Régen korábban váltak önállóvá a gyerekek – sok hatéves már egyedül járt iskolába, a tízévesek pedig már a testvéreikre vigyáztak, ha a szülőknek dolga akadt. Ma ennél sokkal tovább felügyeljük, kísérjük őket. „Arra, hogy egészen konkrétan hány éves kortól maradhat otthon egyedül a gyerek, Magyarországon nincs jogszabályi előírás – mondja dr. Fori Hajnal ügyvéd, mediátor.
– A gyermekvédelmi törvény általánosan kimondja, hogy a gyermek testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődését veszélyeztetni nem szabad. Ez alapján a szülő felelőssége, hogy belássa: a gyermeke képes-e az önálló otthon tartózkodásra.”
Ha a nagyobb testvérre bízzuk
A gyerek 14 év alatt cselekvőképtelen, 14 és 18 éves kora között pedig korlátozottan cselekvőképes, így, ha baleset éri, vagy ő okoz bajt, azért a szülő a felelős. Ennek értelmében, ha a pár évvel idősebb, de még kis- vagy fiatalkorú testvérre hagyjuk, az jogilag ugyanaz, mintha senki nem lett volna vele.
„Ha netán baleset történik, az eljárás során azt is vizsgálják, hogy mennyire volt a gyerek fizikailag és lelkileg alkalmas arra, hogy egyedül maradjon. És vajon ez volt-e az első alkalom, amikor nem voltak vele a szülők. Így tehát az egyedüllét nem választható el a szülők egyéb felelősségi köreitől. Erre is fokozatosan kell felkészíteni a gyereket, ahogyan az önállóság más lépcsőfokaira.”
Ez is érdekelhet: 10 készség, amiket minden gyerek tudott régen: ma már alig találsz, aki mindet ismerné
Meg kell beszélni a szabályokat
Ajibola Rita Wanda pszichológus azt javasolja, hogy ne a puszta életkor, hanem a gyerek egyéni érettsége, biztonságérzete, a szülő és a gyerek közötti bizalom legyen a döntés alapja. „Általánosságban 10-12 éves kortól sok gyerek képes az önállóságra, ha felkészítjük rá. Fontos nyíltan megbeszélni a szabályokat és figyelembe venni a visszajelzését” – mondja szakértőnk, aki azt is hozzáteszi:
- 10 év alatti gyereket nem ajánlott hosszabb időre felügyelet nélkül hagyni,
- 10-12 éves korban rövid időre, megfelelő felkészítés után (mit kell tenni, ha megijed, ha megszólal a tűzjelző, hogyan érheti el a szülőt, kihez fordulhat baj esetén a szomszédságban, stb.) már otthon maradhat.
- 13-14 éves kor után a legtöbben már néhány órát is egyedül lehetnek, de nem mindenki ugyanakkor éri el ezt a fejlettségi szintet.
Mindenki máskor érik meg rá
Nagyon fontos, hogy mennyire önálló a gyermekünk, hajlamos-e szorongani, ismeri-e az alapvető szabályokat, képes-e vészhelyzetben segítséget kérni.
„Elengedhetetlen a szülő és a gyerek közötti őszinte beszélgetés. Minden anya és apa maga ismeri legjobban a csemetéjét. És miközben nem jó, ha idő előtt túl nagy felelősséget ruház rá, ugyanakkor az autonómiára való késztetés az ő dolga. Ebben mindig egyénileg kell megtalálni az ideális egyensúlyt” – teszi hozzá Ajibola Rita Wanda.
Fotó: Getty Images