A gyakorlat menete a következő: keresztbe tett lábakkal lassan le kell ülni a földre úgy, hogy közben nem használjuk a kezünket támaszkodásra, majd ugyanígy kézhasználat nélkül fel is kell állni. A kutatás során 51 és 80 év közötti felnőttek teljesítményét figyelték meg három éven keresztül, és kiderült, hogy azok, akik képesek voltak gond nélkül végrehajtani ezt a mozdulatsort, nagyobb eséllyel maradtak hosszabb ideig egészségesek és éltek tovább, mint azok, akik nehézségekbe ütköztek.

Ezek is érdeklehetnek:
A mozgás fontossága
A felmérés rámutatott arra is, hogy a padlón való ülés – különösen akkor, ha rendszeresen történik – jótékonyan hat az egyensúlyérzékre, erősíti a törzsizmokat, és hozzájárul a jobb mozgáskoordinációhoz. Dr. Kelly Starrett fizioterapeuta szerint ez lehet az egyik oka annak, hogy például Ázsiában jóval ritkábban fordul elő csípőfájdalom, mint a nyugati világban.
Fontos hangsúlyozni, hogy ez a gyakorlat nem jóslat vagy garancia sem hosszú, sem rövid életre – inkább egy figyelmeztetés lehet arra, mennyire fontos a testünk karbantartása. A mozgás és a tudatos életmód nem csupán a jelenünket, hanem az időskorunk minőségét is jelentősen befolyásolhatja.
A rugalmasság megőrzése
Érdemes nemcsak a sportolásra, sétára odafigyelni, hanem néhány nyújtó gyakorlatot is minden nap beiktatni az életünkbe. A nyújtás és rugalmasságunk megőrzése kapcsolatban lehet az életünk hosszával, a jó egészségben leélt éveink számával. A mozgás szabadsága, az ízületi mozgásterjedelem az általános egészség egyik fontos ismérve. Akinek ugyanis nem merevek az ízületei, az a könnyebb, biztosabb mozgás révén elkerülheti az esést, a sérüléseket. Valószínűleg aktívabban él, így az ülő életmód ártalmait is hatékonyabban előzheti meg. Épp ezért érdemes nemcsak a sportolásra, sétára odafigyelni, hanem néhány nyújtó gyakorlatot is minden nap beiktatni az életünkbe.
Forrás: brigitte
Fotó: pexels