Amennyiben többször tapasztaljuk magunkon, hogy többet ver a szívünk, mint szabadna, elsőként az a dolgunk, hogy mielőbb levigyük a normál tartományba a pulzust, amivel megóvhatjuk a szívünk egészségét, illetve csökkenthetjük a szívbetegség vagy a magas vérnyomás kockázatát. Érdemes szakemberrel kivizsgáltatni magunkat, de dr. Luba Lee diplomás ápolónő évtizedes tapasztalai alapján addig is próbálkozhatunk jó néhány természetes módszerrel, életmódváltással. Íme a javaslatai.
1. Több pohár víz
A testünk 55-65%-a víz, és ha nem iszunk elég folyadékot, akkor a dehidratáltság miatt a szívünk erősebben kezd dolgozni, ami megnöveli a pulzusszámot. Ha eleget iszunk, azzal tehermentesíthetjük a testünk motorját, és a szívverésünk is csökken. A napi folyadékszükséglet több tényezőtől is függ – életkortól, fizikai aktivitástól és meglévő betegségektől. Érdemes a háziorvost megkérdezni, hány litert javasol nekünk.
2. Letenni a cigit
A dohányzás szűkíti az ereket és érelmeszesedéshez vezethet, ami aztán keményebb munkára kényszeríti a szívet, hogy a vért a szűkített ereken is át tudja pumpálni. Ez aztán a pulzusszámot is jelentősen megnöveli. Érdemes mihamarabb letenni a cigarettát, amivel csökkenthetjük a szívbetegség kockázatát és normalizálhatjuk a vérnyomást.
3. Hasi légzés
A légzőgyakorlatok segíthetnek a pulzusszám gyors csökkentésében – a vérnyomásra ugyanígy hat –, stresszhelyzetben. A mély hasi légzés egy olyan technika, amely segíti az ellazulást, és csökkenti a pulzusszámot.
4. Barátoktól a kötésig
A stressz a szervezet természetes válasza a kihívásokra. Amikor idegesek vagyunk, a testünk úgy reagál, hogy megemeli a szívverést és a vérnyomást. Idővel a krónikus stressz hosszú távú szívproblémákhoz, magas vérnyomáshoz vagy szívbetegséghez vezethet. Azzal sokat tehetünk magunkért, ha rendszeresen sportolunk, időt szakítunk a barátokra és a családra, és naponta 7-9 órát alszunk. Az olyan nyugtató hatású hobbik mint a főzés vagy a kötés, szintén segítenek elűzni a negatív gondolatokat.
5. Óvatosan az alkohollal
Több tanulmány is igazolta, hogy azoknak, akik akár csak egy kis alkoholt is fogyasztanak, néhány órával később megemelkedik a szívritmusuk. Tehát igyekezzünk minél kevesebbet inni, de ha mégis sor kerül rá, tegyük lassan, és mindig fogyasszunk mellé vizet is, hogy hidratáltak maradjunk.
6. Állóképesség fejlesztése
Bármilyen testmozgás, de különösen az állóképességi gyakorlatok idővel csökkenthetik a nyugalmi pulzusszámot. A leginkább ajánlottak közé tartozik a jóga, a tai chi és az erőnléti sportok, illetve javasolt még a túrázás, a kerékpározás, a tánc és a pilates. A gyaloglás szintén remek lehetőség a szív egészségének megőrzésére, és jó kezdet, ha még csak most ismerkedünk a testmozgással.
7. A koffein elhagyása
A koffeines italok megemelik a pulzusszámot azáltal, hogy blokkolnak bizonyos receptorokat az agyban. Ha vissza szeretnénk szorítani a kávé és az energiaitalok fogyasztását, fokozatosan csökkentsük a bevitelét, és ne hirtelen hagyjuk abba. Ez segíthet megelőzni az olyan elvonási tüneteket, mint a fejfájás és az ingerlékenység.
8. Mélyalvás
Az alvásunk optimális esetben négy szakaszon megy keresztül minden este. A nem gyors szemmozgású szakasz (non-REM) során a szervezet mélyen pihen és regenerálódik. A szívverés lelassul, a vérnyomás csökken, ami lehetővé teszi, hogy a testünk ellazuljon. Törekedjünk arra, hogy minden nap 7-8 órát aludjunk, hogy ne maradjon ki ez a fontos szakasz és megóvjuk a szívünk egészségét. Könnyebben álomba merülhetünk, ha nem számítógépezünk, tévézünk lefekvés előtt.
9. Növelni a rostbevitelt
Ha valaki túlsúlyos, a szívnek keményebben kell dolgoznia a vér pumpálásához, ami idővel szívbetegséghez vezethet. Ilyen esetben próbáljunk meg egy új étrendet kialakítani, növeljük a rostbevitelt, együnk több gyümölcsöt és zöldséget, kevesebb telített zsírt és feldolgozott élelmiszert – ez mind jelentősen segíthet a testsúly optimalizálásban.
Veszélyes értékek
A szokatlanul magas vagy alacsony pulzusszám mögöttes problémára utalhat. Forduljunk orvoshoz, ha a nyugalmi pulzus folyamatosan 100 ütés/perc felett van, vagy rendszeres sport mellett a nyugalmi pulzusunk 60 ütés/perc alatti értéket mutat, különösen akkor, ha szédülünk, légszomjunk van, vagy ájulás közeli állapotot érzünk.
Fotó: adobestock