Otthon és Kert

Régiségek új élete: így rendezze be a vintage lakást, hogy ne tűnjön bolhapiacnak

Az elmúlt tíz évben egyre népszerűbbé váltak az ódon vagy éppen réginek tűnő tárgyak az otthonunkban. Ma már igen sokan vannak, akik a felkutatott kincseket saját maguk újítják fel.

Hol találhatunk régi darabokat?

Nagy kérdés, hogy hol szerezzük be a régi holmikat, amelyekből kedvünkre való darabokat varázsolhatunk. Összegyűjtöttünk néhány lehetőséget:

✔ Az egyre népszerűbb garázsvásárokon kincset érő bútorokra, lakberendezési tárgyakra bukkanhatunk. Érdemes a környékünkön lévő könyvtárban, óvodában, iskolában érdeklődni, ugyanis itt gyakran meghirdetik a következő időpontokat a szervezők. A közösségi oldalon is találunk olyan csoportot, ahol megtudhatjuk, ha esetleg a közelünkben tervez valaki kiárusítást, illetve a garazsvasarok.blogspot.hu oldalon is szinte mindig rálelhetünk aktuális vásárokra.

✔ Remek beszerző helyek lehetnek a bolhapiacok, hiszen talán nincs is olyan szeglete az országnak, ahol ne találnánk ilyet. A bolhapiac-kalauzon mindenki ráakadhat a lakóhelyéhez legközelebbi kirakodóvásárra a http://flohmarkt-kalauz.weebly.com/bolhapiac-kalauz.html oldalon, határon túli lehetőségek közül is válogathat. A legismertebbek, legkedveltebbek Budapesten az Ecseri úti használtcikk-piac, illetve az Anker közben a Bolhapalota, a devecseri piac, a debreceni régiségvásár, a kicsit rendhagyó győri polcplacc és az egyik leghangulatosabbnak tartott egri régiségvásár, ahol válogatás közben a bazilika épületében és a barokk város panorámájában gyönyörködhetünk.

✔ Az internet lehetőséget ad, hogy úgy válogassunk a régiségek, limlomok között, hogy el sem kell mozdulnunk a kanapéról. A különböző hirdetős oldalakon elég beírnunk a keresett tárgy nevét, és már böngészhetjük is az ország minden pontjáról érkező ajánlatokat.

Ismeretlen ismerős

Akik elég bátrak ahhoz, hogy ne csak felújítsanak, de új funkciót is adjanak egy-egy megunt vagy már haszontalannak tűnő tárgynak, azok is megtalálják a számításukat ebben a stílusban.

„Ilyenkor előfordul, hogy még csak nem is újítják fel az adott darabot, csak új funkciót adnak neki – mondja Krivarics Ditta, az otthonkommando blog írója. – Például egy csorba bögrébe virágot ültetnek. Új feladatot kap, ezáltal meghosszabbítják az életét. Máskor viszont felújítják a bútordarabot, és más funkciója lesz. Ágyvégből készítenek padot, teniszütőből tükröt vagy egy régi ajtóból asztallapot. Előfordul, hogy az átalakítás után nem is lehet sejteni, mit szolgált eredetileg az a tárgy.”

Miért olyan népszerű?

Nagyjából tíz éve robbanásszerűen terjed a régiből újat divatja. Egyre-másra jönnek létre az ezzel kapcsolatos weboldalak, fórumok. Sorra töltik fel a vállalkozó kedvű alkotók műveiket, cserélgetik tapasztalataikat. De vajon miért tett ennyire rövid idő alatt ilyen népszerűségre szert ez a stílus?

„Mondhatnám azt, hogy a költséghatékonyság miatt, de ez nem minden esetben igaz. Leginkább akkor sikerülhet olcsóbban kihozni felújított bútorunkat, ha már a vételnél nagyon jó vásárt csinálunk. Ez nem könnyű, de kitartó keresgéléssel nem lehetetlen. Az átalakítás azonban még jó néhány költséget rejt, ezért inkább úgy fogalmaznék: ha ügyesek vagyunk, egyedi, különleges berendezési tárgyunk lesz egy normál, áruházi bútor áráért. A másik előny, hogy otthonunkat nagyon egyedivé varázsolják ezek a különleges darabok. Nem kell belőlük sok, hiszen itt is nagyon fontos az egészséges egyensúly, de ezzel a néhány bútorral elérhetjük, hogy ne egy katalóguslakásban lakjunk.”

A harmadik és egyben talán legfontosabb érv, hogy régi tárgyainkból újakat varázsoljunk az, hogy ez a kikapcsolódás sok örömet ad azoknak, akik így tudnak kiszakadni a mindennapok unalmas taposómalmából.

Variálni? Óvatosan!

Mint minden stílus esetében, itt is nagyon oda kell figyelni az arányokra.

„Eleve nehéz meghatározni, hogy most mi a pontos trend, hiszen benne élünk, nem tudjuk kívülről szemlélni. Az bizonyos, hogy egyre kevesebb a stílustiszta otthon, és leginkább olyan lakásban érezzük jól magunkat, amely igazán rólunk szól, egyedi. Az eklektika jó néhány éve hódít, és ha bárkit megkérdezünk, legalább 4-5 féle lakberendezési irányzatra mondja azt, hogy tetszik neki.

Ezeket nagyon nehéz ötvözni, de nem lehetetlen, ráadásul, a régi bútorok újjávarázsolva szinte mindegyikhez illenek. A kontrasztok, a meglepő ellentétek sokkal vonzóbbak lehetnek, mint egy vegytiszta, minimalista lakás. A letisztult bútorok mellé pedig bátran beállíthatunk akár egy pirosra festett, százéves komódot.”

Kopottan elegáns, bohéman sikkes

„Az úgynevezett shabby chic stílus az Egyesült Államokból származik – mondja Krivarics Ditta, az otthonkommando blog írója. – Harminc éve egy lakberendezőnő alkotta meg, és talán úgy fordíthatjuk, mint kopott elegancia. Kicsit vidékies, kicsit romantikus, meleg és hangulatos. Leginkább fehérre festik a régi, jobb napokat látott bútorokat, és ezeket antikolják, csiszolják kopottra.”

Azonban, mint általában a divattrendeknek – legyen szó öltözködésről vagy lakberendezésről –, ennek az irányzatnak is több ága van. A tipikus countrys, vidékies, provence-i vonal esetében általában csak átfestik és megkoptatják a régi bútorokat, mindezt fehérben és finom, pasztell árnyalatokban.

„Ez azonban már nem csak a vidékies hangulatú enteriőrökben állja meg a helyét, az eklektikus, városi otthonokban éppúgy jól mutat. Aki maga szeretne bútorokat felújítani, ezzel könnyebben boldogul, hiszen nincs szükség precíz munkára: ha nem egyenletes a festés, az még pluszpatinát ad a darabnak.”
Még izgalmasabb az az irányvonal, amelyben a régi bútorokat élénk színekkel, különleges mintákkal teszik egyedivé. Itt nem az a cél, hogy bútordarab öregnek nézzen ki, hanem a különlegességre törekszenek a készítők. Előfordul, hogy a neobarokk komódot pink pöttyökkel vagy csíkokkal dobják fel. „A végeredmény nagyon elegáns és bohéman sikkes, ám pontos munkát és jó ízlést igényel.”

Ötletekből kifogyhatatlanok

Ha különleges ötletekre vágyunk, hogy miképp újíthatjuk fel régi bútorainkat, hogyan adhatunk nekik ódon bájt, barangoljunk kicsit a világhálón. Ma már se szeri, se száma azoknak az oldalaknak, amelyeken inspirációkra tehetünk szert, nemcsak idegen, de magyar nyelven is.

✔ A közösségi oldalon a hobbi bútorfestők csoport bejegyzéseit érdemes böngészni.

✔ Az akicsihaz.hu nevű blogon Szentgyörgyi Kata enteriőrtervező, stylist saját házában alkot, és ezt osztja meg az olvasókkal.

✔ A www.nemiskacat.hu oldal neve önmagáért beszél, ahogyan a nemmindlom.blogspot.hu is.

✔ A renovaturamuhely.wordpress.com weboldalon többek között elleshetjük a bútorgomb- és a képkeretkészítés titkait.

✔ A kreativkertkreativotthon.blogspot.hu oldal nemcsak a házban, de a kertben is kreatívkodik.

Fotó: fotolia