Színpszichológia: A kedvenc színünk árulkodhat az intelligenciánkról
A kedvenc színed elárul valamit a személyiségedről? Igen – állítják bizonyos tanulmányok, sőt még tovább is mennek: a színpreferenciád befolyásolhatja azt is, hogy mások mennyire intelligensnek és magabiztosnak látnak. A színek közül a kék emelkedik ki, amelyet nyugalommal, koncentrációval és megbízhatósággal társítanak.

Ezeket is érdemes elolvasnod
A magasabb IQ-val rendelkezők a hideg színeket részesítik előnyben
Egy koreai tanulmány azt vizsgálta, hogy van-e kapcsolat az intelligencia és a kedvenc színek között. A kutatásban 900 diák vett részt, akiket megkérdeztek a kedvenc színükről, majd egy hivatalos IQ-teszten is részt vettek.
Az eredmény: a magasabb IQ-val rendelkező emberek egyértelműen a hideg színeket, különösen a kéket részesítik előnyben. Statisztikailag szignifikáns összefüggést találtak az intelligencia és a színválasztás között.
A kutatók szerint a kék szín az elmélkedő és befelé figyelő embereket vonzza. Filozófiai értelemben a kék rendet, teherbírást és önfegyelmet jelképez – olyan tulajdonságokat, amelyeket a kognitív és érzelmi intelligenciával hozunk összefüggésbe. Ezenkívül a kék jó jelzője az érzelmi stabilitásnak, amely kulcsfontosságú a stresszkezeléshez. A tanulmány kognitív kapcsolatot is feltételez a vizuális ingerek feldolgozása és bizonyos agyi struktúrák között, amelyek a problémamegoldásban játszanak szerepet.
Mit jelképeznek az egyes színek?
- Kék: nyugalom, logika, intelligencia
- Fehér: tisztaság, precizitás, professzionalizmus
- Fekete: kifinomultság és tekintély
- Piros: határozottság és jelenlét, de túl sok lehet belőle
- Sárga: vidámság és könnyedség
- Barna: melegség és visszafogottság
A tanulmány eredményeit fenntartással kell kezelni
Ezzel szemben azok a résztvevők, akik alacsonyabb IQ-értékeket értek el, inkább világos és meleg színeket – például a pirosat vagy narancssárgát – kedvelték, amelyek azonnali érzelmi reakciókat váltanak ki. A rózsaszín és sárga főként az átlagos IQ-val rendelkező emberek kedvencei voltak.
A kutatócsoport azonban kiemeli: „Fontos megjegyezni, hogy a színpreferenciákra érzelmi, pszichológiai és kulturális tényezők is hatással vannak.” Ami az egyik kultúrában nyugtatónak számít – például a kék –, az máshol akár melankóliát vagy szigorúságot is jelenthet.
Forrás: heute
Fotó: pexels