Ezotéria

Karácsonyi babonák: ezért a piros az ünnep színe, így hoz pénzt a szemetes

Az év utolsó hónapja tele van misztikummal. A régiek ilyenkor igyekeztek bebiztosítani a következő év anyagi bőségét, érzelmi biztonságát, és a maguk javára fordítani az őket körülvevő, különleges erőket.

Luca-nap: fény és boszorkányok

A Gergely-naptár előtt december 13-a, Luca napja számított a téli napfordulónak, amikor ugyan a leghosszabb a sötétség, de innentől növekszik a nappalok hossza. A Luca név maga is azt jelenti: fényhozó. A hosszú éjszakát azonban gonoszjáró időnek tartották, amikor a boszorkányok ellen kell védekezni. Régen tilos volt fonni, sütni, mosni ilyenkor. Nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mivel az elkért dolgok boszorkány kezére kerülhettek.

A gonosz lelkek leleplezését szolgálta a Luca-szék készítése. 13 napon át faragták, és aki becsempészte a karácsonyi misére, ráállva megláthatta a boszorkányokat. Hazatérve a gazdája elégette a széket. Volt, hogy az istálló két végére hamut szórtak, hogy a macska képében járó boszorkány nyomait másnap reggel felfedezzék benne. A söprűket elrejtették, hogy ne lehessen felülni rájuk, és elrepülni velük.

A rontás elleni védekezésként e nap estéjén sokan fokhagymás kenyeret ettek, vagy egyenesen lenyeltek egy-két gerezdet a védelmező fűszernövényből, sőt, a háziállatok fejét is bekenték vele.

Férjcsalogató gombócok

Luca napján a hajadonok férfineveket írtak fel egy-egy cédulára, és gombócokba gyúrták őket. Amelyik gombóc először jött fel a főzővíz felszínére, az jósolta meg a leendő házastárs nevét. Egy másik szokás szerint 12 férfinevet róttak fel cédulákra, majd karácsonyig minden nap elégettek egyet belőlük. Az utolsóként maradó papírdarabon állt a jövendőbeli neve.

Búzafűjóslat

A régi magyar hagyomány szerint a Luca napja, és Szenteste között eltelő 12 nap hőmérséklete megjósolja a következő 12 hónap időjárását. De máshogy is következtettek a napsütésre, esőre. A hónapokat jelölő hagymalevelekbe sót szórtak, és figyelték, melyik lesz nedves – ezekre a hónapokra esőt vártak.
A Luca-búza karácsonyra zöldült ki, megjósolva és egyben be is biztosítva a jó termést, a bőséget. Beteg állatokat gyógyítottak vele, és a kenyeret, ezáltal Jézust jelképező cserepes búzafű a karácsonyi asztalra is felkerült.

Szeretetet hozó bor

A karácsonyi, újévi vendégváráshoz is ezen a napon kezdték el a varázserejű bor készítését. A néphit szerint ugyanis, akik együtt kortyolnak az itókából, azokat a továbbiakban a szeretet, az odaadás, az együttérzés köti majd össze egymással.

Hozzávalók:

• 1 liter száraz vörösbor

• 1 teáskanál kardamom

• 1 teáskanál vanília

• 1 teáskanál szegfűszeg

• késhegynyi szerecsendió

• 1 teáskanál szárított, őrölt zsálya

Elkészítés: A bort a fűszerekkel felforraljuk, majd hagyjuk, hogy kihűljön, és három napig állni hagyjuk. Leszűrve fogyaszthatjuk.

Mit jelentenek az ünnep színei?

A hagyományos karácsonyi színek spirituális jelentéssel bírnak: a zöld a remény, az élet jelképe, a piros Jézus vérét szimbolizálja, az arany a gazdagságot, a Háromkirályok ajándékait, míg a fehér a tisztaságot. Karácsonykor fehér, hímzett terítő került az asztalra, amelyet év közben akkor vettek elő, ha segítségre volt szükség: ebből vetették a búzát, ezen kelesztették a kenyeret, ezzel takarták be a beteget. Az ünnepi asztalra gabonaszemeket szórtak, a karácsonyi morzsát pedig az állatoknak adták az egészségük, szaporulatuk biztosítására.

Karácsonyi tilalmak

December 25-én több dolgot is tilt a hagyomány a ház körül.

  • Nem szabad kivinni a szemetet, mert ezzel kivisszük a szerencsét a házból.
  • Ne takarítsunk, mert ezzel kisöpörjük a nyugalmat.
  • Mosni, teregetni is tilos, és általában minden házimunkát jobb, ha kerülünk.
  • Kölcsönadni és kölcsönkérni sem ajánlott, mert nehezen kapjuk vagy adjuk majd vissza a tárgyat, pénzt.

Asztal körüli hiedelmek

Karácsonykor, de újév napján is babot, borsót, tököt, mákos tésztát együnk, hogy a következő évben sok pénzünk legyen.
Ha szenteste egy-egy szem diót dobunk vagy teszünk a szoba négy sarkába, megvédjük a családot és a házat minden szerencsétlenségtől.
A karácsonyi asztal körül ülőknek egészséget hoz a teríték közepére helyezett, mézbe mártott fokhagyma, dió és alma.
Ha a családfő karácsonyeste egy piros almát annyifelé vág, ahány tagú a család, és mindenki kap egy szeletet, a família a jövő évben összetartó lesz.

Induljon jól az új év!

Az új esztendő első reggelén ajánlott már korán hideg vízben megfürdeni, vagy legalább megmosdani, hogy egész évben frissek legyünk.
A kenyeret ne szeletelve, hanem egészben tegyük az asztalra, hogy mindig dúskáljunk a földi örömökben.
Nem ajánlott viszont mosni, varrni, ruhát szárítani, mert ez veszteséget, szomorúságot jelent.
A szemetet se ilyenkor vigyük ki a lakásból, és ha lehet, ne adjunk ki pénzt semmire.

Fotó: adobestock, getty images