Szeretném megkérdezni, hogy mi lehet a baja a zamiámnak, ha a kijövő új hajtások levelei a szár vége felé hosszabb ideje nem bomlanak ki? A zamia már 4-5 éves lehet, talán elöregedett, vagy rosszul gondozom? – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A zamia hajtásnövekedésének leállása, vagy deformációja arra utal, hogy a növény nem érzi jól magát a helyén. Nem szereti a tűző napot, inkább félárnyékos helyet válasszon neki! Sajnos hiába mondják, hogy a sötét helyet is bírja, hosszútávon nem működik ott sem. Az öntözéssel igen csínján kell bánni, mert a növény pozsgás jellegéből adódóan tárolja a vizet, és ha túlöntözzük, elpusztulhat, mert könnyen berohad.
Tápoldatozni is ritkán kell, szobanövény tápoldattal, havonta egyszer, tehát körülbelül minden második öntözésnél érdemes. Végül pedig, amikor a növényt valamilyen kártevő támadja meg, általában, míg felszaporodik, elbújik a friss, zsenge hajtások közé, ahol a szívogatása következtében a sejtek eldeformálódnak, így akár a levélzet torzulásával is jelezhet a növény. Át kell vizsgálni a hajtásokat hogy nincs-e ott valamilyen hívatlan vendég, mert ha van, permetezni kell.
Sötétben is zöldell
Szobanövényeink nagy része a kontyvirágfélék családjából származik. A diffenbahia, vitorlavirág, flamingóvirág, nyíllevél, filodendron, szcindapszusz és a zámio mind ide tartoznak. Ezek a növények általában trópusi területek, esőerdők aljnövényzetét képezik. Őket általában előszeretettel tartjuk lakásban, azaz télen-nyáron odabenn, napfényszűkében. Ennek az oka az, hogy nem szeretik a tűző napot, bőven elég számukra, ha világos helyre kerülnek.
Teleltetésükkor tehát mérsékelten napos, átlagosan meleg, 20–22 fokos helyiséget kívánnak. Fényhiány esetén azonban azonnali lombhullás jelentkezik. Amikor az öntözés kérdése kerül szóba, mindenki azt kérdezi, hetente hányszor kell, hogy vizet kapjon a kontyvirágféle. Erre nem lehet egyértelmű választ adni, mindig a körülményektől függ! Attól is, hogy valójában milyen nagy a növény, és mekkora cserépben van, milyen melegben, és milyen fényviszonyok között.
Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: pexels