A napfényben szegény hónapokban Európa lakosságának legnagyobb része D-vitamin-pótlásra szorul. Ez a vitamin nemcsak a csontok épségéért felel, hanem a teljes szervezet egészségét támogatja. Segíti többek között a szív- és az érrendszer, valamint az immunrendszer optimális működését.
Bár az olajos halakban, a halmájban, a tojássárgájában és a D-vitaminnal dúsított élelmiszerekben megtalálható, pusztán az étrend útján szinte lehetetlen elegendő mennyiséghez jutni belőle. Mivel télen a termelődését segítő napfény is alig éri a testünket, november és március között szinte mindenkinek érdemes étrend-kiegészítővel pótolnia. Adagoljuk az orvos tanácsa szerint! A túlzott mennyiség sem tesz jót. És természetesen jó, ha a téli hónapokban is minél többet vagyunk a szabadban – különösen akkor, ha süt a nap.
Miért fontos a kalcium és a D-vitamin?
A kalcium nem képződik magától a szervezetben, pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a csontjaink egészségesek legyenek. A D-vitamint szervezetünk főként bevitt a tápanyagokból nyeri, vagy napfény hatására állítja elő. Fontos szerepe van a csontképződésben, segíti a kalcium és a foszfor felszívódását és a csontokba való beépülésüket.
Mennyit együnk belőlük?
A kalcium ajánlott napi beviteli mennyisége felnőttek számára 800 mg, amelyhez leginkább tejből és tejtermékekből lehet hozzájutni. Míg a D-vitaminé 5 mikrogramm, és tejtermékekből, májból és tojásból lehet fedezni a szükséges mennyiséget.
Ennyi mindenre hat
A D-vitamint korábban csak a csontok és a fogazat egészségének őreként tartották számon. Az utóbbi évtizedben azonban kutatások sora igazolta, hogy ezenkívül is mennyi mindenben fontos a szervezetünknek.
- Védi a csontokat és a fogakat, és szerepet játszik a csontképződést elősegítő ásványi anyagok, például a kalcium és a foszfor felszívódásában.
- Az immunrendszerünk és az izmaink hatékony működéséhez is szükség van rá.
- Egyes kutatások szerint a túlságosan alacsony D-vitamin-szint hajlamosíthat a daganatok kialakulására.
- A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is növeli, ha nincs elegendő belőle a szervezetünkben.
- Nehezítheti a teherbe esést, ha alacsony a D-vitamin-szintünk.
- Fokozhatja az asztmára való hajlamot, ha nem pótoljuk a D-vitamint.
- A megfelelő szint segíthet az időskori makuladegeneráció megelőzésében.
- Sőt, egyes orvosi vélemények szerint a 2-es típusú cukorbetegség és a túlsúly kialakulásának kockázata is nő, ha nem szedünk elegendő D-vitamint.
- Nagyobb eséllyel kerülhetjük el a depressziót és a koncentrálóképességünket is növelhetjük, ha nem felejtkezünk el róla.
Fotó: gettyimages