Otthon és Kert

Metsszem a bukszust és a tiszafát, vagy ne? Ekkor kell nekiesni a metszőollóval

Szakértőnk tippjei segítségével növényei sokáig szépek és egészségesek maradnak!

Szeretném megkérdezni, hogy a tiszafát és a bukszust meg lehet-e metszeni még most? Nem tudom eldönteni, mi lenne a helyes út. Kérem, segítsen nekem ebben! – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

A kérdése tökéletes időpontban érkezett, az ELTE Füvészkertben mi is ezzel foglalatoskodunk, immár két napja! Idén ugyanis intenzíven rajzik a puszpángmoly. Ennek következtében az időben le nem permetezett növényeken tarrágással jelzi jelenlétét. Ilyenkor nincs mit tenni, vissza kell vágni a sövényt, és permetezni kell. Visszatérve a kérdéséhez, mindkét növény alakítható szinte bármikor. Ha mostanság nyírja meg, akkor idén már nem hajtanak ki, csak jövőre, ami jó, hiszen elkerülik a fagy okozta károsodást.

Ha augusztusban nyírta volna, akkor előfordulhat, de nem törvényszerű, hogy ha kihajtanak és a hajtások nem fásodnak meg eléggé a fagyok beálltáig, akkor azok károsodhatnak, száradhatnak. A szeptemberi nyírás előnye, hogy a visszavágott növényeket kevésbé nyomja szét a hó, már ha egyáltalán lesz olyan idén. Ha nem sövényről van szó, hanem önálló növényről, akkor sincs baj, ugyanúgy alakítható most is. Volt, hogy a tél kellős közepén, januárban kellett a tiszafákat visszavágni, mert összetörte őket a hó, tavasszal mind egy szálig kihajtottak, és mostanra bebokrosodtak.

Betilthatják a babérmeggyet?

babérmeggyet itthon sok hobbikertész kedveli, ami nem csoda, hiszen hamar mutatós sövénynövénnyé terebélyesedik. Ez az előnye ugyanakkor az egyik hátránya is: erősen hajlamos az elburjánzásra. Az ilyen invazív növényfajok kiszoríthatják az őshonos növényeket, és megfoszthatják a helyi rovarokat, illetve más fajokat az élőhelyüktől, a táplálékuktól.

A svájci „feketelistán” emiatt szerepel még többek között a kanadai aranyvessző és az ecetfa is. A zabolázhatatlan babérmeggy azonban más szempontból is jelentős károkat okozhat.

Szerencsére számos alternatíva áll rendelkezésünkre, amivel helyettesíthetjük. Mind közül a  legokosabb választás a korallberkenye, amely hasonlóan igénytelen, gyorsan növő, mutatós növény, és létezik belőle alacsony, magas, oszlopos, valamint gömb alakú változat, sőt tarka is. A tiszafa is népszerű, honos növényfaj, amely elvben minden előírásnak megfelel.

Ugyanakkor vele is vigyázni kell, különösen gyerekek és háziállatok közelében, mert minden része erősen mérgező.

Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: pexels