Szépség

Kávé tünteti el a szem alatti karikákat, csak nem úgy, ahogy eddig használtad

Mindenki tudja, hogy egy csésze kávé felébreszt, felpörget. És azt, hogy akkor is jótékonyan hat, ha nem elkortyoljuk, hanem a bőrünkre kenjük? Eláruljuk, hogyan használható kozmetikumként, hogy üdébbnek és fiatalabbnak látszunk.

Sokan el sem tudjuk képzelni a napunk indulását kávé nélkül, és nem kevesen a második, harmadik csészéhez is ragaszkodnak a nap folyamán. Nemcsak a kávéban lévő koffein serkentő hatása miatt, hanem maga a feketézés élménye is fontos, az a pár perc kikapcsolódás, amivel összekötjük. Számos kutatás igazolja, hogy észszerű mértékben fogyasztva számos jótékony hatása van a szervezetre – például segíti a mentális frissességet, javíthatja a hangulatot, hozzájárulhat a fizikai teljesítmény növeléséhez, serkenti a bélmozgást.

Mi mindenre jó?

Nem véletlenül olyan népszerűek a kávés, kávézaccos házi szépségreceptek, illetve a kávés és koffeines bőrápoló kozmetikumok. Lássuk, hányféleképpen szépít a fekete ital, ha külsőleg használjuk:

  • Antioxidánsokban (polifenolokban) gazdag, így hozzájárul az öregedés okozta szabad gyökök semlegesítéséhez.
  • A koffein serkenti a vérkeringést, így fokozza a bőr oxigén- és tápanyag-ellátottságát.
  • Ennek köszönhetően támogatja a bőrsejtek regenerálódását és segíti a méreganyagok eltávolítását.
  • Üdébbé, élénkebbé teszi a bőrt.
  • Hat a nyirokkeringésre is, ezáltal hozzájárul a duzzanatok, ödémák, a szem alatti táskák csökkentéséhez.
  • Narancsbőr ellen is bevethető: a koffein segít a zsírbontásban, megfelelő masszázzsal kombinálva hozzájárulhat a bőr feszesebbé tételéhez.
  • A kávézacc gyengéd hámlasztóként, bőrradírként használható: segít megszabadulni az elhalt hámsejtektől, és puhábbá, simábbá teszi a bőrt.

Az üde tekintetért

Az egyik legnépszerűbb kávés-koffeines termékek a szemkörnyékápolók. Erre az érzékeny területre mindenképpen készen kapható kozmetikumokat javaslunk, a házi receptek alapján készült pakolásokat, kencéket érdemes inkább olyan helyeken alkalmazni, ahol vastagabb a bőr, nagyobb a kezelendő felület és kevésbé áll fenn az irritáció kockázata. A koffeines szemkörnyékápolót reggel ajánlott használni, karikás és duzzadt, táskás szemre is nagyon hatékony lehet a keringésserkentő, élénkítő hatása miatt.

Finoman masszírozzuk be a bőrbe, ezzel is segítve a duzzanat csökkenését – ehhez a gyűrűsujjunkat használjuk, a szem alatt kívülről befelé, felül belülről kifelé irányuló mozdulatokkal. Kipróbálhatunk golyós applikátoros terméket, de hűtőben lehűtött kanalat a szemünk alá helyezve is fokozhatjuk a masszázs és a krém hatását.

Radírozzuk le a fáradtságot!

Kávézaccos, koffeines radírozó-hámlasztó pakolást könnyedén készíthetünk otthon, de készen is vásárolhatunk – kinek mi a komfortosabb. Ha arcra használjuk, csakis a nagyon apró szemcséjű jöhet szóba, óvatosan, gyengéden alkalmazva, semmiképp sem erőteljesen dörzsölve. A bőrünk élénkebb, üdébb, kipihentebb hatású lesz tőle. A testen, például combon, popsin lehetünk kicsit határozottabbak, ott jóval kevésbé érzékeny a bőrünk.

  • 1 evőkanál kávézaccot 1 evőkanál kókuszolajjal és fél evőkanál mézzel összekeverve remek bőrmegújító arcpakolást készíthetünk. Vigyük fel a bőrre, finoman masszírozzuk be, majd 10 perc múlva öblítsük le, és krémezzük be az arcot. (Ha marad belőle, ne tegyük el későbbre, használjuk fel az egészet.)
  • 2 evőkanál kávézacchoz 1-1 evőkanál mézet és olívaolajat keverve narancsbőr elleni testradírt készíthetünk. Tusolás után masszírozzuk át vele a kritikus területeket. Finom szemű cukorral fokozhatjuk a radírozó hatást.

Ne dobjuk ki a kávézaccot!

Ha kozmetikumot nem is készítünk belőle, a kávézacc sok mindenre jó még a háztartásban.

1. Mosogatószerrel keverve szépen kitisztíthatjuk vele a mosogatótálcát.

2. Egy tálkában a hűtőbe helyezve szagtalanítóként működik.

3. Szintén mosogatószerrel keverve az edények alját súrolhatjuk vele.

4. A hangyák vonulási útvonalához szórva távol tarthatja őket.

A dús haj titka

Néha a fejbőrünknek is jól jön az élénkítés! Nem véletlenül találunk az üzletek polcain olyan sok koffeines sampont, szérumot. Keringésfokozó hatásának köszönhetően jótékonyan hat a fejbőr működésére, fokozza a hajhagymák vérellátottságát, ezáltal extra oxigénhez és tápanyaghoz juttatja őket. Segíthet a hajhagymák élettartamának meghosszabbításában, hozzájárulhat a hajhullás csökkenéséhez, óvja a fejbőrt a káros szabad gyököktől és némi gyulladás­csökkentő hatása is van.

A vízzel higított kávét használhatjuk egyszerűen hajöblítőként: a samponos mosás után öblítsük át vele a hajat, masszírozzuk finoman a fejbőrbe, hagyjuk rajta pár percig, majd alaposan öblítsük ki, és balzsamozzuk a hajvégeket. A kávézacc is jó hatással lehet a fejbőrre, olíva- vagy kókuszolajba keverve masszírozhatjuk át vele. Serkent, hámlaszt és élénkít, de nem olyan egyszerű kiöblíteni, bőséges, langyos vizet használjunk hozzá, ha kipróbálnánk. Jóval egyszerűbben alkalmazhatók a koffeines hajkozmetikumok.

A sampon minden egyes hajmosásnál kifejti jótékony, energizáló hatását, a fejbőrszérumokkal pedig – kúraszerűen alkalmazva – még intenzívebb eredmény érhető el.

Fotó: adobestock