Az anyaság ünneplése az ókorban
Az ókori Görögországban a tavaszi fesztiválok során Rheát, az istenek anyját ünnepelték. A rómaiak a “Hilaria” nevű ünnepség alkalmával áldoztak Cybele, az anyák istennője tiszteletére. Ezek a szertartások a természet újjászületését és az életadó erőt dicsőítették, amely szorosan összefonódott az anyasággal.
A középkori Anyák vasárnapja
A keresztény hagyományban Angliában a 17. századtól kezdve létezett az úgynevezett “Mothering Sunday” (Anyák vasárnapja). Ekkor a hívek a helyi templomok helyett az anyaegyházukba zarándokoltak vissza, és a családok együtt ünnepeltek. Idővel ez a vallási esemény összefonódott az édesanyák köszöntésével is.

Ez is érdekelhet: Anyák napi ajándékötletek gyerekektől: 10 könnyen elkészíthető kedvesség meglepetések
A modern anyák napjának születése
Az anyák napja modern formájának megteremtése az amerikai Anna M. Jarvis nevéhez fűződik. 1908-ban, édesanyja emlékére, Jarvis egy megemlékező istentiszteletet szervezett az észak-virginiai Grafton városában. Édesanyja, Ann Reeves Jarvis, egész életében fáradhatatlanul dolgozott a közösségi egészségügy és a családok támogatása érdekében. Anna Jarvis célja az volt, hogy létrejöjjön egy hivatalos nap, amikor mindenki megköszönheti az édesanyák önzetlen szeretetét és áldozatát.
Kitartó munkájának eredményeként hivatalosan is elismerték május második vasárnapját anyák napjaként az Egyesült Államokban. Az ünnep ezután gyorsan elterjedt világszerte.
Az anyák napja Magyarországon
Magyarországon az anyák napját először 1925-ben ünnepelték, 1928-tól pedig már hivatalosan is bekerült az iskolai ünnepségek közé. Azóta minden év május első vasárnapján virággal, képeslappal, verssel vagy egyszerűen szeretettel köszöntjük az édesanyákat.
Az ünnep valódi üzenete
Bár az évek során az anyák napja sok helyen erősen kereskedelmi jelleget öltött, az ünnep valódi lényege változatlan: kifejezni hálánkat és szeretetünket édesanyánk felé, aki életet adott nekünk, és aki gondoskodásával, szeretetével formálta az életünket.
Anyák napján tehát nemcsak virággal, hanem egy őszinte öleléssel, egy kedves szóval vagy egy közösen eltöltött pillanattal is kimutathatjuk, hogy anyukánk mennyire fontos számunkra.
Spirituális jelentés
A jeles napoknak nem pusztán annyi a jelentőségük, hogy alkalmat adnak a szórakozásra. Ennél komolyabb, lelki-spirituális jelentéssel is bírnak, mint például az anyák napja is.
Magyarországon a húszas évektől tartják meg az anyák napját, amely spirituális szemszögből az anya és gyermeke közötti feltétlen szeretetre utal. A világ legtöbb országában májusban van anyák napja, de más tájakon más dátumok is élnek tavasztól őszig. Nagy-Britanniában idén március 10-én volt, Thaiföldön augusztusban, Argentínában októberben lesz.
Fotó: pexels