A kamaszkor az átalakulás időszaka: ilyenkor hormonális és testi változások is megfigyelhetők a gyerekeken. Még a tinédzserekre jellemző önfejűség, makacsság is ennek a fejlődésnek köszönhető, ahogy az alvási ritmus megváltozása is. Vagyis a tizenévesek általában jóval később akarnak/tudnak elaludni, mint a kisebb gyerekek. Igen ám, de ha éjfélkor alszanak el, akkor nem csoda, hogy iskolaidőben korán reggel fáradtan ébrednek, a szünetben pedig akár ebédig is szundítanának.
Szükséges az intelligenciához, a növekedéshez
Mary Carskadon amerikai alváskutató, a Brown Egyetem professzorának tanulmánya szerint a tinédzsereknek legalább 9 óra (!) alvásra van szükségük. Emiatt rendkívül fontos, hogy jó irányba tereljük a gyerekünket.
Az alvás nem egy „szükséges rossz”, ahogyan azt a tinédzserek gondolják, hiszen fontos szerepet játszik például a fejlődésben.
Sok fiatal elfelejti, hogy kellő mennyiségű pihenés hiányában az egészségét is kockáztatja. Alvás alatt az idegrendszer, az emésztőrendszer és a teljes keringés regenerálódik, újabb agysejtek keletkeznek, és ilyenkor épül az izomzat is. Kevesen tudják, de a növekedési hormonok főként éjszaka aktiválódnak. Ezek nemcsak a testmagasság növeléséért felelnek, hanem az agysejtek osztódásáért is, tehát az intelligencia növelésében is komoly szerepük van. Nem egy esetben az agresszív viselkedés, az immunrendszer gyengesége, sőt számtalan baleset is az alváshiányra vezethető vissza.
Nem elég a hétvégi pótlás
A tinik erejük teljében érzik magukat, és olykor megfeledkeznek arról, hogy a szervezetük tűrőképessége véges. Hétköznap az iskola miatt kelnek korán, és a baráti találkozók, a sok tanulás, illetve 2-3 óra internetezés után csak későn kerülnek ágyba. Sokan hétvégén szeretnék kiereszteni a gőzt, elmennek bulizni, és csak éjfél után érnek haza. Ám hiába igyekeznek szombaton és vasárnap hosszú alvással pótolni a hét többi napján kimaradt órákat, ez korántsem elegendő a szervezet egyensúlyának fenntartásához.
A pubertáskori változásoknak köszönhetően nem 8-9 óra körül, hanem ennél később kezdődik el a melatonin termelése, így a tinédzserek később érzik fáradtnak, álmosnak magukat, mint a felnőttek. Mivel éjjel kerülnek ágyba, a reggeli ébredés problémát okoz nekik.
Ezért lenne fontos fix napirendet kialakítani, amely nem hátráltatja őket a mindennapos teendőik elvégzésében, ugyanakkor az elegendő alvást is biztosítja számukra.
Ez is érdekelhet: Nem mindegy, kire bízod a gyereket: ezekre az intő jelekre figyelj, ha bébiszittert választasz
A kialvatlanság veszélyei
A kamaszok többségének főként iskolai problémákat okoz, hogy folyton fáradtak – a rendszeres késések, az órai szendergés nemcsak a tanárok ellenszenvét váltja ki, de a tanulót is hátráltatja a tananyag megértésében. A bonyolult problémák megoldásához (ilyen lehet egy témazáró dolgozat éppúgy, mint a szerelmi bánat) tiszta gondolkodásra van szükség, ami elképzelhetetlen kialvatlanul. Később a jogosítvánnyal rendelkező diákoknak jelent nagy veszélyforrást a kialvatlanság. A megnövekedett reakcióidő miatt nehezebben kerülik el a balesetveszélyes helyzeteket.
A szülőknek persze nem könnyű feladat egy kamaszt meggyőzni arról, mennyire fontos, hogy eleget aludjon, mégis érdemes néhány – a gyereknek talán szívtelennek tűnő – korlátozást bevezetni.
Mit tehetünk szülőként, nagyszülőként?
- Világosítsuk fel a gyermekünket az alváshiány veszélyeiről! Akár ezzel a cikkel.
- Vezessük rá, hogy nem tesz jót neki, ha állandóan éjjel írja a házi feladatát, vagy kezdi el tanulni a tananyagot.
- Elalvás előtt legalább fél órával kapcsoljuk ki az összes készüléket (tévét, számítógépet, telefont), mert a csend segíthet álomba merülni. Beszéljünk meg a gyerekkel egy időpontot, amikor repülőüzemmódba kell tennie a telefont, vagy az ágytól messze letenni, hogy ne érezze a kísértést arra, hogy megnézze, nyomkodja, pörgesse az oldalakat.
- Ha valamire mindenképpen szüksége van az ellazuláshoz, hallgasson meditációs zenét. Jó megoldás lehet még, ha este együtt megiszunk vele egy nyugtató gyógyteát, és közben átbeszéljük a nap történéseit.
- A gyerek hétvégén is csak kb. 2 órával aludjon többet, mint máskor. Így megszokja, hogy nem lehet két nap alatt bepótolni az egész hetes kialvatlanságot, és előbb-utóbb időben fog lefeküdni.
- Biztassuk őt mindennap egy kevés testmozgásra! A délutáni torna, edzés, séta sokat segíthet abban, hogy időben elálmosodjon.
- Szoktassuk le a kamaszt a koffeintartalmú italokról, energiaitalokról. A délután vagy este elfogyasztott koffein miatt ugyanis nehezebb lesz az elalvás.
- Fontos a megfelelő szobahőmérséklet a nyugodt alváshoz. Csendes, sötét és hűvös szobában a legjobb aludni.
- Ha szükséges, rendezzük át picit a kamasz gyerek lakóhelyét: engedjük meg neki, hogy ő válasszon sötétítőfüggönyt, vegyünk egy-két tárolódobozt, amelybe elteheti a tárgyait, hogy rend vegye körül. Ellenőrizzük, hogy elég kényelmes-e az ágya, szükség esetén cseréljük le a matracot, illetve szerezzünk be vele új ágyneműt, hogy tényleg jól érezze magát a szobájában.
Fotó: AdobeStock