Az utóbbi időben sokszor vásároltam avokádót, és hallottam, hogy a magja kikeltethető. A tavaly elvetett magom ki is kelt nyár közepére. Az ablakban, világos helyen neveltem, mára az egy métert is elérte a magassága. Tanácstalan vagyok, hogy milyen talajt kedvel, és terem-e majd? – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Az avokádó gyorsan nő, és jó ideig meg sem áll, kifejlett korára elérheti a 20 méteres magasságot is, de metszéssel kordában tartható. Gondozását és igényeit tekintve hasonló az ismertebb mediterrán növényekhez. Nem fagytűrő, habár a fagypont körüli hőmérsékletet elviseli, de igazán nem is szobanövény. Télen a legmegfelelőbb számára egy világos, 16-18oC körüli helyiség, nyáron pedig tartsuk a tűző napon, a szabadban. Mérsékelt vízigényű, nem szereti a túlöntözést, erre főleg télen ügyeljünk! A tápanyag-utánpótlást meghálálja.
A dugványozott, vagy oltott növények körülbelül 10év után fordulnak termőre, de sajnos a magról vetettek igencsak hosszú idő után teremnek. Hogy pontosan mennyi ez az idő? 15-20, de akár 50 év is lehet. A megoldás tehát az oltás: kell egy termő növényről egy oltócsap, az Ön avokádója pedig az alany lesz, melyre a csap rákerül. A bonyolult dolog az oltócsap beszerzése, érdeklődni kell kertészetekben, botanikus kertekben, hátha valaki tud segíteni. Vagy elégedjünk meg azzal, hogy van egy ilyen különleges növényünk.
Avokádó ültetése magról
Gondozását és igényeit tekintve az avokádó hasonló az ismertebb mediterrán növényekhez. Nem fagytűrő, habár a fagypont körüli hőmérsékletet elviseli, de igazán nem is szobanövény. A legmegfelelőbb számára egy világos 16–18°C körüli helyiség télen, nyáron pedig tartsuk a tűző napon, szabadban.
Mérsékelt vízigényű, nem szereti a túlöntözést. Ön valószínűleg itt hibázott. Amennyiben túl nagy a cserép a növény méretéhez képest, vagy túl tömör a föld és levegőtlen, a növény könnyen berohad, és ekkor levélfoltosodás, valamint gyökérrothadás lép fel. Ilyenkor vegyünk vissza alaposan az öntözővíz mennyiségéből, és ha lehet, tegyük olyan helyre, ahol sok fény éri. A fény és a meleg segít szárítani a közeget, és a hajtásnövekedésben is jól hat.
A tápanyag-utánpótlást meghálálja, így öntözéskor tápoldattal, átültetéskor komposzttal vagy műtrágyával dúsítsa az avokádó közegét. Végül pedig a növényre jellemző, hogy az idősebb leveleit eldobálja, és csak a hajtások közelében marad lombos.
Termőre 10-20 év után fordul. Természetesen ez nem határozható meg pontosan, hiszen a magról vetett növény produkálhat eltérő értékeket a szakkönyvtől!
Kiszel Péter további növényápolási tanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: pexels