Egészség

Ez nem fog tetszeni: kiderült, a bőrgyógyász szerint ennyiszer kellene zuhanyoznod naponta 60 év felett

A fürdés vagy zuhanyzás közel sem csupán higiéniai kérdés, az egészségünk szempontjából sem mindegy, hogyan és mennyit zuhanyozunk. Főleg egy forró nyári napon.
idős szőke nő zuhanyozik

A legtöbb magyar számára a zuhanyozás nemcsak higiéniai kérdés, hanem gyakran olyan szokás is, amely nélkül el sem tudnak képzelni egy nyári napot. Ráadásul reggel zuhanyozni érdemes a jó ébredéshez, vagy este lefekvés előtt, hogy jól érezzük magunkat a friss ágyneműben. Az emberi igények azonban az életkorral változnak. Míg fiatalon sokféle szappant, géleket és samponokat használunk, idősebb korban ezt a tényt újra kell értelmezni, különösen 60 év felett.

Egy dolog a tisztaság érzése, egy másik pedig a bőr egészsége. Maga a bőr szerkezete is változik az életkorral. Hirtelen sokkal vékonyabbá, érzékenyebbé válik és hajlamosabb a kiszáradásra. A tudósok és a bőrgyógyászok egyetértenek abban, hogy a napi zuhanyozás nem a legegészségesebb az idősek számára. A vízzel és a szokásos mosószerekkel való gyakori érintkezés meggyengíti a bőr természetes védőrétegét, amely védi a külső hatásoktól biztosítja a hidratáltságát.

Tehát ha a 60 év feletti emberek továbbra is minden nap zuhanyoznak, paradox módon több kárt okozhatnak, mint hasznot. A tipikus eredmény a száraz és viszkető bőr, a hámlás vagy a kisebb repedések, amelyek fertőzések kapui lehetnek.

Ez is érdekelhet

  1. Egy evőkanállal adj ebből a locsolóvízhez: soha többet nem kell gyomlálnod a kertben
  2. Ettől a „büdösvíztől” kétszer annyi termést hoz a paradicsomod: hetente egyszer locsold meg vele
  3. Itt strandolj, ha szeretnéd elkerülni a tömeget: 11 eldugott csobbanóhely Budapesttől fél órára

Milyen gyakran kell zuhanyozniuk a 60 év felettieknek a tudósok szerint?

A szakértők ajánlásai az utóbbi években egyre egyértelműbbé váltak. Az idősebb emberek számára heti két-három zuhanyozás teljesen elegendő. Természetesen ez a személyes igényektől, az egészségi állapottól és az életmódtól is függ.

  • Ha valaki jobban izzad, vagy rendszeresen végez fizikai aktivitást, nincs más választás, mint gyakrabban zuhanyozni.
  • Ezekben az esetekben fontos, hogy csak röviden, langyos vízzel mosakodjunk, és gyengéd, lehetőleg illatmentes fürdőszereket használjunk.
  • A fürdést alapos, de gyengéd hidratálásnak kell követnie.
  • Gondolj a fürdőszobai biztonságra is, a csúszós felületek vagy a kádban a nehéz kezelés gyakori okai a baleseteknek.

Egészséges bőr 60 év felett

Sok idős ember és családja még mindig abban a hitben él, hogy a gyakori fürdés az egészség alapfeltétele. A gyakoriságnál azonban fontosabb a helyes technika és a megfelelő termékek kiválasztása.

  • A szakértők azt javasolják, hogy a napi higiénia során az érzékeny és problémás területek, például a hónalj, az ágyék, a nemi szervek, a lábak vagy a bőrredők mosására összpontosítsunk. Itt a legnagyobb a kellemetlen szagok vagy gyulladások kockázata.
  • Ha egy idős ember a nap nagy részében otthon van, és nem izzad túlzottan, nincs ok arra, hogy minden nap zuhanyozzon.
  • A test más részeit hetente többször is meg lehet mosni.
  • Néha érdemes gyengéd mosdókesztyűt vagy mosdókesztyűt is használni.

A bőrmikrobiom védelme

idős szőke nő zuhanyozik
Ez nem biztos, hogy tetszeni fog: ennyiszer kellene zuhanyoznod

Az utóbbi években sokat beszéltek a mikrobiomról, a bőrünkön élő hasznos baktériumok közösségéről. Ez egy némileg láthatatlan, de nélkülözhetetlen védőháló. A túl gyakori mosás, különösen illatosított vagy erősen zsírtalanító termékekkel, megzavarja a mikrobiomot és csökkenti a fertőzésekkel szembeni természetes ellenálló képességét. Ahogy a bőr öregszik, egyensúlya még törékenyebbé válik és könnyebben felborul.

Hogyan kell helyesen zuhanyozni 60 év felett?

A megfelelő bőrápolás zuhanyozás után nem ér véget a mosakodással. Ha valóban jót akarsz tenni a bőrödnek, figyelj oda arra is, hogy mit teszel fürdés után.

  1. Hagyd a tested egy ideig levegőn megszáradni, vagy csak óvatosan töröld szárazra egy törölközővel, hogy elkerüld az irritációt.
  2. Amint lehet, vigyél fel hidratálókrémet vagy testápolót, ideális esetben enyhén nedves bőrre, mivel ez segíti a hatóanyagok jobb felszívódását és segít megőrizni a bőr természetes nedvességtartalmát. Ez megakadályozza a kellemetlen feszülést, hámlást vagy akár a bőr viszketését.

Azt se felejtsd el, hogy a vízminőség is nagy hatással van a bőrödre. Ha olyan területen élsz, ahol kemény a víz, az még jobban kiszáríthatja a bőröd. Ebben az esetben használj pantenolt, glicerint vagy természetes olajokat tartalmazó hidratáló szappanokat. És egyáltalán nem haszontalan, ha időnként egy regeneráló fürdővel kényezteted magad zabpelyhes vagy fürdőolajos vízzel.

Forrás

Fotó: gettyimages