Egyensúlyvesztés
„Bár hétköznapi értelemben az egyensúlyvesztést is szédülésnek szoktuk hívni, mégis más érzés. Ilyenkor nem tudunk járni vagy megállni. Ennek lehet oka a központi idegrendszer megbetegedése, mint az agydaganat, sclerosis multiplex, koponyasérülések, az agyrázkódás következménye, agyvérzés és agyi érelmeszesedés is.
Emellett okozhatja rossz látás, és az alsó végtagok idegkárosodása, ami gyakran alakul ki idősebb korban. Az egyensúlyvesztés bizonyos gyógyszerek szedésnek mellékhatása lehet, mint az epilepszia elleni gyógyszerek, a nyugtatók és az altatók. Kiválthatja még szorongásos betegség, például a pánikroham és a lakás elhagyásának félelme, vagy tág, nyitott terektől való rettegés (agorafóbia). Ezt gyakran kíséri rendellenes gyors lélegzés is” – mondja dr. Rózsa Anikó neurológus.
Amikor forog minden
„A váratlanul jelentkező forgó szédülés rendkívül ijesztő. Ennek ellenére az esetek többségében ezt egy jóindulatú, életünkre és egészségünkre veszélytelen, enyhe betegség okozza. Oka a fülben található egyensúlyszerv egyik félkörös ívjáratban, az egyensúlyérzékelő mikroszkopikus szervecskére lerakódott »hulladék«, mely kisebb fejsérülések, vírusfertőzések vagy egyéb okok miatt keletkezik. A szédülés rendkívül jellegzetes, lefekvéskor vagy felüléskor, esetleg fekve egyik oldalunkról a másikra történő átforduláskor, néhány másodperc szünet után lép fel, heves forgásérzést tapasztalunk, amely 15-20 másodpercig tart” – mondta dr. Rózsa Anikó neurológus.
- Kezelés: „Szerencsére ezt a betegséget egyszerű gyógyítani. Ha a lefekvést-felülést néhányszor megismételjük, jobbra-balra hirtelen ellöki magát a beteg naponta többször, a szédülés elmúlik, ilyenkor ugyanis a lerakódás lesodródik az egyensúlyérző szervecskéről.
- Ha rendszeresen alkalmazzuk ezt a tornát, akkor 1-3 hét alatt a hulladék feloldódik, és meggyógyulunk. A kezelés másik formája, hogy az orvosa, egy fejfordításos manőver segítségével ezeket a szabadon úszó hulladékokat az eredeti helyükre visszajuttatja. A manőver elvégzése után 2 napig kerülnünk kell a durva fejfordításokat. Ha az első kezelés hatástalan lett volna, 2 hét múlva, illetve a későbbiekben bármikor megismételhető.”
Mindjárt elájulok!
„Az ájulás előtti állapotot, amikor gyengeséget érzünk, de nem vesztjük el az eszméletünket, szintén szédülésnek nevezzük. Ez néha hányingerrel, elsápadással és szédüléssel járhat. Okozhatja a vérnyomás leesése, amikor hirtelen felállunk vagy felülünk.”
- Minden kiderül! Bár a szédülés önmagában nem súlyos betegség, számos más tünettel párosulva már komoly bajra hívhatja fel a figyelmünket. Éppen ezért, ha nagyon fáj a fejünk, homályosan látunk, rosszabbul hallunk, átmeneti beszédzavarunk van, gyengének érezzük a végtagjainkat, nehezen járunk, zsibbadunk, mellkasi fájdalmaink vannak, ok nélkül szapora a pulzusunk, vagy esetleg elvesztjük az eszméletünket, akkor tüstént keressük fel a háziorvosunkat.
- A kivizsgálás igen összetett, tartalmaz ideggyógyászati vizsgálatot, szemészeti, fül-orr-gégészeti, reumatológiai és belgyógyászati vizsgálatot is. A korai, alapos orvosi vizsgálat megelőzheti olyan nagyobb baj elkerülését, ami bénuláshoz, súlyos esetekben akár halálhoz is vezethet.
A belső fül gyulladása
„A belső fül gyulladása hirtelen intenzív szédülést hozhat létre, amely néhány napon keresztül kínozhat minket, hányingert és hányást okozva. A tünetek annyira kellemetlenek lehetnek, hogy néhány napra ágyba is kényszeríthetnek minket. Szerencsére ez néhány nap alatt magától meggyógyul. Általában vírusos fertőzés merülhet fel a háttérben.”
Meniére betegség
„Meniére betegségnél a belső fülben fokozott mennyiségű folyadék gyülemlik fel. Ez bármely életkorban kialakulhat, és általában fél, maximum egy óráig tartó, rohamokban jelentkező szédüléseket okoz. Emellett azt érezhetjük, hogy tele van a fülünk valamivel, de gyakran fülzúgás vagy fülcsengés és időnként kialakuló hallásvesztés is jelentkezhet. A betegség oka ismeretlen.”
Kínzó migrén
„Amikor migréntől szenvedünk, akkor nagyon érzékenyek vagyunk a mozgásra. A migrén által okozott szédülést a fejünk gyors mozgatása, zsúfolt helyen való tartózkodás, autó vezetése vagy akár a tv-ben látott hirtelen mozgás is kiválthatja. Ez a migrén néhány perctől akár napokig is tarthat, egyensúly-bizonytalanságot, halláscsökkenést, fülzúgást okozva. Ennél a típusú migrénnél van, hogy a fejfájás nem is jelentkezik.”
Imbolygás gyomorpanaszoktól
„Szintén ájulásos szédülést érzünk, ha belgyógyászati betegségben szenvedünk, például heveny gyomorhurut, epehólyag-gyulladás, alacsony vércukorszint, mellékvese-elégtelenség is előidézheti. Ez a szédülés inkább bizonytalansággal, imbolygó járással jár együtt.”
A szédülés szabályai:
Nagyon fontos, hogy ha szédülni kezdünk, azonnal üljünk vagy feküdjünk le! Ha gyakran szédülünk, ne vezessünk, ha nem muszáj!
Használjunk erős megvilágítást, amikor felkelünk az ágyból! Igyunk minél kevesebb koffein- és alkoholtartalmú italt, és ne dohányozzunk! Működjünk együtt az orvosunkkal, hogy minél előbb megtalálhassa a megoldást bajunkra!
Fotó: fotolia