Otthon és Kert

Kiből lehet közös képviselő: ezek a poszttal járó jogok és kötelezettségek

A társasházi lakások ügyes-bajos dolgait a közös képviselő intézi. Ki és hogyan kaphatja meg ezt a feladatot? Mit várhatnak el tőle a lakók, és mit nem? Utánajártunk.
ki lehet közös képviselő

Aki társasházban él, pontosan tudja, hogy a házat érintő közös ügyekről: az épület felújításáról, a folyosó takarításáról, a közös költségek fizetéséről, felhasználásáról stb. a közös képviselőt kell kérdezni. Fontos poszt ez egy társasház életében, éppen ezért nem mindegy, kire bízzák. Laikusként azt gondolnánk, hogy olyan embert érdemes választani, aki ismeri a jogszabályokat, precíz, pontos, ért a pénzügyekhez és mindenkivel megtalálja a közös hangot. Jó esetben természetesen megvannak ezek a tulajdonságok a képviselőben, ám a jog egy picit más kritériumokat támaszt.

A társasházi közgyűlés választja

„A közös képviselő feladatait a társasházakról szóló CXXXIII. törvény szabályozza igen részletesen. Nézzük most a legfontosabb szabályokat. Az első, amit kiemelnék, hogy a közös képviselőt a társasház döntéshozó szerve, a közgyűlés választja” – kezdi dr. Major Szilvia ügyvéd.

A jogszabály elsősorban azt határozza meg, ki nem viselheti ezt a posztot. Vagyis, aki büntetett előéletű, aki ilyen tevékenységgel kapcsolatban foglalkozástól eltiltás hatálya alatt áll, aki ilyen tevékenységével összefüggően megállapított fizetési kötelezettségének nem tett eleget, azt nem lehet megválasztani erre a pozícióra.

Gondoskodik, beszedi a pénzt, eljárást indít
A közös képviselő készíti elő és hajtja végre a közgyűlés határozatait, úgy, hogy azok megfeleljenek a jogszabályoknak, az alapító okiratnak és az SzMSz-nek, azaz a Szervezeti és Működési Szabályzatnak, amely alapvető fontosságú egy vállalkozás életében.
Ezenkívül a képviselő évente költségvetést készít, amely tartalmazza a házzal kapcsolatos várható költségeket és bevételeket. Továbbá felel az épület fenntartásáért, gondoskodik a karbantartásról, beszedi a közös költség összegét, az egyéb jogszabályokban meghatározott szolgáltatások díját, kezeli a közös folyószámlát és érvényesíti a közösség igényeit.

„Ha valaki nem fizeti a közös költség rá eső részét, akkor a képviselő indítja el a szükséges eljárást. De az egész társasházat is ő képviseli a bíróság és a hatósági eljárások során” – magyarázza az ügyvéd.

A képviselő őrzi továbbá a társasházi okiratokat, a közgyűlési határozatokat, végrehajtási nyilvántartást stb. A különböző határozatokat köteles mindig kiküldeni az összes tulajdonosnak, ám ha ezen felül valaki másolatot kér – mert elhagyta, nem találja stb., azért már akár másolási díjat is kérhet.

A leváltásához nem kell különösebb indok

Előfordul, hogy a képviselővel nem vagyunk elégedettek. Mit tehetünk ilyenkor? Ahogy a kinevezés, úgy a leváltás is a közgyűlés hatáskörébe tartozik. „A képviselőt a közgyűlésen a tulajdonostársak több mint felének egybehangzó döntése alapján lehet leváltani a posztjáról. Ehhez azonban különösebb indokra sincs feltétlenül szükség” – mondja dr. Major Szilvia.

Fotó: gettyimages