Megbetegíthet a száraz bőr
A száraz bőr önmagában nem betegség, de rengeteg betegség forrása lehet. Mivel a bőr összetétele és működése nem tökéletes, így a feladatát sem tudja kellőképpen ellátni. Kevésbé véd meg a külső ártalmaktól, legyen az akár napfény, szél, horzsolás vagy fertőzés. Könnyebben alakulhat ki ekcéma is, főként csecsemőkorban.
Betegségre is figyelmeztethet
„Ha bőrünk hirtelen válik szárazzá, akkor azt okozhatja betegség is, például a vas- és vitaminhiányos állapot, emésztőszervi, autoimmun, hormonális eredetű és daganatos megbetegedés kísérő tünete is lehet. Anorexiának és pajzsmirigy-alulműködésnek is gyakran velejárója a száraz bőr” – mondta dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász, kozmetológus.
Mitől száraz a bőröm?
„Elsősorban örökölhető a hajlam rá, de szerepet játszik a lakóhelyünk, életvitelünk, korunk és életkörülményeink is. Ha bőrünk egészséges, akkor bársonyos, puha, rugalmas, a jól működő faggyúmirigyeknek és az ép savköpenynek köszönhetően. Napjainkban a túlzott tisztálkodás, a szintetikus tisztítószerek következtében nehéz fenntartani az egészségét. A bőr kiszárad, és könnyebben alakul ki irritáció, bőrgyulladás is.”
Károsító körülmények
A környezeti hatások nagymértékben befolyásolják bőrünk állapotát. Ilyen a fűtés, a szolárium, az erős napfény, a szél, a huzatos helyiségek, a légkondicionáló vagy a száraz levegő. Bármilyen furcsa, még a csapvíz is, ugyanis Magyarországon a legtöbb helyen kemény a víz, és ez a bőrünknek sem tesz jót. Érdemes beruházni egy víztisztító készülékbe, amely jelentősen javítja a víz minőségét.
A gyógyszerek mellékhatása is ártalmas lehet a bőrünkre, mint ahogy a pattanás kezelésére szolgáló krémek, hiszen ezek alapvetően szárítják a bőrt. Sokszor csupán a bőr felső savköpenyét nem kímélő, azaz nem bőrbarát tisztálkodószerek, szappanok tehetőek felelőssé a száraz bőrért.
Tipp
Ha nem szeretnénk lemondani a kávéról, a koffein vízhajtó hatása is kiküszöbölhető: minden csésze kávé után igyunk egy nagy pohár vizet is!
Öregedés
Persze a száraz bőr nem csak genetika és külső behatások kérdése. Sajnos a idő előrehaladtával a bőr is öregedni kezd. Orvosi értelemben ez 25-30 év körül kezdődik, lassabban regenerálódik, védekezőképessége gyengül, és lényegesen szárazabbá válik, a faggyúmirigyek működése és mérete is csökken, a bőr vékonyodik. Különös tekintettel azokra a területekre, melyeken amúgy is vékonyabb bőr található, mint például a szem környéke.
Mozgás!
A száraz bőr vérkeringési problémákra is utalhat, amelyen a mozgással segíthetünk a leghatékonyabban. Arcbőrünk rugalmasságáért kocogjunk naponta 20-30 percet. Izzadást követően azonban ne felejtsük azonnal lemosni testünkről az irritáló verejtéket.
Parfüm és illatanyagok
A különböző testápolókban, tusfürdőkben is találhatók olyan illatanyagok, tartósítószerek és vegyszerek, amelyek bőrszárazságot és bőrirritációt okozhatnak. Próbáljunk olyan kozmetikumokat választani, amelyek speciális összetételüknél fogva nem bántják a bőr védőrétegét, magas az esszenciális zsírsavtartalmuk. Ezek ráadásul kiváló hidratáló hatásúak is. Kerüljük a forró fürdőket, inkább langyos vízzel zuhanyozzunk, utána pedig fontos a száraz bőr visszazsírozása, speciális testápoló készítményekkel.
Veleszületett száraz bőr
A veleszületett, krónikus száraz bőr tünetei már csecsemőkorban jelentkeznek. A bőr szürkés színű, és teljesen fénytelen. Könnyedén hámlik, bereped, és szemmel láthatóan vízhiányos, de gyakoribbak a nedvedző, majd pörkös bőrtünetek főleg arcon és pelenkatájékon. Ebben a korban a pelenka viselése akár nagy fájdalommal is járhat. Folyamatos és nagyon gondos ápolást igényel. Későbbi gyermekkorban, illetve ha a tünetek áthúzódnak felnőttkorra is, inkább a szárazabb, ekcémás bőrtünetek jellemzőek. A nyak, könyök és térdhajlat és a csuklók érintettek leggyakrabban.
Teszteljük magunkat!
Egyik kézfejünkön csípjük össze finoman a bőrt, és figyeljük meg, hogy mennyi idő alatt simul ki. Ha azonnal, akkor nincs probléma, ellenkező esetben vízhiányos a bőr.
Mit tegyünk a száraz bőr ellen?
❋ Kerüljük az alkoholos arclemosók és a szappanok használatát
❋ Fűtésszezonban használjunk párologtatót
❋ A szobanövények javítják a páratartalmat
❋ Igyunk minél több ásványvizet
❋ Tegyünk a fürdővízbe argánfaolajat, és mosakodás után kenjük be vele az egész testünket
Együnk, igyunk a bőrünkért!
A zöldségalapú táplálkozással akár 25 százalékkal is javulhat a bőr hidratáltsága. A paprika, a répa, az uborka, a paradicsom, a retek és a spenót tartalmazza a legtöbb vizet. Együnk gyakrabban tőkehalmájat, tengeri halat, mogyorót és tojást. Igyunk frissen préselt zöldség- és gyümölcsleveket. A téli hónapokban fontosak a friss alapanyagból készült levesek, ilyenek a savanyú káposzta, a cékla és a sütőtök is.
Fotó: fotolia