Mit jelent halloween?
Halloween október 31-e éjszakája. A kelta hagyomány úgy tartja, hogy ezen az éjszakán kerül a legközelebb egymáshoz az élők és a holtak világa, elmosódnak a határok, és akár átjárók is keletkezhetnek. A töklámpások is a szellemvilággal való kapcsolattartás eszközei: a rosszakaratú kísérteteket elűzik az ijesztőre faragott tökpofák, míg a fényük segít, hogy szeretteink lelke hazataláljon, hogy velünk töltse ezt az éjszakát.
Az ősi ünnepen az emberek állatbőrökbe bújtak, hogy elijesszék a démonokat, ennek lehet a mai változata, hogy a gyerekek szellem- és boszorkányjelmezeket öltenek, és végigjárják a környéket csokoládéért, cukorkáért. A szomszédokat „Cukrot vagy csínyt!” felkiáltással köszöntik, és bizony, ha nem kapnak édességet, nem marad el a válasz.
Angliában a töklámpást Lámpás Jacknek hívják, nevét pedig egy részeges kovácsról kapta. A legenda szerint Jacket megkísértette az ördög, ám a kovács tudta, hogyan tud a patástól megszabadulni; megkérte, hogy másszon fel egy almafára, amire egy keresztet rajzolt, és így az ördög nem mert lemászni onnan. Végül megegyeztek, hogy lejöhet a fáról, ám soha többé nem kísértheti meg Jacket. Halála után azonban Jack sem a mennybe, sem a pokolba nem nyert bebocsájtást, az ördög is csak egy parazsat dobott neki, amit a répába tett, hogy annak fényénél talán megtalálja az utat vissza az élők birodalmába. A répából idővel aztán töklámpás lett, amellyel Jack imbolyog halloween kísérteties éjszakáján.
Fotó: fotolia