Méregtelenít, csökkenti a stresszt, ellazítja az izmokat, serkenti és javítja a vérkeringést. Regenerálja az ereket, erősíti az immunrendszert és feszesíti a bőrt. Ezenkívül a rendszeres szaunázás jótékony hatással lehet az agyműködésre is: csökkenti a mentális fáradtságot és növeli a koncentrációt.
Hányszor, meddig, hogyan?
A szaunázás körülbelül másfél óráig tart és 3-4 fordulóból áll. A finn szauna hőfoka 70-90° között mozog, de kezdőként fő a fokozatosság! Eleinte csak rövid időt töltsünk bent, és hetente csak egyszer. Apró lépésekben növeljük a bent töltött időt. Az első alkalmakkor érdemes rövidebb ideig bent maradni, és mindig figyeljük a testünk jelzéseit.
A finn szaunában kezdőként 1-2 fordulóban az 5-8 perc az ajánlott időtartam, majd lépcsőzetesen emelhetjük a bent töltött időt és a körök számát. Az edzettebbek általában 3-4 körben, 10-15 percig szaunáznak, de időbe telik, mire elérhetjük ezt a szintet.
Hűsítés és pihenés
Szaunázás után fontos a testünk visszahűtése. Míg a gyakorlottak a merülőmedencében csobbannak, a kezdő szaunázóknak nem ajánlott követni őket, ugyanis veszélyes lehet! Ahogy a forró hőmérséklethez, úgy a hideg vízhez is hozzá kell szoktatni a szervezetünket: aki még nem érte el a szaunaedzettséget, hideg vizes zuhannyal hűtse le magát.
Ezt követően érdemes körülbelül fél órát a pihenőhelyiségben tölteni, ahol relaxálhatunk, és a testünk is visszahűl a normál hőmérsékletre. Innen folytathatjuk a szaunázást, ha jólesne még egy kör.
Szauna-etikett
1. Szabaduljunk meg az összes ékszertől, mielőtt belépnénk a kabinba, és mindig zuhanyozzunk le előtte, majd töröljük magunkat szárazra.
2. Terítsünk magunk alá törölközőt. A legjobb, ha nem viselünk fürdőruhát, hanem szaunalepedővel fedjük el a testünk.
3. A papucsunkat és minden egyéb tárgyat hagyjuk a szaunán kívül.
4. Maradjunk csendben, próbáljunk relaxálni.
Megfelelő hidratálás
Szaunázás előtt körülbelül egy órával érdemes – lehetőleg szénsavmentes – vizet fogyasztani, illetve a befejeztével is gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről. Az étkezésre sem árt odafigyelni: 1,5-2 órával előtte már ne együnk, viszont ne éhgyomorral menjünk.
Adjunk időt, hogy hozzászokjunk!
Kezdőknek aranyszabály, hogy figyeljék a szervezetük jelzéseit. Ha túl melegünk van, vagy kellemetlenül érezzük magunkat, nem kell megvárnunk a teljes időtartamot, menjünk ki. Annyit maradjunk bent, amennyi jólesik. Ahogy a testünk fokozatosan szaunaedzetté válik, egyre tovább tudjuk élvezni a szauna jótékony hatásait, de adjunk időt magunknak, hogy hozzászokjunk.
Hogyan növelhetjük a bent töltött időt?
Figyeljünk a légzésünkre: a mély, nyugodt lélegzetvételek nemcsak abban segítenek, hogy relaxáljunk és elengedjük a stresszt, hanem a hőmérséklet elviselésében is.
- Üljünk az alsó sorokba: alul alacsonyabb a hőmérséklet, felül pedig magasabb, ezért érdemes kezdőként az alsó padok egyikén ülni.
- Hűtsük a testrészeinket. Ha hűtött törölközőt vagy jégkockát helyezünk a csuklónkra vagy a homlokunkra, az segíthet a hőérzet szabályozásában.
Mesterrel is lehet
A szaunaszeánsz még intenzívebb élmény, és nem az egyéni relaxációról szól, hanem társasági kikapcsolódás. A szaunamester valódi wellnessprogrammá varázsolja az élményt, ahogy törölközők és lepedők segítségével irányítja, keveri a forró levegőt a kabinban, miközben speciális illóolajos ráöntéseket is alkalmaz a komplex hatás érdekében. Egy szeánsz általában 12-15 percig tart, de természetesen rajtunk múlik, mennyi időt töltünk a szaunában.
Fotó: Adobestock, getty images