Ha sok a stressz az életünkben, és szeretnénk kiszakadni a hétköznapok taposómalmából, feltöltődésre, pihenésre vágyunk, akkor a hangtálkezelés nagyon jó választás, ugyanis a különleges hangok gyógyító, regeneráló hatást tudnak kifejteni a szervezetünkre. A speciális tálakkal végzett hangterápia jótékony hatásáról Kárpáti Klaudia gyógytornász, hangtál-terapeuta, a Fiziom stúdió alapítója mesél.
Egyensúly zenével
„Nicola Tesla, a legendás fizikus és feltaláló mondta az alábbiakat: »Ha meg akarod érteni az univerzum titkait, gondolkodj energiában, frekvenciában és rezgésben!« A hang tulajdonképpen a levegő által továbbított rezgés, ami fizikai hatással van az emberi testre – magyarázza a szakértő. – A hangterápia gyakorlatilag ezt a rezgést használja. A terápiás, gyógyító hatás eléréséhez vibráló hangszereket alkalmaznak, többek között hangtálat, gongot, de akár énekszóval is végezhető a hangterápia. Ez a kifejezés az elmúlt pár évtizedben lett ismert és elfogadott, de a zenével, hangokkal való gyógyítás valószínűleg az ősi civilizációkban is ismert volt.
Tulajdonképpen egy olyan eljárás ez, amely a hangot, a ritmust, a zenét használja a test-lélek-szellem egyensúlyának elérésére. A hangterápiát főként stresszoldásra, relaxációra, hangulatjavításra használják, de léteznek már olyan kutatások, melyek szervi, fizikai betegségek tüneteinek enyhítésére is alkalmasnak találták. Persze hangsúlyozni kell, hogy kizárólag kiegészítő, azaz alternatív terápiaként alkalmazható, és nem helyettesíti az orvosi ellátást.”
A hangok ereje
„Mivel a testünk 70 százaléka víz, és tudjuk, hogy a víz a rezgéseket vezeti, ezért a hangtálakkal gerjesztett rezgések minden egyes sejtünkhöz eljutnak, így az egész szervezetben erőteljes regenerációs folyamatok indulhatnak el – mondja Kárpáti Klaudia.
– A hangok az agykérgi területeket ingerlik, így tudnak kiváltani olyan pozitív élettani hatásokat, mint a relaxáció, ellazulás, közérzetjavulás. Objektíven is mérhető hatásai vannak a hangtálkezeléseknek, hiszen lassul a pulzus, csökken a vérnyomás. A kezelés aktiválja a paraszimpatikus idegrendszeri működést, ezáltal csökkenti a stresszt, és a szervezet átkapcsolhat a regenerációs működésébe. Ennek hatására elmúlhat a fejfájás, enyhülhetnek az alvási nehézségek, ellazulnak a feszes, görcsös izmok. Szóval a stresszes mindennapokban nagyon jó megoldás lehet a lazításra.”
Misztikus fémek
Gyakran hallhatjuk a tibeti hangtál kifejezést, ami szakértőnk szerint nem feltétlenül helyes. „A tálak eredetét előszeretettel próbálják a tibeti szerzetesekhez kötni, de valószínűleg eredetileg nem onnan származnak. A hindu hit szerint a világmindenség egy hangból született meg, ez a hangtálak indiai eredetét erősítheti, de feltételezhető, hogy a hangtálakat Nepálban, a Távol-Keleten vagy Észak-Indiában készítették először.
Ezt követően a kereskedelem segítségével lettek népszerűek az egész világon, és valószínűleg marketingfogásként terjesztették a hangtálak misztikus tibeti eredetéről szóló mondákat. Általában azokat a tálakat minősítik terápiás jellegűeknek, amelyek hangja hosszabban zeng. Ezt befolyásolja a tál mérete, vastagsága, a használt fémek típusa és mennyisége, illetve az, hogy milyen eszközökkel szólaltatjuk meg őket.”
Az eredeti tibeti hangtál 7 fém ötvözetéből készül. Az arany, az ezüst, a réz, a vas, az ón, az ólom és a higany a bolygókat jelképezi.
Fürdőzzünk gongokkal, dobokkal!
A hangtálkezelés több fajtáját is kipróbálhatjuk, például attól függően, hogy egyéni vagy csoportos foglalkozáson szeretnénk részt venni.
„A hangfürdőn általában többen vesznek részt, ilyenkor hallgatják a tálak keltette hangokat, zenét. Ezeken az eseményeken általában a hangtálak mellett csengettyűk, gongok, harangok, esőbot, óceándob is szerepet kap, ezek együtt biztosítanak egy mély relaxációt nyújtó élményt. A hangtálterápiás kezelésen pedig a hangtálakat a testre és a test mellé helyezve, azokat megszólaltatva segíti elő a terapeuta a mélyebb relaxációt és a természetes gyógyulási folyamatokat.”
Tálak a testen
Rendkívül izgalmasan hangzik egy ilyen hangtálterápia. Szakértőnk elmeséli, pontosan hogyan is zajlik egy ilyen kezelés. „Minden esetben beszélgetéssel kezdünk, ennek során a terapeuta feltérképezi a hozzá forduló állapotát, esetleges problémáit. Ezt követően, ha a kezelésnek nincs kizáró oka, akkor kényelmesen, fekvő helyzetben kezdődik a kezelés. (Kontraindikáció például a várandósság, friss műtéti beavatkozás, pacemaker vagy szívritmuszavar, epilepszia vagy folyamatban lévő kemoterápia.)
Először a test melletti hangtálakat szólaltatja meg, majd a test bizonyos részeire helyezett eszközök is megszólalnak. Természetesen a kezelésnek meghatározott menete van, amit a terapeuta külön oktatáson tanult meg. A kezelés végén pedig lehetőség van a terapeutával megbeszélni a kezelés részleteit, az esetleges élményeket.”
Így hatnak ránk
Az alábbi jótékony hatásokat tapasztalhatjuk, ha kipróbáljuk a hangtálterápiát. (A legjobb hatáshoz rendszeres részvétel és körülbelül 8-10 alkalom szükséges.)
• A stresszkezelésben van a legnagyobb jelentősége.
• Erősíti a paraszimpatikus idegrendszeri működést, ezáltal javítja például az emésztést is.
• Ellazítja az izmokat.
• Az érzelmi feszültségeket is oldhatja.
• Javítja a hangulatot, mérsékli a depressziót.
• Enyhíti a fáradtságot.
Fotó: Getty images