Mary Rosa Alleyne Hunnings, vagy ahogy a világ ismeri, Mary Berry a kora ellenére látszólag fáradhatatlan. Egyedi humorával, mindig makulátlan megjelenésével és egyszerű receptjeivel azokat is a tévéképernyők elé szegezi, akik nem rajongói a főzős műsoroknak. A magyar tévékben is futott több sorozata.
Életműve éppoly gazdag, mint az arcán és a kezén a ráncok: az angolok nagy kedvence bizonyított már zsűritagként, szakácsként és cukrászként is. Mary 75 szakácskönyvet adott ki, amelyek világszerte 5 millió példányban keltek el. Mindig tökéletes frizurájával és sminkjével, folyamatos huncutságával egy olyan jóságos néni, aki bármelyikünk nagymamája lehetne – és éppen ez az ő igazi varázsa.
Kilencven évében ott van a tudás és a tapasztalat, amit nemcsak a laikus tévénézők, de még a brit uralkodóház is elismer. Ugyan sikerei is lenyűgözőek, de az az életöröm, amivel a világ felé fordul, egyenesen káprázatos.
Ez is érdekelhet
Rossz tanuló volt, és lógott a suliból
Pedig nem volt mindig ilyen pedáns: gyerekként untatta az iskola, így kifejezetten rossz tanuló volt. Tanárai úgy beszéltek róla, hogy nem viszi majd semmire. Gyakran szimulált mindenféle betegségeket, hogy ellóghassa a tanítást, és otthon maradhasson. Nyilván innen, a gyerekkorából ered a mostani huncutsága is. Két tantárgy volt, amit igazán szeretett, a természettudományok és a háztartástan. Az ottani tanárnője ismerte fel először, mekkora érzéke van Marynek a főzéshez.
Mikor 13 éves korában egyszer megint egész napra ágyban maradt, a szülei akkor is azt hitték, hogy szokásosan megjátssza a betegséget. Pedig a lány élete ekkor változott meg gyökeresen.
„Felébredtem, torok- és fejfájásra panaszkodtam, de a szüleim azt hitték, megint lógni akarok. Ám hamarosan nyilvánvalóvá vált, hogy ezúttal tényleg beteg vagyok: az ágyra görnyedtem, fájtak az izmaim. Azonban még ekkor is csak influenzára gyanakodtak. Az ötödik napon kerültem végül kórházba, ahol azonnal egy üvegfalú szobába tettek” – mesélte egy interjúban Mary Berry.


Lógott a suliból, élő pónival aludt a kórházban: a halálos jóslatot is túlélte Mary Berry




Három hónapot töltött kórházban
A diagnózis az 1950-es évek Angliájában lesújtó és félelmetes volt: Mary a járványos gyermekbénulás áldozata lett. Három hónapot töltött kórházban, a betegség eldeformálta a gerincét és a bal karját is, ezek nyomát ma is viseli. Minden fotón és televíziós felvételen jól látszik, hogy a bal kezét furcsán tartja, ám ez sem tartja vissza attól, hogy tésztát gyúrjon, és a legnehezebb édességeket is játszi könnyedséggel készítse el, vagy vaslábosokat emelgessen. Mary többször hangsúlyozta, még így is hálás a sorsnak, mert a kórházban mellette fekvő 12 éves kislány nem élte túl a betegséget…
Végigsírta a főzőkurzust
A középiskolában eldőlt, hogy főzéssel szeretne foglalkozni, de nem volt lehetősége továbbtanulni, így elektromos sütőkkel házaló ügynöknek állt. Főnökétől kikönyörögte, hogy részt vehessen egy francia főzőkurzuson, aminek aztán az első napjait végigsírta, ugyanis lóhúst kellett főzniük, és meg is enniük. Marynek viszont volt otthon egy pónija. A ló, Kerry Lass még a kórházban is vele volt, betegsége alatt kapta az édesapjától.
A tanfolyam után a tejhivatalnál recepttesztelő lett, és dolgozott a tojás- és lisztterméktanácsoknál is, női magazinoknak írt és szakértett. Első szakácskönyve 1970-ben jelent meg, 1994-ben pedig lányával, Annabellel elindította a saját márkás termékeinek gyártását is. A salátaönteteket és szószokat eleinte csak a főzőiskolájában árulták, de azóta lecsaptak rá a boltok is. Már számos könyve megjelent, mire 2015-ben műsort kapott a BBC-n. Elképesztő teljesítmény, hogy még tavaly, 89 évesen is forgatott.
Egyik fiát eltemette
Hogy Mary Berryt nem kímélte az élet, az egészen biztos – és nem csak a gyermekkori betegségéből visszamaradt fájdalmak miatt. Bár házassága már majdnem 60 éve tart Paul John March Hunningsszal, és szerelmükből három gyerek – két fiú és egy lány – is született, szörnyű tragédia árnyékolta be a család életét. Egyik fiukat egészen fiatalon, 19 éves korában elvesztették egy autóbalesetben, 1989-ben.
Fotó: Getty Images, Shutterstock/Hart/Evening News