Egészség

Tóvizet nyelt a gyerek: ne ess pánikba, de jobb, ha ezekről a veszélyekről te is tudsz előre

A tavak hűsítő vize nyáron valódi felüdülést nyújt. Ahhoz viszont, hogy gondtalan legyen a fürdőzés, érdemes néhány egészségügyi szempontot is szem előtt tartanod.
tóban pancsol anyuka a kislányával és kisfiával

A víz minősége

Mielőtt megmártózunk, vagy a gyereket a vízbe engedjük, érdemes utánanézni, hogy az adott tó fürdésre kijelölt része mennyire tiszta. A nyilvános strandok vízminőségét rendszeresen ellenőrzik, de kisebb, vadfürdőzésre használt tavaknál előfordulhat, hogy magasabb a baktériumok vagy algák koncentrációja. Az algavirágzás (pl. kékalgák) különösen veszélyes lehet, mert irritációt, allergiát vagy akár gyomor-bél panaszokat is okozhat.

Ezeket olvastad már?

  1. Fizetős lett a parkolás a Lidl-ben: ezeken a helyeken kell extra költségekkel számolnod
  2. Gyep locsolása kánikulában: ezt a 3 egyszerű tippet jegyezd meg és egész nyáron zöld marad
  3. Elbújt a nyilvánosság elől és elköltözött Kánya Kata: „Most tanulom a vidéki életet, a kertgondozást”

Fülproblémák

tóban pancsol anyuka a kislányával és kisfiával

A tó vize könnyen bejut a hallójáratba, főleg, ha a gyerek sokat ugrál, vagy víz alá merül, vagy lefröcskölik. Igen, ez mind olyasmi, amit a gyerekek imádnak a strandon… Ez viszont kedvezhet a külső hallójárat gyulladásának, amit sokan úszófülként ismernek. Ennek jelei lehetnek a viszketés, fájdalom vagy enyhe halláscsökkenés. Fontos, hogy fürdés után alaposan töröljük meg a gyerek fülét is, és ha érzékeny, használjon fülvédőt vagy speciális, vízálló fülcseppeket.

Szem- és bőrirritáció

A természetes vízben előfordulhatnak baktériumok, algák, apró élőlények, amelyek érzékeny bőrnél viszketést vagy kiütést válthatnak ki. A szennyezettebb tavaknál előfordulhat kötőhártya-gyulladás is. Fürdés után ajánlott tiszta vízzel leöblíteni a testet és az arcot is.

Közvetlenül étkezés után szabad a vízbe menni?

Tele gyomorral nem jó ötlet vízbe menni – ez a megállapítás csak akkor igaz, ha már-már edzésnek számító úszásra készülünk, hHiszen a mozgás hatására a gyomrunk felkavarodhat. Azonban, ha csak azért mész be, mert a forró lángos után nagyon meleged lett, még jót is tesz a szervezetednek a hűs víz. Az anyagcseréd is hálás lesz érte. A gyerekeknél különösen fontos, hogy ebéd után ne engedjük őket ugrálni!

A hajra is hatással van

A tóban lévő szerves anyagok, üledékek és mikroorganizmusok befolyásolhatják a haj állapotát is. A hosszú fürdőzések után a haj szárazzá, fénytelenné válhat, főleg, ha nincs utána alapos öblítés. Nyáron egy hidratáló hajpakolás vagy hajvégápoló sokat segíthet a megelőzésben.

Tóvizet nyelt a gyerek: mit csináljak?

A tóvíz lenyelése, főleg gyerekeknél, fertőzésekhez vezethet – például gyomor-bél panaszok, hányás, hasmenés is jelentkezhetnek. Fontos, hogy strandolás közben a gyerekeket figyelmeztessük: ne igyanak a vízből, és lehetőleg zárt szájjal merüljenek el.

Fotó: gettyimages