Egészség

Ilyenkor kellene lefeküdnöd a 60 év felett: a tudósok szerint évekkel is tovább élhetsz

A lefekvés időpontja jobban befolyásolja az egészségünket, mint azt sokan gondolják. A tudósok szerint ekkor kell legkésőbb lekapcsolni a villanyt és lefeküdni. A válasz nem biztos, hogy sokaknak fog tetszeni.
idős nő fehér ágyneműben alszik

Sokan azt gondolják, hogy csak az a fontos, hogy eleget aludjunk. Általánosságban azt javasolják, hogy a felnőttek és az idősek naponta körülbelül 7-9 órát aludjanak. De mint kiderült, az alvás hossza nem is annyira fontos, mint a lefekvés időpontja. Ugyanis a lefekvés időpontja is nagy szerepet játszik a fizikai és mentális egészségünkben.

Alvási problémák

Különböző alvási problémák különösen az időseket érintik. Például gyakran szenvednek álmatlanságban, többször felébrednek éjszaka, sokáig tart az elalvás, vagy éppen ellenkezőleg, hatalmas problémájuk van a reggeli felkeléssel. Ez egy ördögi körbe sodorja őket, amelyből nehéz kilépni. Amikor reggel későig alszunk, este nem vagyunk fáradtak, ezért újra és újra későig fennmaradunk.

És pontosan ezt tartják a tudósok extrém problémának 60 év felett. A Stanford Egyetem szakértői megállapították, hogy az úgynevezett éjszakai baglyoknál, akik késő éjszakáig fennmaradnak, sokkal nagyobb valószínűséggel alakulnak ki valamilyen betegség. Ez lehet szívbetegség, elhízás, cukorbetegség, de depresszió és szorongás is. Másrészt a pacsirták általában életerősebbek, egészségesebbek és végső soron sokkal boldogabbak.

Túlevés és komor gondolatok

A tudósok szerint éjszaka hajlamosak vagyunk mélyebben gondolkodni a dolgokon, ez viszont szomorúsághoz, reménytelenséghez és kétségbeeséshez vezethet. A késői órákban nagyobb valószínűséggel fordulnak elő öngyilkossági gondolatok is.

Ráadásul a szakértők szerint az emberek gyakran túl sokat esznek vacsorára, főleg természetesen egészségtelen, cukorral és zsírral teli ételekből. Egyeseknél az egész éjszakai fennmaradás a rendezetlen alkohol- és drogfogyasztás kiváltó oka is lehet. Röviden, az éjszakai baglyok élettartama lényegesen rövidebb a pacsirtákhoz képest. Akár több évvel is.

Ezeket olvastad már?

  1. Fizetős lett a parkolás a Lidl-ben: ezeken a helyeken kell extra költségekkel számolnod
  2. Gyep locsolása kánikulában: ezt a 3 egyszerű tippet jegyezd meg és egész nyáron zöld marad
  3. Elbújt a nyilvánosság elől és elköltözött Kánya Kata: „Most tanulom a vidéki életet, a kertgondozást

Mikor kell lefeküdni 60 év felett?

  • Tanulj meg minden nap ugyanabban az időben lefeküdni.
  • És ugyanabban az időben is kelj fel.
  • Ez különösen fontos az idősek számára, akiknek nem kell korán kelniük reggel, mert nem kell dolgozniuk menniük. Gyakran úgy érzik, hogy addig alhatnak, ameddig csak akarnak.
  • Ez természetesen igaz, de ahogy a tudósok mondják, a késői alvás, a korai lefekvés és a rendszertelen alvási ritmus rendkívül veszélyes az egészségünkre. Ez különösen igaz 60 év felett.

De mit is jelent az, hogy „későn lefeküdni”? A szakértők szerint hajnali 1 óra a legkésőbbi időpont, amikor lefeküdhetünk anélkül, hogy veszélyeztetnénk mentális és fizikai egészségünket. De ne feledjük, hogy időbe telik, mire az ember megtalálja a megfelelő pozíciót az ágyban, és egyáltalán elalszik. Tehát ennél legalább fél órával korábbi időpontot kell választani.

Minőségi alvás

idős nő fehér ágyneműben alszik
Az alvás időpontja sokkal jobban befolyásolja az egészségünket, mint gondoltuk

Ahhoz, hogy az alvás minden előnyét kihozhasd az ágyban töltött órákból, és a tested és az agyad regenerálódni tudjon közben, annak a lehető legjobb minőségűnek kell lennie.

  • Próbálj meg stabil hőmérsékletet fenntartani a hálószobádban. Ez ne haladja meg a 20 °C-ot, mert ettől könnyebben felébredhetsz.
  • A hálószobának teljesen csendesnek és sötétnek is kell lennie.
  • Kerüld az alkoholfogyasztást lefekvés előtt. De korlátozd az üdítőitalok fogyasztását is, hogy ne kelljen éjjel kikelned az ágyból a mosdóba.
  • Ne nézegesd a mobiltelefonodat vagy a tévét. Kimutatták, hogy az elektronikus eszközök képernyői által kibocsátott kék fénye csökkenti a melatonin, vagyis az alváshormon szintjét.
  • Ehelyett nyúlj egy jó könyvhöz, vagy akár egy sima magazinhoz. A tudósok szerint az esti olvasás abszolút zseniális: segít megnyugtatni az elmét és kellemesen lefárasztja az agyat.

Forrás

Fotó: gettyimages

Címkék: