A Föld növényei közül sok az aromás fajta, elég csak a tavasszal nyíló jácintra gondolni, vagy egy cseresznyefa virágzására, aminek már a gondolatától is mosolyra húzódik a szánk. A növények pedig nem véletlenül illatoznak, az aromás vegyületeknek, amiket mi az orrunkkal érzékelünk, még a beporzásban is szerepük van. A növény esszenciája ez tulajdonképpen, amiket ma már ki is lehet nyerni a virágából, gyümölcse héjából, leveléből, szárából, gyökréből, hogy illóolajokként bármelyik otthont vidámabbá tegyék.
Francia vegyész, parfümgyáros használta először
Az „aromaterápia” kifejezést 1926-ban René Morris Gattefosse lyoni vegyész használta először, aki saját „kárán” tapasztalta meg a növényi vegyületek jótékony hatását. Megégette a kezét, amit hirtelen egy folyadékkal teli vödörbe nyomott, amiben véletlenül orvosi levendula is lebegett. Azt tapaasztalta, hogy a súlyos égési sérülés maradandó heg nélkül gyógyult.
A tudós úgy vélte, hogy ezt az évezredes múltra visszatekintő gyógymódot mind az orvoslásban, mind az öngyógyításban kiemelt hely illeti meg. Kiderítette, hogy az illóolajok nemcsak a baktériumok, vírusok és kórokozó gombák szaporodását és fejlődését gátolják, hanem görcsoldó, fájdalomcsillapító és köptető hatásúak is lehetnek, javíthatják az emésztőszervek működését, csökkenthetik a gyulladásokat, élénkíthetnek.
De nem csak belélegezve hatnak, a növényekből kinyert kivonatok a bőrön keresztül beszívódva és a véráramba kerülve is jótékonyak.
– Kétség kívül a szaglás az egyik legerősebb érzék, ha az illatokról és aromaterápiáról beszélünk, az orron át érkező inger ugyanis egyből az érzelmi agyba kerül, ezért a lelki folyamatokban igen jól tud segíteni – magyarázza Szendrei Ági okleveles aromaterapeuta, aki hangsúlyozza, csakis tiszta, 100 százalékos minőségű, bevizsgált olajokkal lehet a megfelelő terápiás hatást elérni.
Lépésről lépésre az ágy felé
Az aromaterápiának számos felhasználási módja van, mi most arra kértük Ágit, hogy a szerelmesek napján olyan illatkeverékeket állítson össze, amik az egymásra hangolódást, az ellazulást és a nemi vágyat serkentik. De persze ez nem jelenti azt, hogy ezeket az illatokat csak Valentin-napon lehetne használni, ha egy kis gyengédségre vágyunk.
- Az otthon illata
Mind közül a legkedveltebb aromaterápiás módszer a térillatosítás, amit Valentin-napon se hagyjunk ki, ha a cél egy kellemes, romantikus este.
– Érdemes úgynevezett örömhozó illóolajokkal próbálkozni, mint az édesnarancs héja, ami jó kedvre derít és segíti az ellazulást, az estére való örömteli ráhangolódást. Ha a párunk általában feszülten érkezik haza, mert a munkájában sok a stressz, akkor több citrusféle segíthet – mondja Szendrei Ági, hozzátéve, a grapefruithéj, citromhéj, narancshéj illatok mindegyike a mediterrán életérzést közvetíti, így bármelyik bevethető, magunkra pedig cseppenthetünk pár csepp ylang-ylang vagy jázmin olajat is, ami afrodiziákumként hat, csábít és növeli az érzékiséget.
- Kényeztető lábfürdő
Könnyen belátható, hogy egy stresszes nap után igen nehéz ráhangolódni az igazi romantikára, egy lábfürdő viszont segíthet ellazulni.
– Egy evőkanál jódozatlan sót keverjünk össze 2 csepp orvosi zsályával és 2 csepp orvosi levendulával, majd tegyük a vízhez. Már húsz perc is csodákra képes.
Utána keverhető egy meggymagolajos lábmasszázs olaj édesnarancshéj-, rózsafa- és ylang-ylang olajjal is. Ez utóbbi egyébként beindítja a bujaságot, a szenvedélyt. Kerülhet a keverékbe pár csepp bergamott is, ami segíti a kommunikációt az emberek között.
Lábmasszázshoz használjunk 1 evőkanál meggymag-, sárgabarackmag- vagy olíva olajban elkevert 2 csepp édesnarancs-, 2 csepp bergamott-, 2 csepp rózsafa-, 1 csepp ylang ylang olaj keverékét.
- Romantikus vacsora
Még étkezés közben is ki lehet használni az aromaterápia jótékony hatásait. A limonádéba kerülhet akár damaszkuszi rózsavíz, ami a szeretet kiteljesedéséért felel. Ekkor 1 literhez 1-2 evőkanál damaszkuszi rózsa aromavíz szükséges. A sütibe pedig nyugodtan keverhetünk pár csepp citromhéj-, vagy édesnarancshéj olajat, de a kardamommal is érdemes próbálkozni.
– A kardamom a szív fűszere: tonizál, erősít, görcsoldó hatású.
- Illatos testfürdő
Mivel az olajok nem keverednek a vízzel, előbb emulgeálni kell őket. Ehhez mézet vagy tejszínt is használhatunk, majd ezt a keveréket adjuk a fürdővízhez. Egy stresszes nap után az orvosi levendula javasolt a megnyugvásért, akár egy kis rozmaringgal kiegészítve a felfrissülésért.
– Női kényeztető fürdőhöz 2 evőkanál tejszínben vagy mézben keverjünk el 3 csepp édesnarancshéj-, 2 csepp geránium- és 1 csepp ylang-ylang olajat. Férfi lazító fürdőhöz 3 csepp kubebabors-, 2 csepp majoranna-, 2 csepp levendula szuper-, 2 csepp atlasz cédrus olaj illik. Ez utóbbi is afrodiziákumként tud hatni.