Egészség

Ezek a legjobb sportok 50 év felett és 5 egyszerű tipp, hogy legyen is kedved elkezdeni

A rendszeres mozgás egész életünkben az egészség alappillére. Az idő előrehaladtával még inkább így van, hiszen épp ez segíthet a legtöbbet az időskori panaszok megelőzésében. Érdemes azonban körültekintően választani, és betartani bizonyos szabályokat.
középkorú pár biciklizik

Az örömről szól

A rendszeres sportra gondolva sokaknak a kimerítő edzőtermi tréningek jelennek meg a szemük előtt – van, aki épp ezért gondolja úgy, hogy ez neki már nem való. Pedig a rendszeres mozgás nem a kimerülésig hajtott edzésekről szól, hanem az örömről.

Több kutatás bizonyítja ugyanis, hogy a testi egészségre gyakorolt kiváló hatása mellett oldja a napi feszültséget és serkenti az örömhormonok termelődését.

Ha ezt tartjuk szem előtt, máris könnyebb lesz belefogni.

Így kezdjük el!

  • Gondoljuk át a lehetőségeinket: olyan mozgásformát válasszunk, ami nemcsak örömünkre szolgál, hanem könnyen el is érhető a lakhelyünkön, belefér az időnkbe, és a költségei sem megterhelőek.
  • Tartsuk be a fokozatosság elvét. Nem szégyen kicsivel indítani, majd apránként növelni az időt és az intenzitást.
  • Ha hosszabb kihagyás után kezdenénk bele, mindenképp kérjük ki előbb az orvosunk tanácsát. Ez különösen fontos akkor, ha valamilyen krónikus betegséggel élünk.
  • A rendszeresség lényeges: lesznek fáradtabb napjaink, visszacsúszásaink, betegség miatt kihagyott heteink. Ez nem gond, de utána térjünk vissza az örömet okozó tevékenységhez.
  • El kell hinnünk, hogy a magunkra szánt idő nem luxus, hanem befektetés az egészségünkbe, a jókedvünkbe – ezzel pedig végső soron az egész családnak használunk.

középkorú pár biciklizik

Ez is érdekelhet: Tények és tévhitek a sportolásról 50 év felett: ha így csinálod, még a futás sem árt az ízületeknek

A legjobb sportok 50 felett

  • Séta, gyaloglás: a legegyszerűbb sport, amely javítja a szív és a tüdő kapacitását, erősíti a láb izmait, a zöld természet látványa pedig a lelket is felüdíti. Később akár nagyobb kirándulásokra is vállalkozhatunk.
  • Nordic walking: gyaloglás egy kis extrával. Az egész testet átmozgatja, és javítja a mozgáskoordinációt. A túrabot segítségével végzett mozgás társaságban, barátokkal is remek időtöltés.
  • Úszás: kíméli az ízületeket, erősíti az izmokat, javítja a testtartást, növeli a tüdő kapacitását. Légzőszervi problémákkal küzdőknek is ideális. Utána pedig jöhet a gyógyvizes medence!
  • Kerékpározás: akár a tömegközlekedést is kiválthatjuk vele, különösen vidéken, a kevésbé forgalmas útszakaszokon. Mire  bevásárolunk, elintézzük a mindennapi ügyeinket, bőven megvan a napi edzés.
  • Tánc: akármelyik stílust is választjuk a zumbától a társas táncokig, mindegyikre igaz, hogy az egész testet alaposan megdolgoztatja. A zene és az aktivitás kettős hatása pedig a lelkünket is megfiatalítja.
  • Pingpong és tollaslabda: mindkettő javítja a szem-kéz koordinációt, a reflexeket, ráadásul szórakoztató és gyerekbarát, tehát akár az unokákkal együtt is mozoghatunk.
  • Pilates: koncentráltan, megfelelő légzéstechnika mellett végzett mozdulatai eredetileg rehabilitációs célokat szolgáltak, úgy erősíti az egész testet, hogy közben kíméli az ízületeket.
  • Jóga: ez az ősi mozgásforma javítja az ízületek rugalmasságát, a mozgáskoordinációt, a testtudatot, erősíti az izmokat, a tüdőt és a keringést, oldja a feszültséget, és az alvásunk is pihentetőbb lesz tőle. Először mindenképpen szakembertől sajátítsuk el az alapjait.

Fotó: AdobeStock