Egészség

Hazai kincsünk, a lenmag: ha így használja, a mellrák ellen is véd

Zsírsavai jó hatással vannak a szív- és az érrendszer egészségére, rosttartalma csökkenti az éhségérzetet és javítja a bélműködést.
lenmag jótékony hatásai

Ha egészséges szuperélelmiszerrel szeretnénk feldobni a reggeli joghurtunkat, a lenmag remek választás. Sokan a divatos, de drága chiamag helyett is ajánlják, mivel ahhoz hasonlóan rostokat, fehérjét és omega-3 zsírsavakat tartalmaz, valamint különösen gazdag E- és B-vitaminokban, magnéziumban és szelénben. Zsírsavai jó hatással vannak a szív- és az érrendszer egészségére, rosttartalma csökkenti az éhségérzetet és javítja a bélműködést. A benne lévő E-vitamin remek antioxidáns, és a bőrünket, a hajunkat is védi.

A legjobb, ha tört formában, bőséges folyadék kíséretében fogyasztjuk, így fejti ki leginkább a hatását. A napi egy evőkanálnyi adagot joghurtba, müzlibe keverve, de akár muffinok, édes és sós péksütemények tésztájához adva is sikerrel beiktathatjuk az étrendünkbe.

lenmag jótékony hatásai

Hetente legalább kétszer együnk halat! Főzéshez használjunk az omega-3-ban gazdag lenmag-, dió- vagy repceolajat.

Ápoljuk belülről!

Belsőleg is rásegíthetünk, hogy fiatalosabb legyen a kézfejünk. Mivel a bőr öregedését általában az A-, E- és D-vitamin hiánya okozza, ezért érdemes táplálkozással pótolnunk. Például együnk rendszeresen hidegen sajtolt olajokkal készült salátákat (búzacsíra-, kukoricaolaj), mandulát, brokkolit, sütőtököt. Vagy pedig az öregedést siettető szabad gyökök ellen fitoösztrogénben gazdag ételekkel vegyük fel a harcot. Ilyen a lenmag és a szója is.

Mellrák ellen

Szakértők kimutatták, hogy az olajos magvakban lévő fitoösztrogén nevű vegyület elpusztítja a rákos sejteket, és gátolja a daganatok kifejlődését. A legtöbb ilyen anyag a lenmagban található. A magot müzlire vagy salátákra szórhatjuk, vagy akár tortákba és joghurtba is belekeverhetjük.

Amikor ezek a fitoösztrogének a szervezetünkbe jutnak, az ösztrogén női nemi hormonhoz kötődnek, és védelmet nyújtanak a mellrák ellen is.

Szakértők kimutatták, hogy az olajos magvakban lévő fitoösztrogén nevű vegyület elpusztítja a rákos sejteket, és gátolja a daganatok kifejlődését. A legtöbb ilyen anyag a lenmagban található. A magot müzlire vagy salátákra szórhatjuk, vagy akár tortákba és joghurtba is belekeverhetjük.

Amikor ezek a fitoösztrogének a szervezetünkbe jutnak, az ösztrogén női nemi hormonhoz kötődnek, és védelmet nyújtanak a mellrák ellen is.

Fotó: adobestock

Címkék: