Egészség

Női jóga változókorban: speciális torna a klimax tünetei ellen

A nőknek kifejlesztett jógagyakorlatok a legelterjedtebb jógatípus, a hatha alapjaira épülnek, de kimondottan a szervek egészségére, a hormonális és lelki egyensúlyra fókuszálnak. Így a változókor tüneteinek csökkentéséhez is hozzájárulhatnak.
jóga klimax

„A nőijóga-órákon sok olyan gyakorlatot végzünk, amelyek masszírozzák a női szerveket, segítik azok harmonikus működését, így közreműködnek a női problémák megelőzésében” – mondja Kovács Gyöngyi Naliní jógaoktató, a Naliní Női Jóga Módszer kidolgozója. Ez utóbbiaktól a menopauza időszakában sem vagyunk mentesek. A hormonrendszert harmóniába hozó gyakorlatok viszont képesek enyhíteni, sőt akár teljesen megszüntetni a jellegzetes panaszokat, amilyenek a hőhullámok, az emésztési problémák vagy az alvászavarok.

A lassuló emésztést is felpörgetheti kissé a jóga, és már maga a rendszeres testgyakorlás is segít elejét venni a menopauza idején jellemző hízásnak. A gátizomerősítő gyakorlatok az inkontinencia kivédésében segítenek.

A fordított testhelyzetek javítják a keringést

Az idő múlását persze nem tudjuk visszaforgatni, ám az életkorunknak megfelelő hormonális harmóniát segíthet megtartani a rendszeres gyakorlás.

„A félfordított és fordított testhelyzetek ezenkívül javítják a bőrünk keringését, így csökkentik annak kiszáradását, megereszkedését, ráncosodását” – mondja Kovács Gyöngyi Naliní. Azt is hozzáteszi: nem kell bonyolult gyakorlatokra gondolni. Elég, ha háton fekve, a talpunkat a padlóra szorítva belégzésre kissé megemeljük a csípőnket, majd kilégzésre visszatesszük. Jó gyakorlat az is, ha álló helyzetben előrehajlunk, és kis ideig így maradunk.

Ilyenkor akár kissé hajlíthatjuk is a térdünket, úgy, hogy az alhasunk ráfeküdjön a combunkra, és a tartás a petefészek és a méh területét is masszírozza. A gyertyaállás már haladó gyakorlat, de ezzel is megpróbálkozhatunk.

jóga klimax

Gyászolás helyett gyakorlás

„A jóga, így természetesen a női jóga is egységet teremt a test, a lélek és a szellem között” – mondja szakértőnk. A fizikai gyakorlás és a hormonális egyensúly megtartása mellett így a gyakorlatok jó hatásai a lelkünket sem kerülik el. A menopauza után ugyanis sokan hajlamosak meggyászolni a nőiességüket, ahogy Gyöngyi fogalmaz: kissé leírni magukat nőként. A jóga viszont stresszoldó, testtudatot növelő és önmagunk elfogadását segítő hatásán keresztül képes végigvezetni a változás folyamatán és új szerepünk megtalálásán.

„Már csak azért is, mert a jóga tanítása szerint a méh a női test energetikai központja. Ez akkor is így van, ha már nem születhet gyermekünk. Vagy akár egy műtétet követően maga a szerv sincs már a testünkben. Ilyenkor megtanulhatjuk más tevékenységbe csatornázni az itt tárolt kreatív energiát. Akár abba, hogy finom falatokat készítünk a családnak. Akár a kertünk oázissá varázsolásába, akár valamilyen kézműves, alkotó tevékenységbe” – teszi hozzá Kovács Gyöngyi Naliní.

A rendszeres gyakorlás nem csak a szokványos napi feszültséget enyhíti hatékonyan. A kimondottan nőket célzó jógagyakorlatok a jellemző női stresszterületek, a torok (kimondatlan szavak), a szív tere (elfojtott érzelmek) és az alhas (a nőiséggel kapcsolatos gondok, feszültségek) blokkjait is felszabadítják. Ezzel hozzásegítve bennünket a második virágzáshoz és a menopauza utáni kiteljesedéshez.

Fotó: gettyimages