Legyünk óvatosak!
A legújabb kutatások szerint a szójában gazdag táplálkozás befolyásolja a pajzsmirigy működését. Akinek eleve problémája van vele, mondjon le a szójáról. A babáknak, a terheseknek és a hormonfüggő emlőrákban szenvedő nőknek kifejezetten nem ajánlott a fogyasztása!
1. Az egészséges szívért
A legújabb kutatások szerint a szívinfarktus kialakulásának esélye a felére csökken azoknál a nőknél, akik hetente ötször esznek szóját. Igaz, a férfiaknál nem kimutatható ez a különbség.
2. Csodaszer a változókorban
A változókor kellemetlen tüneteit a női nemi hormon csökkenése okozza. A szója gazdag a természetes módon, növényi hormonpótlóként ható anyagokban. Az ajánlott napi mennyiség 40 milligramm. Ez körülbelül 15 dkg tofunak vagy ½ liter szójatejnek felel meg. Ha egy hónapig esszük ezt a mennyiséget, már érezni fogjuk, hogy csökkennek az alvásproblémák, a hőhullámok, az ingerlékenység és az érzékenység.
3. Ereink védelmében
A szója gazdag többszörösen telítetlen zsírsavakban, mégis koleszterinmentes. Állítólag a benne található fehérje napi két szójatartalmú étel beiktatása esetén csökkenti a káros koleszterin (LDL) szintjét. Plusz pozitív hatás: az alacsony koleszterinszint csökkenti az érelmeszesedés kialakulásának esélyét, így a szélütését is.
4. Jóllakottság, vékonyság
A szójababban található sok ballasztanyag különösen sokáig nyújt telítettségi érzést, és segíti a gyorsabb emésztést is. Alacsony kalóriatartalma megkímél minket a nemkívánatos zsírpárnácskáktól is.
5. Reuma ellen
Vannak élelmiszerek, amelyeket a reumások nem nagyon ehetnek, ilyenek az állati eredetű termékek, mint a hús és a tej. Az ok a bennük található arachidonsavak, amelyek kedveznek a reumás gyulladásnak. Az omega3 zsírsavak ezek ellenlábasai, és ezekből a szójában nagyon sok található. Együnk szóját a hús helyett, szójatejet a tehéntej helyett, és használjunk szójaolajat a vaj helyett – így csökkenthetjük a reumás panaszainkat.
6. Rákmegelőzés
A rákos megbetegedések egyharmada visszavezethető a helytelen táplálkozásra. Érdemes elgondolkodnunk azon is, hogy az ázsiai országokban, ahol a szójatermékek mindennaposak, sokkal kevesebb a rákos megbetegedés, mint a nyugati országokban.
7. Ép csontok
Amikor már nem vagyunk annyira fiatalok, csökken a csontjaink kalciumtartalma, és csontritkulás alakulhat ki. A szójababban található fehérje és kalcium természetes módon segít megelőzni a problémát.
8. Bőrfiatalítás
A szója- és tofutermékekben található fitohormonok, amelyek hasonlóan viselkednek, mint az ösztrogén, feszesebbé teszik a kötőszöveteket, és fiatalon tartják a bőrünket.
9. Agysejtjeink segítője
Az agyműködéshez fontos a fehérje és a lecitin – a szója pedig mindkettőben gazdag, sőt magnéziumban és B-vitaminban is. Tudományosan bizonyított, hogy lecitinpótlással könnyebben tudunk tanulni, és a memóriánk is javul.
Fotó: fotolia