Mit tesz velünk a fény?
Míg júniusban a napsütéses órák száma naponta átlagosan 17 óra, januárra ez napi 7 órára csökken. Nem csoda tehát, ha a következő hónapokban gyakrabban leszünk levertek, rosszkedvűek, nehezebben koncentrálunk a feladatainkra és az immunrendszerünk is rettenetesen legyengül. Ilyenkor jövünk csak rá, hogy milyen nagy szükségünk van a Nap éltető sugaraira. Nem csak az ébrenlét és az alvás ritmusát szabályozza, de hatással van a hormonrendszerre, szabályozza a vérnyomást és az anyagcserét, fokozza a méregtelenítő mechanizmusokat.
Tudta?
A mai életmódunk miatt az ébrenlétben eltöltött időnk mindössze 10%-át töltjük a szabadban. Száz esztendővel ezelőtt ez az arány még 90% volt. A napfény jótékony hatásához napi két-három szabadban eltöltött óra lenne elegendő.
Űzzük ki életünkből a fényszmogot!
A mesterséges fényforrások, különösen a fénycsövek hatása a méreghez hasonlatos, használatukkor hirtelen emelkedik a vérünkben a stresszhormon szintje, és ettől idegesek és fáradtak leszünk. Létezik azonban egészséges mesterséges fény is, mint a teljes spektrumú fényforrások, amelynek fénye 95%-ban megegyezik a napfénnyel. Ma már olyan asztali lámpákat is lehet kapni, amelyeket kifejezetten az otthoni fényterápia elvégzéséhez fejlesztettek ki, elsősorban a téli depresszió leküzdésére.
Pihenjük fittre magunkat!
A teljes testfelületen alkalmazott polarizált fényterápiának, azaz a fényágynak köszönhetően kényelmesen fekve, akár szunyókálva erősödhet az immunrendszerünk és búcsút inthetünk a depressziónak, rossz hangulatnak is.
Színesen még jobb!
A színes fénnyel általában a kínai akupunktúrából ismert pontokat vagy nagyobb bőrterületeket, egyes esetekben a szemeket sugározzák be.
– Kristálylámpák: Olyan színes fényt kibocsátó készülékek, amelyek fényét féldrágaköveken, ásványokon vezetik keresztül. Ezáltal a fény és az ásványok gyógyhatása összeadódik.
– Színes szemüvegek: Sokféle színű lencséket tesznek a keretbe, amelyek más-más hatással vannak a lelkünkre és az egészségünkre.
– Színes kendők: A napfürdőzésnél a bőrt vékony, áttetsző színes kendőkkel takarják le.
– Lágylézerkezelés: A terápia során kis energiájú lézerfényt használnak, ami nem károsítja a szöveteket. Ezzel leginkább akupunktúrás kezelésekkor találkozhatunk.
A színek hatásai
Izgalomba hoz a vörös:
A vörös színt a melegséggel kapcsoljuk össze. Ez a szín izgalomba hoz minket, és stimuláló hatású, ezért találkozunk velük gyakran éttermekben, hogy fokozzák az étvágyat, és élénkítsék a beszélgetést. A vörös fény hatására gyorsul a szívverés, erősödik a vérkeringés, amely serkenti az adrenalin-termelést. A vörös ideális szín a vashiány és a vérszegénység kezelésére. Mivel a vörös serkenti a keringést, alkalmas a vírusos vagy bakteriális fertőzések gyógyítására is. Nem alkalmas olyan emberek kezelésére, akiknek magas a vérnyomása, hipertóniában szenvednek, szívproblémájuk van, asztmásak vagy epilepsziásak.
Fokozza az életerőt a narancssárga:
Meleg szín, amihez szintén kapcsolódik a szexualitás és a termékenység. A narancssárga az öröm színe, és meg van az ereje ahhoz, hogy szabadságra és mozgásra serkentsen bennünket, elűzi a depressziót. Enyhülést hozhat a komoly reumában szenvedőknek azáltal, hogy segít felszakítani a csontrendszerre lerakódott rétegeket. Általános frissítőként működik; görcsoldó hatású, sikeresen enyhíti az izom feszültségeit és görcseit, fokozza az életerőt.
Lelkesít a sárga:
Ez a szín áll a legközelebb a napfényhez, ezért meleget és lelkesedést sugároz. A sárga stimulálja az idegeket, jótékony hatással van a bőrproblémákra, valamint a reumára és az ízületi gyulladásra. Elősegíti a test kalcium-feldolgozását is, ennek folytán alkalmas a csontritkulásban szenvedők kezelésére. A sárga szín serkenti az agyi és mentális funkciókat, enyhíti a klimax tüneteit, segít a fóbiák gyógyításában.
Kimerültség ellen zöld:
A zöld szín a természetben az élet színe, ezért teltségérzetet ad, megnyugtat, és élénkíti az idegeket. Az egyensúly színeként segíti mind a tudatot, mind az érzelmeket, és jótékony hatású egyes szívproblémákra is. A zöld szín a szív, tüdő betegségeiben egyaránt kedvező. Kimerültség ellen fantasztikus hatású.
Álmatlanságra kék:
Érzelmileg a kék a szomorúság és a depresszió színe, ezért inkább kerüljük, ha ilyen problémákkal küzdünk. Emellett viszont a kék a béke és nyugalom érzetét kelti, ezért nagyon jól illik a hálószobába, meditációs terembe, vagy olyan helyiségbe, ahol relaxálnak. Jótékony hatással van az asztmára, álmatlanságra, fejfájásra.
Javítja a memóriát a lila:
A lilának van a legnagyobb energiája. Képes arra, hogy elfogadásra és méltóságra tanítson minket. Gyulladáscsökkentő hatással bír, megnyugtatja a lelket, javítja a memóriát, segít leküzdeni az álmatlanságot, csökkenti a gyulladást.
Fotó: pexels