Egészség

Kínzó köhögési rohamok: mikor kell csillapítani, és mikor szükséges oldani a váladékot?

A légúti megbetegedések egyik legkellemetlenebb, legzavaróbb velejárója a köhögés. Szeretnénk minél előbb megszüntetni vagy legalább enyhíteni, de nem mindig szabad erre törekedni. Szakértő segítségével járjuk körbe, mi a teendő a különböző típusok esetén.
köhögés csillapítás gyógynövényekkel

Hogy miért is köhögünk, azt dr. Takács-Tóth Diána vegyész, gyógynövényszakértő, a gyógyszerészeti kémia doktora magyarázza el.

„A köhögés a légúti védekezőreflex része, segít eltávolítani a légutakba került irritáló anyagokat, váladékot és kórokozókat. Ezáltal megakadályozza, hogy azok lejjebb kerülve súlyosabb légúti fertőzéseket okozzanak. A köhögésnek tehát fontos élettani szerepe van, ezért nem minden esetben jó cél a csillapítás – hívja fel a figyelmet Diána.

– Bizonyos esetekben a köhögés csökkentése valóban indokolt lehet, például, ha a köhögés túlzott mértékű, kimerítő, vagy ha zavaróan hat a környezetre. Ilyenkor a köhögéscsillapító szerek használata segíthet. Ha viszont a köhögés a szervezet tisztulási folyamatának része, és segíti a váladék felköhögését, vagy idegen anyagok, például por, füst eltávolítását, akkor a csillapítása nemkívánatos, mert gátolja a természetes tisztulást.”

Száraz vagy nedves?

Attól függően, hogy milyen típusú köhögésről van szó, különböző szerek segíthetik a javulást, gyógyulást. „A köptető (expektoráns) és a köhögéscsillapító (antitusszív) szerek különbözően hatnak: a köptetők segítik a légutakban lévő váladék felköhögését és eltávolítását, míg a köhögéscsillapítók a köhögési ingert csökkentik. Fontos megfigyelni a köhögés jellegét, időtartamát, erősségét, a kísérő tüneteket.

A száraz, zavaró ingerköhögés inkább köhögéscsillapítót igényel, a nedves, produktív köhögés esetén viszont célszerűbb a váladék felköhögését elősegíteni. Ha pedig a köhögés elhúzódó, vagy láz, fájdalom is jelentkezik, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis és kezelés érdekében.”

Segítő olajok

Ha szeretnénk természetes módszerekkel, a növények gyógyító erejével megszabadulni a köhögéstől, azt kell tudnunk, hogy hasonló a helyzet az illóolajok és gyógynövények esetében is, mint az előbb felsorolt kanalas orvosságoknál. Vannak köptető hatású, váladékkiválasztást serkentő olajok, és olyanok is, amelyek görcsoldó és köhögéscsillapító hatásúak.

Köptető hatású olajok:

• Borsmenta (Mentha piperita)
• Fodormenta (Mentha spicata)
• Keskenylevelű eukaliptusz (Eukaliptusz radiata)
• Tasmániai vagy golyós eukaliptusz (Eucalyptus globulus)
• Madagaszkári kámforfa levele (Cinnamomum camphora ct. Cineol)
• Erdei fenyő (Pinus syl­vestris)
• Kakukkfű-fajok

Köhögéscsillapító olajok:

• Vietnámi vagy citromos eukaliptusz (Eucalyptus citriodora)
Majoránna (Origanum majorana)
• Orvosi levendula (Lavandula angustifolia)

Köhögésre teát – de milyet?

köhögés csillapítás gyógynövényekkel
A köhögés csillapítás gyógynövényekkel is lehetséges

Ha az olajok mellett szívesen alkalmaznánk a gyógynövényeket például teaként is, az alábbiak lehetnek segítségünkre.

„A száraz, improduktív köhögésnél a nyálkahártya érzékenységének csökkentésében növényi nyálkaanyagot tartalmazó összetevőket válasszunk teakeverékbe, ilyenek a hársfavirág, az orvosiziliz-gyökér, a lándzsás útifű levele.

Nedves, hurutos, produktív köhögés esetén a nyákoldás a cél, ebben a borostyánlevél, az orvosi pemetefű herbája, az édesgyökér gyökere és a bodza virága remek választás lehet. Fontos tudni azonban, hogy a köhögés megítélése és kezelése nem mindig egyszerű feladat. Ismerni kellene a köhögés élettani szerepét, a különböző készítmények hatásmechanizmusát, és mindig az adott helyzet és tünetek alapján kell megválasztani a megfelelő kezelési módot. A legeredményesebben akkor tudunk eljárni, ha orvos bevonásával végezzük a terápiát.”

Így fejti ki a terápiás hatását

Mit kell tennünk, hogy igazán hasznosak legyenek számunkra az illóolajok? „Nagyon eredményes felhasználási mód a párologtatás, mivel így közvetlenül a lélegzetvétellel kerülnek a légzőrendszerbe az olajok, lokálisan fejtve ki hatásukat – mondja dr. Takács-Tóth Diána. – Használhatunk mécseses párologtatót: ez nagyon hangulatos 10-12 m2 alapterületű, átlagos belmagasságú szobában – de ne feledkezzünk meg a tűzveszélyről!

Másik lehetőség az elektromos diffúzorok használata, ami lényegesen nagyobb szabadságot és lehetőséget nyújt, mert nem tűzveszélyes, dekoratív, és olyan kényelmi funkciói lehetnek, mint az automata kikapcsolás, az ébresztőóra, a bluetooth, a fényterápia. Vannak olyan készülékek, melyek akár 100 m2 terület is ellátnak a terápiás hatású illóolajjal. De kipróbálhatjuk azt is, hogy amikor ránk tör a köhögési roham, egyszerűen az orrunkhoz emeljük a csillapító hatású illóolajat tartalmazó fiolát, és 1-2 percen keresztül mélyeket lélegzünk belőle.”

Minden betegség lefolyása gyorsabb, ha a szervezet immunrendszere megfelelően működik. Ebben sokat segíthet többek között a teafa, a keskenylevelű eukaliptusz, a pálmarózsa, a citrom és a narancs illóolajok párologtatása.

Fotó: adobestock

Címkék: