Lélek

Gyűlölöm a karácsonyt! 6 tipp, hogy idén elviselhetőbb legyen az ünnep

Irtózik attól, hogyan fogja átvészelni az őrült bevásárlást, a családi össze­jöveteleket? A háta közepére kívánja az ünnepre hangolt kirakatokat, a karácsonyi dalokat és a mindenhonnan záporozó ünnepi ajánlatokat? Összeszedtük azokat a lépéseket, amikkel kevésbé éljük meg kényszerként a karácsonyt és még meg is szerethetjük idővel.
utálom a karácsonyt

Nem mindenki rajong a szeretet ünnepéért, sokan már november végétől dohognak, amiért közeledik a „kötelező” karácsonyozás. Amellett, hogy elfogadjuk, mi ebbe az utóbbi kategóriába tartozunk, igyekezzünk legalább egy kicsit elfogadhatóbbá tenni a magunk számára a helyzetet. Ebben segítenek most Susie Pearl pszichológus, író, TED-előadó tippjei.

Mi zavarja valójában?

Fontos tisztázni, hogy miért érzünk így a szeretet ünnepével kapcsolatban. Hiszen nagy valószínűséggel ez csak egy tünet, az ok emögött van.

• Az ünnepi időszakban az elvárásokat nehezékként cipeljük magunkon, különösen akkor, ha távol állnak tőlünk a társadalmi szabályok és hagyományok.

• Pénzügyi problémák is okozhatják az ellenérzésünket, hiszen lehet, hogy az évnek ebben az időszakában túl sokat költünk ajándékokra és élelmiszerre úgy, hogy igazából nem engedhetnénk meg magunknak. Vagy szeretnénk költeni, de egyszerűen nincs miből.

• Nyomasztó emlékeink is lehetnek a múltból. Akár a rossz gyerekkor vagy feszült családi esemény is okozhatja azt, hogy szorongunk már az ünnep gondolatától is.

• Az elvesztett szeretteinkre is emlékeztethet ez az ünnep, ami túl nagy szívfájdalmat okoz. A még fel nem dolgozott traumatikus veszteség nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy utáljuk a karácsonyt.

•A közösségi média által hirdetett idealizált karácsonyi kép felerősítheti a negatív érzéseket.

Tudjunk nemet mondani

Ne érezzük úgy, hogy minden ünnepi meghívásnak eleget kell tennünk, csak mert így szokás! Ha a közeli barátaink élvezik az ünnepi pezsgést, akkor mostanában nyilván nem szívesen töltjük velük az időt. Mondjuk el nekik őszintén, hogy az év bármely más szakában szívesen átmegyünk hozzájuk, de az (elő)karácsonyi bulit inkább kihagynánk.

Különleges élmények, új hagyományok

Mi lenne, ha december második felében kirándulnánk egy szép helyen vagy elmennénk wellnessezni? Amennyiben megengedhetünk magunknak egy különleges élményt, éljünk a lehetőséggel, mert így a karácsonyt ahhoz a nem mindennapi programhoz fogjuk kapcsolni a későbbiekben.

Írjuk le, vagy beszéljünk róla

Érdemes lehet belevágni a naplóírásba, vagy többször beszélgetni a témáról egy jó baráttal. Még az is kiderülhet, hogy valójában azért nem szeretjük a karácsonyt, mert például tartunk a közös italozástólés az ezzel járó családi konfliktusok felszínre bukkanásától – esetleg volt már ilyen rossz emlékünk. Vagy attól félünk, hogy túl sok kiló szalad fel ránk a kicsit sem dié­tás ételeknek köszönhetően. A kimondott vagy leírt szavak segíthetnek abban, hogy szembenézzünk a félelmeinkkel és legyőzzük őket.

utálom a karácsonyt
Nincs egyedül, sokan nem szeretik a karácsonyt

Le a megszokott dolgokkal!

Törjünk ki abból, amit nem szeretünk, és csak a tradíciók miatt csináljuk! Például, ha évek óta ugyanazok az ételek szerepelnek a menüsorban, változtassunk rajta kedvünkre. Miért ne lehetne idén kihagyni a halászlevet és a bejglit? Bármi kerülhet a helyükre, amit örömmel főznénk és ennénk meg – ha ez egy sütőtökrémleves vagy egy olasz tészta, akkor az.

Ugyanez vonatkozik a dísztárgyakra, zenére, játékokra. Intsünk búcsút a megszokott színsémáknak vagy daloknak. Találjunk ki új, szórakoztató, családi játékokat, vagy válasszunk egy másik kultúrából származó hagyományt, ami régóta tetszik nekünk. Az a  lényeg, hogy a saját elképzeléseink szerint ünnepeljünk, ami segíthet a korábbi karácsonyokhoz köthető traumák átírásában is, hiszen más behatások érnek, mint annak idején.

Bármikor vásárolhatunk

Jó, most már késő, de jövőre érdemes a vásárlási szokásainkon is változtatni. Igyekezzünk egész évben beszerezni a lehetséges ajándékokat, de legalább szeptembertől. Ezzel megkímélhetjük magunkat az év végi vásárlással együtt járó stressztől, tömegtől, tülekedéstől.

Ajándék nélkül

Sőt, az is lehetséges, hogy egyszerűen mindenkit megkérünk, hogy ne vegyünk egymásnak semmit. Az ajándékozás szép hagyomány, ha van rá mód és kedv, de mindent el tud rontani, ha azt érezzük, hogy nyomasztó kötelesség. Igyekezzünk ezt az információt nyíltan elmondani a többieknek, és még az is előfordulhat, hogy valójában mindenki örülni fog az ötletnek. Az is lehet, hogy egyességet kötünk: összedobunk némi pénzt, és valami különleges, drágább étellel, itallal lepjük meg magunkat, amit együtt fogyasztunk el.

Fotó: gettyimages