Egészség

Hamis netes ígéretek helyett igazi hatás: a látástréning valódi előnyei és praktikái

Egy egyszerű gyakorlatsor elsajátítása után a fiók mélyén hagyhatjuk a szemüveget, mert anélkül is látni fogunk – gyakran ígérik ezt weboldalakon, közösségi oldalakon. Jól hangzik, igaz? Ám szakértőnk óva int a hamis információktól. A szemtorna valóban nagyon hasznos, de nem így működik.
szemtorna igazi

Internetes forrásokban vagy öngyógyító kiadványokban olvashatunk olyan emberekről, akik arról számolnak be, hogy szemtréning segítségével jelentősen javult a látásuk, és csökkenteni tudták szemüvegük dioptriáját. A teljes szemüvegelhagyás azonban ritkán valósítható meg. Dr. Rák Tibor szemész-természetgyógyász szakorvos szerint a szemtréningeljárások valójában másról és többről szólnak, mint ahogy az online világ beállítja.

„Én óva intek mindenkit a »dobd el a szemüveged mozgalom« tévtanításaitól, mivel félreértelmezik a látás- és a szemtréning valódi értelmét és hasznát. Ez különösen igaz a magas dioptriájú töréshiba vagy szervi eredetű problémák esetén. Az ígért látásjavulás egy optikai illúzió lesz. A látáshiba megmarad, azonban a páciens megtanulja a homályos képpel elfogadni a jelenlegi látását és az agyát »újrahuzalozni«. Tehát nem javul objektíven, hanem bizonyos esetekben a cél az, hogy a szem által egy stressz­mentesített életminőségjavulást idézzünk elő. Ezt nem lehet mindenkin és minden szemen alkalmazni.

Ha csak a szemizmokra gondolunk, akkor főleg kezdődő öregszeműségben szenvedő és monitor előtt dolgozók számára ajánlom a szemtréning alapmódszereit, melyek célja elsősorban a látásfunkció minőségének javítása, a szemfáradtság csökkentése és a látás romlásának megakadályozása” – magyarázza a szakértő. Ezenkívül segíthet a szem egészségének megőrzésében azáltal, hogy átalakítja a rossz nézési szokásokat.

A kancsalságtól a szemfáradtságig

A szemtréningeljárás több tudományos szakirodalomban is vizsgált és létező technikával dolgozik, ezért bűn, ha csak a lai­kusok által is hallott szemjóga és a félreértett Bates–Schneider-módszerre redukáljuk. A széleskörű rehabilitációs eszköztár alkalmazásával a szemizmok, a szemmozgások koordinációját és a vizuális ingerek idegrendszeri feldolgozását stimulálhatjuk, javíthatjuk. Ezek olyan, arcra és teljes testre koncentrálódó gyakorlatok, melyek közös célja a látásképesség javulása, a szem egészségének megőrzése. A cél tehát a szem funkcionális teljesítményének javítása és a látással kapcsolatos panaszok enyhítése.

„Ez nem csupán a szem fizikai állapotára, hanem az agy vizuális feldolgozóképességére is hatással lehet, hiszen a látás egy komplex folyamat, amelyben az agy központi szerepet játszik. A leggyakrabban alkalmazott irodai látástréningek leginkább a szem megerőltetésének csökkentésére, a fókuszálási képesség javítására és az egyensúly helyreállítására törekszenek” – magyarázza a szakorvos.

A szemtréning különböző látásproblémák kiegészítő kezelésé­ben lehet hasznos: például rövidlátás (myopia), öregszeműség (presbyopia), kancsalság, arcbénulás és szemizombénulások, vagy akár egyszerű, este jelentkező szemfáradtság esetén is alkalmazzák. Emellett azoknak is ajánlott, akik sok időt töltenek digitális eszközök előtt, mivel segíthet csökkenteni a digitális eszközök okozta szemészeti mellékhatásokat.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a látástréning egyáltalán nem helyettesíti a szemészeti kezeléseket. Főként olyan komoly betegségek esetén, mint például a zöld hályog, a szürke hályog vagy különböző retinabetegségek. Kiegészítő terápiaként a maradék látásélmény fejlesztésére és a betegséggel kapcsolatos egészségtudatosság kialakítása céljából alkalmazható” – tette hozzá dr. Rák Tibor.

Ellenjavallat

Szemészorvosi szakvizsgálat nélkül nem szabad a gyakorlatoknak nekiállni. Egy nem ismert szemészeti rizikó esetén a szemtréning veszélyeket hordozhat. Súlyos szembetegségek, például retinaleválás vagy friss szemsebészeti beavatkozások után a szemet és a testet pihentetni kell, és a túlzott izommunka káros lehet. Emellett bizonyos kancsalsági formák, neurológiai állapotok vagy koordinációs zavarok esetén más szakemberrel történő konzultáció is javasolt, mielőtt bármilyen gyakorlatot elkezdenénk.

Kitől tanuljunk?

Otthon végezhető gyakorlatokról van szó, melyeket szemész vagy optometrista szemtréner szakembernek érdemes betanítania, hiszen ő jobban átlátja a szem­tréningeljárások szakmai hátterét. Otthoni gyakorlásnál fontos a rendszeresség és az óvatosság, hogy ne terheljük túl a szemet. De az alapszabály, hogy szembetegséggel élők és szemműtéten átesett emberek szemészeti vizsgálat és szakvélemény nélkül maguktól ne kísérletezzenek különböző technikákkal.

szemtorna igazi

Számítógép előtt

Vannak olyan további módszerek is, amelyek az átlagos szemészeti betegséggel nem rendelkező egyének esetében segíthetnek a szemizmok ellazításában, a fókuszálási képesség javításában és a szemfáradtság csökkentésében. Dr. Rák Tibor szerint az utóbbi időben egyre több nemzetközi szemtréningajánlás és -technika született az irodai szempanaszok megelőzésére és/vagy kezelésére.

„Az Amerikai Szemész Akadémia (AAO) ajánlása szerint a számítógépes munkát végzők számára javasolt a 20/20/20 szabály mint szempihentető szünet betartása (20 percenként 20 másodpercre 20 láb (6 m) távolságra, az ablakon való kitekintés), illetve a tartósítószer-mentes műkönnyek rendszeres alkalmazása, melyekből szerencsére egyre több gyógynövényi kivonatot tartalmazó áll rendelkezésre. Emellett fontos része lehet a gyakorlatoknak a pislogás tudatosítása. Hiszen az segít a szemfelszín nedvességtartalmának fenntartásában és a fáradtság csökkentésében.

Erről szól a szemtréner hivatás, hogy minél változatosabb eszközökhöz (tornagyakorlatok, vizuális segédeszközök) nyúljunk, hiszen minden páciens más problémával érintett, így egyénre szabott kezeléseket adhatunk.”

Mindennapi gyakorlatok

Szakértőnk segítségével megemlítünk néhány gyakorlatot, amelyek segítenek, ha a monitor előtt töltött idő vagy más megerőltetés miatt elfáradna a szemünk.

Fontos a pislogás tudatosítása bizonyos időközönként, hogy nedves és friss maradjon a szemfelszín. Szokatlan lehet, pedig valóban elfelejtjük ezt a rendkívül fontos automatikus mozgást. Amennyiben a pislogás kellemetlenné válik, mert annyira kiszáradt a szemfelszín, akkor érdemes műkönnyel nedvesíteni.

Sokat segíthet továbbá, ha 20-30 percenként tartunk egy kis szünetet. Ilyenkor nézzünk ki az ablakon egy távoli pontra 10-15 másodpercig. Majd álljunk fel, masszírozzuk meg a nyakunkat, vállunkat.

Amikor a szemünk elfáradt, csukott szemmel végezzünk egy pár másodperces-perces tenyerező gyakorlatot szemüveg nélkül. Ez ugyanis egy egyszerű, de hatékony gyakorlat a szemek pihentetésére. Dörzsöljük össze a két tenyerünket, hogy felmelegítsük őket, majd helyezzük a meleg tenyereket a szemeinkre úgy, hogy teljesen eltakarják azokat. Maradjunk így egy-két percig, közben vegyünk mély lélegzetet, majd lassan fújjuk ki a levegőt.

Segíthet még az alábbi gyakorlat: üljünk egy székre, és nézzünk előrefelé. Tenyerezést követően a fejünk mozgatása nélkül először nézzünk felfelé, lefelé, jobbra, majd balra. Az óramutató járásának irányával azonosan és ellentétesen is körözzünk a szemeinkkel. Ezt követően egy tollat kézben tartva a szemeinket szegezzük az írószerre: közelítsük a szemeinkhez, majd távolítsuk, amennyire tudjuk. Ismételjük a gyakorlatot háromszor-négyszer, tenyerezéssel lezárva.

Fotó: Adobestock