Szépség

Ritkulni kezdett? Filléres megoldások hajhullás ellen férfiaknak és nőknek 50 év felett

Akár egy hosszú női hajkorona, akár egy rövid férfifrizura kezd ritkulni, kopaszodni, az bizony megviseli a tulajdonosát. A mesterfodrászt kérdeztük, mi segíthet ilyenkor.
fésülködő nő

A férfiak kopaszodása gyakoribb és jóval elfogadottabb, de attól még nagyon zavaró lehet annak, akit érint. A nők számára kritikusabb lehet a hajuk ritkulása, hiszen sokaknak a hosszú, dús frizura a nőiesség egyik szimbóluma. Ma már rengetegféle termék kapható hajhullásra, de nem mindegy, melyiket vesszük le a polcról. Ternyák Kata mesterfodrász segít megérteni, mi a különbség a férfiakra és a nőkre jellemző hajhullás között, és mi a teendő.

Hormonok háborúja

„Mindkét nemnél gyakori, hogy hormonális okok állnak a hajhullás hátterében. A »férfias típusú« a tesztoszteronhoz köthető. A fejtetőn, a kalapvonal felett jelentkezik, a hajvonal fokozatosan hátrébb húzódik, különösen a homlok két oldalánál.”

A fő ok a DHT vagy dihidrotesztoszteron hormon, amely a tesztoszteron egy aktívabb, erősebb formája. De a nők hajhullásának is köze lehet a tesztoszteronhoz, még ha másképp is.

„A nőknél gyakori a menopauza alatti vagy utáni hajhullás. Ennek egyik oka az, hogy a megváltozik a hormonegyensúly, kevesebb ösztrogén termelődik. Csökken tehát az ösztrogéndominancia, és jobban érvényesül a női szervezetben a tesztoszteron hatása, ami többek között hajhullást okoz. Ez is a fejtetőn, esetleg a hajvonalnál történik, viszont nem annyira foltszerű, ám így sem kevésbé zavaró.”

fésülködő nő

Mik állhatnak még a hátterében?

Lehetnek egyéb okok is a hajhullás hátterében. Mutatjuk, melyek ezek.

  • Szülés utáni hormonális hatások: A terhesség alatt jelentősen megemelkedik a szervezetben az ösztrogén szintje, ami meghosszabbítja a hajnövekedési ciklust. Ám amikor szülés után lecsökken az ösztrogén szintje, egyszerre sok hajszál hullik ki. De ilyenkor a vashiány, pajzsmirigyproblémák is fokozhatják a problémát.
  • Évszakváltás: Amit sokan tapasztalunk évszakváltáskor, az valójában nem hajhullás, hanem hajváltás. A hajszálak növekedése ciklikus, és előfordul, hogy évszakváltáskor, különösen tavasszal vagy ősszel több szál kerül abba a fázisba, amikor kihullik, de hamarosan nő helyettük új szál. A férfias és a menopauza alatti hajhullás esetén viszont ez nem történik meg.
  • Betegségek: Az olyan problémák, mint egyes autoimmun betegségek (alopecia), bőrbetegségek (pikkelysömör), súlyos fertőzések, magas láz is hajhullást okozhatnak.
  • Gyógyszerek: Ahogy bizonyos orvosságok, például a rák kezelésére való gyógyszerek, egyes antidepresszánsok vagy vérhigítók mellékhatása is lehet a hajhullás.
  • Tápanyaghiányok: Némely vitaminok, ásványi anyagok, proteinek hiánya is állhat a hajvesztés hátterében.
  • Stressz: A hajszálak növekedése ciklikus. Fizikai vagy érzelmi stressz hatására a hajhagymák az átlagosnál nagyobb százaléka léphet a telogén vagy nyugalmi fázisba, ami azt eredményezi, hogy a hajunk ritkábbnak látszik.

Tippek lépésről lépésre

Fodrász szakértőnk az alábbiakat javasolja, ha hajhullást tapasztalunk.

  1. Először is: ne essünk kétségbe. A fejbőr változása (így a hajhullás is) gyakran belső változásokat jelez, és arra figyelmeztet, hogy foglalkozzunk magunkkal.
  2. Első körben egy hajhullás elleni hajszesz beszerzését ajánlom. Ezt használjuk rendszeresen, a leírásoknak megfelelően.
  3. Ha egy hónap után sem mérséklődik a hajhullás, és nincs egyértelmű egészségügyi ok, amihez köthető, akkor szoktam javasolni egy vérvételt. Az eredményekből kiderül, hogy van-e esetleg gyulladásos góc, tápanyaghiány vagy bármi más a háttérben – és az orvossal együttműködve elkezdhetjük belülről és kívülről is támogatni a haj visszaépítését.
  4. Ehhez bevethetünk speciális sampont, ampullakúrát, hajvitamint, szérumot, hajszeszt is, ám mielőtt rengeteg pénzt költünk minderre, nagyon hasznos a szakemberrel való konzultáció. Így könnyebb megtalálni azokat a termékeket, amelyek valóban segíteni tudnak.

Sokféle segítség

Az alábbi kezelési módszerek közül választhatunk.

  • Fejbőrre felvihető termékek: célszerű szakember segítségével kiválasztani a leginkább nekünk valót, és a kezelést kitartóan, türelmesen végezni.
  • Speciális hajvitaminok, étrend-kiegészítők: főként nőknél a vas-, cink- és biotinhiány pótlása javíthat a haj állapotán.
  • Gyógyszeres kezelés: az orvos javasolhat szájon át szedhető, a hormonrendszerre ható gyógyszert. Férfiaknak és nőknek is vannak ilyen vényköteles készítmények. Hatékony lehet például a menopauza kiváltotta hajhullás esetén.
  • Hajátültetés: a saját fejbőrről származó hajhagymákat ültetnek át a kopaszodó területre. Férfiaknál hallunk róla, de mindkét nemnél elvégezhető, ha van elegendő hajszál a donorterületen.
  • Lézerterápia: a fejbőr lézeres kezelése aktiválja a szervezet öngyógyító folyamatait, növelve ezzel az aktív hajhagymák számát és javítva azok vérellátását.
  • Oxigénterápia: a nélkülözhetetlen vitaminokat és ásványi anyagokat magasnyomású, orvosi oxigén segítségével juttatja a fejbőr legmélyebb rétegeibe, a hajhagymák gyökeréig.

Ez is érdekelhet: Tönkretette a festés a hajam! Hogyan hozza rendbe a menthetetlennek tűnő tincseket

Fotó: AdobeStock