Egészség

Dr. Merkely és dr. Schwab nevével is visszaéltek: így ismerheti fel a veszélyes álvideókat

Az utóbbi időben több olyan videó is kikerült a közösségi médiába és a videómegosztó portálokra, amelyek azt a látszatot keltik, mintha ismert orvosok lebeszélnék a betegeket a receptre felírt vérnyomáscsökkentők használatáról.

Szintet léptek az internetes csalások. Az utóbbi időben több olyan videó is kikerült a közösségi médiába és a videómegosztó portálokra, amelyek azt a látszatot keltik, mintha ismert orvosok lebeszélnék a betegeket a receptre felírt vérnyomáscsökkentők használatáról, és egyfajta „csodaszer” megvásárlására ösztönöznék őket. Ilyen hamisított videó készült például dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, valamint az ismert gasztroenterológus, belgyógyász dr. Schwab Richárd személyazonosságával visszaélve.

Utóbbi esetben a mesterséges intelligencia segítségével hamisított videó azt a látszatot kelti, mintha az ismert orvos Friderikusz Sándor kérdéseire válaszolva marasztalná el a hagyományos gyógyszereket felíró orvosokat. A két áldozat megtette a szükséges jogi lépéseket a hamisítók ellen, hiszen a valóságban soha nem mondtak ilyeneket.

dr. Schwab Richárd személyazonosságával is visszaéltek

Fel kell ismerni a hazugságot

Ám nekünk nézőként is fontos feladatunk, hogy megtanuljunk kételkedni a neten terjedő információk valódiságában, és még a videóknak se higgyünk feltétel nélkül. Különösen gyanús lehet, ha egy ismert szereplő megdöbbentő, az eddigi munkásságával ellentétes kijelentéssel jelenik meg a nyilvánosság előtt, például orvosként a tudományos alapú orvoslást kritizálja. Érdemes alaposan megnézni magát a felvételt is. Előfordulhat például, hogy a hamis videókban az illető szájának környéke kissé pixeles vagy homályos, vagy a mimikájában van valami furcsa.

Fotó: privát