Egészség

Nincs olyan, hogy idővel betörik: 12+5 tipp a megfelelő cipő kiválasztásához

Az emberek hetven százaléka nem a lábának megfelelő fazonú és méretű cipőt hord – derült ki nemrég egy felmérésből. Ön ne legyen köztük! Ha legközelebb vásárolni indul, kövesse az ortopéd szakorvos hasznos tanácsait, és válasszon okosan lábbelit, hogy elkerülje a kínzó lábgörcsöket, sebeket, és a tyúkszem vagy a kalapácsujjak kialakulását!

Ha gyakran tapasztalunk boltozatfájdalmat, hólyagokat, bőrkeményedéseket a lábunkon, ami még instabilitással is párosul, akkor arról a cipőnk kialakítása, rossz illeszkedése tehet.

„Sok páciens számol be arról, hogy nagyon fáj a lába, ha hosszabb ideig viseli a cipőjét, még akkor is, ha nem gyalogol benne túl sokat” – mondja Gregory Alvarez ortopéd szakorvos, aki arra is figyelmeztet, hogy időt kell szánnunk a nekünk kényelmes lábbeli kiválasztására.

„Meg kell találni a megfelelő alátámasztást a lábunk formájához. Első körben határozzuk meg a lábunk típusát, a pontos méretét, és azt is, hogy a jobb és a bal esetleg mennyire különbözik egymástól.”

Nincs olyan, hogy idővel betörik

1. Lehetőség szerint délután, este menjünk cipőt vásárolni, mert akkor van a leginkább megdagadva a lábunk, így elkerülhetjük a túl kicsi, szűk surranók megvételét.

2. Az eladó segítségét is érdemes kikérni, milyen lábbelit javasol nekünk az alapján, hogy milyen a lábfejünk, a boltozatunk.

3. „Óriási tévhit, hogy nem baj, ha eleinte szorít a cipő, majd menet közben, idővel betörik – szögezi le a szakértő. – Már a felpróbálás pillanatában is mindennek tökéletesen passzolnia kell. Ha azt érezzük, hogy itt-ott egy kicsit nyom, vagy kijár belőle a sarkunk, ne vigyük haza. Mint ahogy azt sem, amelyik dörzsöli a lábunkat valahol, mert az a darab idővel biztosan hólyagokat, a kisebesedés pedig fertőződést fog okozni.”

Parafatalp és bokapánt

4. A szakemberek a parafatalpakra esküsznek – papucsban, szandálban, de még őszi cipők közt is találni ilyet. Az előnyük, hogy jobban illeszkednek a láb formájához és egy kis rugalmasságot biztosítanak.

5. Főleg a magas sarkúaknál pedig érdemes bokapántos változatot venni, mert stabilabban tartanak, ezáltal kényelmesebb járni bennük. A pánt legyen rugalmas, ne merev, hogy ne sértse fel a bőrt.

Így változik a mérete

Sokan hiszik azt, hogy a felnőttek lábmérete állandó, de valójában formálódik az életünk során:

A kor előrehaladtával az inak ellazulnak, és a lábak kiszélesedhetnek.

Bizonyos egészségügyi állapotok és gyógyszerek vízvisszatartást okoznak, ami lábduzzanatot és ezáltal méretkülönbséget okozhatnak.

A terhesség alatti hormonváltozások is gyakran eredményezik a cipőméret növekedését.

Mennyi helyet kell hagyni?

A. 6A hüvelykujj-szabályt is tartsuk szem előtt, ami azt jelenti, hogy ennyi helynek kell lennie a lábujjak végétől a cipő belső orráig. Ha ez nincs meg, akkor biztosan fájni fog a lábunk a nap végére. De az is gondot okoz, ha ennél többet helyet hagyunk elől.

7. Ne csak ülve bújjunk a cipőbe a próba során, minden esetben álljunk fel, ugyanis csak így terül szét teljesen a lábunk.

8. Figyeljünk arra is, hogy a kinézett cipő megfelelő tartást biztosítson a bokának mozgás közben. A szakember azt javasolja, bármennyire is tetszik egy cipő, ha valami nem stimmel vele, soha ne vegyük meg, mert még egy-két alkalmi viselés is tönkreteheti a lábunkat.

9. „Mindig helyezzük előbbre a kényelmet a divattal szemben, hogy a lábunk egészséges maradjon. Egy kényelmetlen cipő a fájdalom mellett növelheti a megbotlás és az elesés kockázatát is.”

Mikor kell kidobni?

10. Sajnos semmi jó nem tart örökké, így a szép cipők sem. Meg kell válnunk attól a topánkától, amely láthatóan elhasználódott, mert az már biztosan elveszítette a tartását és a párnázást.

11. Akkor is kukában a helye, ha a külső talprészen látható futófelület csökkent, vagy ha az egyik oldala jobban elkopott a másiknál. Milyen gyakran kell cserélni a lábbelit? Ez attól függ, mennyit és hogyan viseltük, de ha rendszeresen abban járunk, általában két-három szezont bír ki egy átlagos cipő.

12. Cukorbetegeknek különösen fontos a megfelelő méretű, kényelmes darab viselése, mert a nem megfelelőek sokat ronthatnak az úgynevezett diabéteszes neuropátián, amely a perifériás idegeket érintő károsodás. Ez általában nem önálló betegségként jelenik meg, hanem valamilyen anyagcsere-betegséghez, leggyakrabban a cukorbetegséghez társul.

Lábtornára is szükség lehet

Érdemes időnként edzeni is az egész napra cipőbe zárt lábakat. A fizikoterapeuták olyan gyakorlatokat javasolnak, mint az egyensúlyozás az egyik lábon és a lábujjak jógája, vagyis hogy megtanuljuk külön-külön mozgatni az ujjakat.

Sokat segíthetünk az estére kialakuló lábfájáson azzal is, ha átmozgatjuk a talpunkat, vádlinkat egy lacrosse masszázslabdán – ez szépen ellazítja az izmokat, miután egész nap olyan keményen dolgoztak.

5 jel, hogy nem jó fazont hordunk:

  1. zúzódás a lábkörmön
  2. lábköröm elvesztése vagy sérülése
  3. hólyagok
  4. bőrkeményedés
  5. bőrirritáció a körmök körül

Fotó: adobestock