhálózat kezelése

Az állam világszerte vagyonokat kezel: római és londoni ingatlanokat, részesedéseket, műkincseket, adományokat. Az Apostoli Szék Vagyonkezelő Hivatala (APSA), amely a Vatikán pénzügyeit intézi, 2023-as éves jelentésében 45,9 millió eurós nyereségről számolt be. Ez 13,6 millió euróval több, mint az előző évben, ennek ellenére továbbra is nagy költségvetési rés tátong.

A nyereség 82,6 százalékát – azaz 37,9 millió eurót – a Vatikán a római kúria munkájának és tevékenységeinek támogatására fordította. A fennmaradó 7,9 millió eurót az APSA saját tőkéjének gyarapítására fordította.

Mindezt egy kis létszámú csapat irányítja – könyvvizsgálóktól és levéltárosoktól kezdve kommunikációs szakértőkig. Az ő fizetésük ugyan nem tükrözi teljesen a rájuk nehezedő felelősség mértékét, de a Vatikánban végzett szolgálat mégis presztízsnek és biztonságos állásnak számít.

Ezek is érdekelhetnek

A hit szolgálata

A döntés, hogy valaki a Vatikánban dolgozik, sokszor nem anyagi, hanem eszmei indíttatású. Sok alkalmazott mélyen vallásos, és munkáját az Egyház küldetéséhez való hozzájárulásként éli meg. Ennek ellenére a Vatikán igyekszik professzionalizálni működését, és a munkaerőpiaci viszonyokhoz igazodni, különösen a technikai, kommunikációs és pénzügyi területeken. Mert még az Egyházállamban is igaz: a jó szakemberek tisztességes bért érdemelnek.

Mennyit keres a pápa?

De vajon mennyit keres maga a pápa? Ferenc hivatalosan a fizetése úgy 32 ezer dollár, vagyis átváltva havi 11,5 millió forint volt. Viszont Ferenc pápa mindebből a vatikáni források szerint egy fillért se tartott meg. A teljes összeget eladományozta, részben magának az egyháznak.

Ez persze nem jelenti azt, hogy teljes nyomorban élt, hisz minden utazási költségét, élelmiszer-vásárlását és lakhatását kifizette a Vatikán.

Kérdés egyelőre, hogy az új egyházfő, az amerikai származású Robert Francis Prevost, vagyis XIV. Leó pápa változtat-e ezeken a béreken. Úgy tartják, Ferenc szellemi és egyházi örökségét igyekszik majd tovább vinni, az is lehet, hogy a saját fizetését is eladományozza majd.

Forrás: finanzen
Fotó: pexels, gettyimages

Címkék: