Címlapsztori Riport

102 évesen is gyógyít Dr. Körmendi István, háziorvos: „Az életben két fő érték van, az egészség és a szeretet”

A köztiszteletben álló háziorvos a közelmúltig viselte a fehér köpenyt. Csodadoktornak is hívják, de a több mint hetven éven át praktizáló dr. Körmendi István nem érzi úgy, hogy különleges képességgel bírna. Csak az önzetlen segítségnyújtás vezérli.
Dr. Körmendi István, a 102 éves háziorvos

Már az orvos édesapja is azon az íróasztalon írta fel a recepteket, ami mögött ülve dr. Körmendi István a mai napig dolgozik. Ha ez a robusztus, tömörfából készült bútor beszélni tudna, több mint egy évszázad vérzivataros történelmét mesélné el.

„Apuka is háziorvos volt, ő is itt rendelt ebben a Mészáros utcai lakásban. Ezek az ő sztetoszkópjai, injekciós fecskendői voltak” – mutatja a százévesnél is régebbi tárgyakat a doktor úr.

Amióta az eszemet tudom, én is orvosnak készültem. Az életemet a gyógyításnak szenteltem.

Tavaly februárban, 101. évembe lépve, visszaadtam a praxisomat, de az egykori pácienseim még mindig gyakran fordulnak hozzám tanácsért. Naponta minimum két-három e-mailt kapok, amikben a betegek segítséget kérnek tőlem, én pedig örömmel válaszolok rájuk. Több mint hét évtizedet töltöttem az orvosi pályán, bizonyos betegségeket távolról, az elektronikusan kért és kapott tünetekből is képes vagyok felismerni, diagnosztizálni.

Csodálatos érzés, ha tudok segíteni. Orvosként úgy akarom ellátni a betegeket, ahogy elvárom, hogy velem bánjanak” –  mondja.

Ez is érdekelhet: Masszázzsal segíti a teherbeesést Erika: száz „talpsuttogó-baba” köszönheti neki az életét

Rendszeres mozgás és szűrővizsgálat

A doktor úr kitűnő szellemi és fizikai kondícióban van. A hosszú élet titkát mégsem lehet megfejteni.

„Nincs magyarázat arra, hogy én miért maradtam itt, miközben a kortársaim már elhunytak. A felmenőim sem éltek meg magas kort, csak egy unokaöcsém van, aki 90 éves lesz.

Összességében azt tudom mondani, hogy a prevencióban hiszek, tehát abban, hogy már fiatalon figyeljünk oda az egészségünkre, és ne csak akkor keressük fel az orvost, amikor baj van és muszáj.

A cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek gyakran már fiatalkorban elkezdenek kialakulni, de ha időben felismerjük, akkor kezelhetővé válnak, és ötvenéves korunkra nem fenyeget az agyvérzés vagy a szívinfarktus veszélye. A szűrővizsgálatot, a rendszeres mozgást és a mértékletes étkezést nagyon fontosnak tartom. Az életben két fő érték van: az egyik az egészség, a másik a szeretet. Egészség nélkül nyűg az élet, szeretet nélkül pedig sivár” – teszi hozzá a doktor úr.

Bűntudata volt, hogy ő túlélte

A Krisztinavárosban élő háziorvos az első kerület megbecsült lakója, áldásos munkájáért díszpolgári kitüntetésben részesült.

„Nem akartam híresség lenni, de valahogy azzá váltam, amikor 2021 elején a Covid elleni védőoltással elsőként beoltott dr. Merkely Béla professzor. Az oltatást egy fotó erejéig dokumentálták, és a sajtóban nyilvánosságra hozták, mivel akkoriban én voltam a legidősebb praktizáló háziorvos Magyarországon. Azóta pedig gyakran hívnak az újságírók, tévéstábok. Nincs szívem visszautasítani őket, pedig sosem vágytam arra, hogy közismert legyek. Az életcélom az volt, hogy szeretetteljes, barátságos viszonyt alakítsak ki a betegeimmel, ahogy édesapámtól is láttam gyerekkoromban.”

A doktor úr alapvető tulajdonsága az empátia, a mások iránti szeretet és az önzetlen segítségnyújtás.

„Van egy kedvenc slágerem, aminek a refrénje így hangzik: »Szeressük egymást, gyerekek, a szív a legszebb kincs. Ennél szebb szó, hogy szeretet, a nagyvilágon nincs.« Egész életemben ilyen hozzáállással viszonyultam az emberek felé, még akkor is, amikor a zsidó származásom miatt a nácik üldöztek, és több családtagomat, rokonomat kivégezték vagy deportálták. Lelkiismeret-furdalás gyötör, hogy miért pont én maradtam élve, miközben a feleségem, Klárika szülei és a 16 éves húga, Editke is a holokauszt áldozata lett.”

7 Fotó megtekintése

102 évesen is gyógyít Dr. Körmendi István, háziorvos: „Az életben két fő érték van, az egészség és a szeretet”

Ezekkel az orvosi eszközökkel már az édesapja is vizsgálta a betegeket
Még több +
Ezekkel az orvosi eszközökkel már az édesapja is vizsgálta a betegeket
Még több +
Klárika portréja látható a számítógép-képernyőjén
Még több +
Szakkönyve is megjelent, most egy újabb könyvön dolgozik
Még több +
Számos díjban, kitüntetésben részesült
Még több +
Dr. Körmendi István, a 102 éves háziorvos
Még több +

Meglátni és megszeretni Klárit

A doktor úr és kozmetikusként dolgozó felesége 73 évet töltöttek együtt.

„2018-ban fejeződött be a mi közös életünk, amikor Klárikám – hosszú szenvedés után – magamra hagyott. A mai napig beszélek hozzá, és mindig elmesélem neki, hogy épp mi történik velem. A margitszigeti sportuszodában ismerkedtünk meg, 1943 augusztusában. Amikor először megpillantottam a napozóteraszon, nem mertem megszólítani. Akkoriban azt diktálta az illem, hogy egy fiatal hölggyel nem lehetett csak úgy ismeretlenül szóba elegyedni.

Kilenc napig jártam ki miatta az uszodába, és vágyakoztam utána, mire – egy gimnáziumi iskolatársam közbenjárásával – megtörtént a személyes bemutatkozás…”

A doktor úr számítógépének képernyőjén is imádott felesége portréja látható.

„A megismerkedésünk évfordulóján, augusztusban mindig kimegyek a margitszigeti sportuszodába. Kicsit elmélázgatok az ifjúságomon, a szerelmünkön és a házasságunkon.”

A párnak egy lánya született. Edit is nyugdíjas már, és külföldön él a férjével.

„A lányomék és az idősebbik unokám, Eszter Ausztriában lakik, a fiúunokám, Tomi pedig a saját családjával Németországban. Telefonon tartjuk a kapcsolatot, minden este hívjuk egymást, a húsvétot pedig együtt töltöttük Bécsben. Nagyon jó volt a családommal lenni, de én már nem tervezek előre. Egy-két programot még beírtam áprilisra a naptáramba, de az idei születésnapomra nem gondolok, a június 27-et meg is kell érnem.”

Aktív hétköznapok

István bácsi a hétköznapokat igyekszik aktívan tölteni, a legjobbat kihozni belőlük.

„Éjjeli bagoly vagyok, egy óra előtt nem fekszem le, reggel nyolckor pedig már fent vagyok. Napközben a tíz évvel ezelőtt megjelent A Háziorvoslás-családorvoslás gyakorlata című szakkönyvemet frissítem, felújítom az orvostudomány mai állása szerint. A kiadó megrendelte tőlem, én pedig ezen dolgozom, számítógépen írom. Remélem, képes leszek befejezni. Szeretek klasszikus zenét hallgatni, délutánonként pedig az ATV politikai tévéműsorait nézem. Főznöm nem kell, mert futár hozza az ételt, egy kedves hölgy pedig rendszeresen rendben tartja a lakásomat.

Az autómat 99 éves koromban eladtam, mivel önként abbahagytam a vezetést. Most egy elektromos mopeddel közlekedek az utcán, postára és közértbe megyek, a hivatalos ügyei-met intézem. A koromhoz képest jó egészségnek örvendek, nincs okom panaszra. Csak a feleségem, Klárika hiányzik, de tudom, hogy vár rám, és újra együtt leszünk. Nem foglalkozom az elmúlással, nem félek tőle. Szeretek aludni, és úgy fogom fel, hogy a halál is egy alvás, csak az kicsit hosszabb lesz.”

Ez is érdekelhet: Gyerekkora óta a tészták szerelmese Dr. Fehér Ilona népi tésztakészítő: „A kézzel készített tésztának lelke van”

Fotó: Kovács Anikó